Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Застаряващите учители са сред основните предизвикателства пред ЕС

1 коментар
Застаряващите учители са сред основните предизвикателства пред ЕС

Застаряването на учителите е едно от големите предизвикателства пред ЕС в сектора на образованието, сочи годишния доклад “Поглед върху образованието ― 2012“ на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).

Според него над 40 % от учителите в средните училища на пет държави от ЕС (Австрия, Естония, Холандия, Чехия и Швеция) са на възраст 50 или повече години, като в Германия и Италия техният дял надхвърля 50 %. Проблем също е неравностойното участие на половете, тъй като жените са с почти една трета повече от мъжете.

Докладът съдържа данни за образованието от 34-те държави членки на ОИСР. Те включват 21 държави-членки на ЕС (Австрия, Белгия, Германия, Гърция, Дания, Естония, Ирландия, Испания, Италия, Люксембург, Холандия, Обединеното кралство, Полша, Португалия, Словашката република, Словения, Унгария, Финландия, Франция, Чешката република и Швеция, 4 други европейски държави (Исландия, Норвегия, Турция и Швейцария) и 9 неевропейски страни (Австралия, Израел, Канада, Корея, Мексико, Нова Зеландия, САЩ, Чили и Япония). Освен това са представени данни за Бразилия и Руската федерация, както и  в някои случаи за Аржентина, Китай, Индия, Индонезия, Саудитска Арабия и Южна Африка.

Шест държави членки на ЕС не членуват в ОИСР и поради това не са включени в доклада. Това са България, Кипър, Латвия, Литва, Малта и Румъния.

Докладът отчита, че разходите за образование - от основно до висше включително в обхванатите в доклада 21 държави членки на ЕС са средно 9 122 щатски долара годишно на учащ. Това е малко под средната стойност за ОИСР в размер на 9 252 щатски долара.

Oчаква се 84 % от младите хора в държавите от ОИСР да завършат гимназиален етап на средното образование, а в държавите от ЕС този процент е приблизително 86 %. В периода 1995―2010 г. броят на завършилите средно образование отбелязва най-голямо увеличение в Португалия с годишен ръст от 4.7 %).

Финансовата възвръщаемост на висшето образование продължава да нараства. За периода на професионалната си кариера завършилите висше образование в Европа могат да очакват нетна печалба от 176 000 щатски долара при средно за ОИСР 162 000 долара. Дългосрочните ползи за обществото от висшето образование под формата на по-високи данъчни постъпления и други спестявания надвишават почти три пъти обществените разходи.

Европа продължава да бъде предпочитана дестинация за учащи извън собствената държава, като държавите от ЕС приемат 41 % от всички чуждестранни студенти от ЕС и от държави извън ЕС. Чуждестранните студенти са 10 % или повече от постъпилите във висши учебни заведения в Австрия, Люксембург и Обединеното кралство. Техният дял от записванията в образователните програми за научна степен в Австрия, Дания, Ирландия, Люксембург,

Обединеното кралство и Швеция е по-висок от 20 %. В целия ЕС чуждестранните студенти от друга държава от ЕС възлизат на 76 %.

Докладът “Поглед върху образованието“ се изготвя ежегодно от ОИСР и се основава на данни, събрани от Евростат и Организацията за образование, наука и култура на ООН (ЮНЕСКО).

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #1

    Само не мога да разбера защо това че жените са повече от мъжете е проблем..

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.