Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Засилва се търсенето на млади ИТ специалисти в Европа

5 коментара

Около 900 000 незаети работни места се очаква да се отворят в Европа за специалистите по информационни и комуникационни технологии до 2015 година, като една трета от тях ще бъдат в сферата на компютърните технологии. Това стана ясно от секторен анализ на Консултативния съвет за информационни технологии към Българската стопанска камара.

 

В сектора към момента най-търсените специалисти са програмистите и проектните мениджъри, които са и втората най-дефицитна група професии в Европейския съюз за миналата година. Първото място все още държат медицинските сестри и лекарите.

 

От една страна, търсенето на кадри се увеличава заради разрастването на софтуерната индустрия. Според експертите от БСК, този сектор ще продължава сериозно да набира скорост, като очакванията са темповете на растеж да се запазят в средносрочен план.

 

От друга страна, броят на завършващите висше образование в сферата на компютърните технологии, природните науки и математиката осезателно намалява. Това, в съчетание с тенденцията за увеличаване от друга страна на броя на хората, които се пенсионират, води до повсеместен дефицит на кадри за Европа в сектора на информационните технологии. От тази гледна точка, колкото и кадри да се създадат от българската образователна система, щом са на необходимото ниво, лесно ще намерят реализация на отворения европейски пазар на труда, уверяват експертите.

 

В България информационните технологии осигуряват работа на 39 353 души, сочат данни на Националния осигурителен институт (НОИ) за 2012 година.

 

Секторът е силно концентриран в малко на брой големи компании, в които работят преобладаващата част от заетите лица. В общоевропейски план обаче се наблюдава обратната тенденция - огромната част от ИТ предприятията са микро предприятия с до 10-има служители, като значителна част от тях представляват отделни специалисти по информационни технологии.

 

Извън официалната статистика на НОИ обаче остават т.нар. фрилансъри или заетите на свободна практика, които най-често намират своите ангажименти в специализирани интернет платформи за посредничество между търсещи и предлагащи работа на свободна практика. Според статистика на сайта Elance регистрираните като фрилансъри в дейностите по ИТ и програмиране българи са 1772 към края на 2012 г.

 

Прогнозите предвиждат фокусът на софтуерната индустрия през следващите години ще бъде върху изчисления в облака (Cloud Computing), софтуера като услуга (SaaS), мобилните приложения (Mobile), големите данни (Big Data) и социалния елемент (Social).

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #5

    Айде сега изтичане на мозъци... Дайте на мозъците достойно заплащане и те ще си стоят на място. Достойно, достойно, колко да е достойно?... Да речем 6500 евро. На месец.

  2. Анонимен
    #4

    млади специалистkи

  3. Анонимен
    #3

    E стана ли ви ясно какво означава тогава изтичане на мозъци? Богата и застаряваща Европа изцежда последните жизнени сили на България.

  4. Анонимен
    #2

    A защо само млади специалисти?

  5. Анонимен
    #1

    Изчисления в облака? Що за глупост е това?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.