Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Заспалите гълъби в СДС

0 коментара

Кризата в Ирак е тест не само за българската външна политика, но и за българските политици. Макар до този момент правителството и лично премиерът да не са дали категорична позиция, нейните основни параметри са ясни: не желаем военно решение, но ако то е неизбежно, България ще действа както и досега като съюзник на САЩ и НАТО в борбата срещу тероризма. Стана ясно и това, че едва ли ще изпратим български войски в Ирак, но ще участваме в мироопазващи мисии. Дори премиерът Сакскобургготски, въпреки всичкото увъртане, призна по време на дискусията след лекцията пред Атлантическия клуб, че Саддам Хюсеин ще бъде сменен по един или друг начин. Не сме изненадани и от това, че кабинетът се страхува от категоричност по иракската криза и не подготвя активно общественото мнение за един или друг сценарий.

Сюрпризите бяха поднесени от опозицията.

БСП, за която се очакваше да се съпротивлява до последно на всяка американска солова акция и да отстоява формули за неутралитет, необвързване и въздържане, се обяви в подкрепа на българско участие във военна операция, дори и едностранно предприета от САЩ. Социалистите, разбира се, обвързаха тази "ястребска" от гледна точка на тяхната политическа кройка позиция, с множество условия: изчерпване на всички мирни средства, неоспорими доказателства, че Ирак притежава оръжия за масово поразяване, пълни гаранции за националната сигурност на страната. Независимо от условностите, с тази си позиция БСП ( начело с президента Първанов) се класира като водеща евроатлантическа политическа сила в настоящата българска ситуация. Любопитна е действителната мотивация на социалистите за резкия завой в публичната риторика. Най-вероятно лъскат имидж пред САЩ с оглед заявките си да поемат управлението на страната или просто следят внимателно поведението на Владимир Путин.

Най- неадекватно е поведението на СДС, който доскоро се смяташе за носител на западния проект на България и направи изключително много за неговата реализация. По време на своето управление СДС на практика преобърна фактическото положение на България от пасивен молител за членство в НАТО към действителен съюзник на НАТО по време на кризата в Косово. Тогава за пръв път без излишни скрупули президентът, кабинетът и управляващото мнозинство поеха историческа отговорност за обвързване на България с НАТО и Европа и отрязаха Русия. Което ни осигури поканата за НАТО.

В настоящия момент обаче никой не знае какво мисли СДС по иракската криза. Защото собствена позиция не е представена. За сметка на това има упрек към правителството и премиера, че не изказвали ясно своята, и към президента, който също като СДС мълчи. СДС ще благоволи да каже своята позиция едва след като чуе ясните отговори на държавното ръководство. Но за сметка на това постави въпроса за гаранциите за сигурността на страната и приведе за пример героичните усилия от времето на своето управление, когато шефът на НАТО ни "гарантира" сигурността с вербална нота. Сякаш забравяйки, че всички напъни за получаването на тая нота бяха продиктувани от желанието да се парират популистките акции на БСП и тогавашния ѝ лидер Георги Първанов, които припяваха на сръбската официална пропаганда и плашеха обществото със знайни и незнайни рискове в случай, че България даде въздушен коридор на НАТО.

Още по-популистки и безпринципни изглеждат напъните на СДС сега да се представи като бдяща за националните интереси политическа сила. Най-малкото защото след 11 септември 2001 г. целият свят разбра, че няма такова нещо като пълни гаранции за сигурността. САЩ - най-мощната световна сила- не можа да опази себе си. Трудно е да предположим, че тя ще направи това екслузивно за България.

Вярно е, че и БСП опъва струната "гаранции за сигурността", но на тази партия популизмът по ѝ отива и от нея хората друго не чакат. Нещо повече, БСП успява да го да го капитализира за себе си, дори когато СДС го произвежда.

Дори и това обаче не беше достатъчно, за да стресне спящите "гълъби" в СДС.

Както е тръгнало СДС, с позицията му и за АЕЦ "Козлодуй", и за главния прокурор, и за приватизацията, а сега и за кризата в Ирак, хората скоро съвсем няма да знаят какво да очакват. Или просто ще спрат да очакват каквото и да е, което все по-ясно проличава от едноцифрените проценти на обществено доверие. Дано СДС все още да помнят, че на парламентарни избори резултат под 4% е равен на нула.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.