Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Застой в реформите влошава икономическата свобода в България

Въпреки това страната е сред лидерите в класацията на института "Фрейзър"

3 коментара
Застой в реформите влошава икономическата свобода в България

Макар да има застой в реформите, България се нарежда в групата на държавите с най-свободни икономики в света, става ясно от данните в ежегодния индекс "Икономическата свобода по света" на института "Фрейзър".

Тази година страната се класира на 32-ро място и е в категорията на 42-те държави с най-голяма свобода, сред които са също САЩ, Сингапул, Нова Зеландия, Швейцария, Литва, Естония, Румъния, Чехия, Албания, Грузия и др.

В класацията, която е направена на база данни за 2018 г., влизат 162 държави, разделени в четири категории според степента им на икономическа свобода.

България получава обща оценка от 7.74 при максимум 10 възможни точки.

Въпреки това, България отбелязва леко влошаване спрямо 2017 г., когато е имала оценка 7.76 и е заемала 26-а позиция в индекса.

За сравнение, преди 20 години, България е била в групата на страните с най-несвободните икономики – на 99 позиция с едва 5.73 точки. През 2010 г. пък България е била в почти същото положение като сегашното – на 27-а позиция с оценка от 7.68.


Графика: Институт за пазарна икономика

Застой

Тази година пред България се класират Люксембург (7.75 общ индекс на икономическа свобода) и Перу (7.76), а с малко по-слабо представяне са Испания (7.73) и Исландия (7.71).

България е почти пълен отличник в категорията "стабилни пари" (с оценка 9.56), а също и по отношение на "свобода на международната търговия" (оценка 8.47). Що се отнася до качеството на регулациите, България е оценена със 7.87.

Слабите страни на българската икономика, според класацията на "Фрейзър", са две – размерът на правителството (6.87), както и правната система и защитата на правото на собственост (5.92).

"За последните 15 години липсата на най-важните реформи – тези на съдебната система и подобряване работата на правителство и администрация е причина България да не успява да повиши качествено общата си оценка за икономическа свобода. За 2005 г. България получава обща оценка от 7.17 и въпреки че след това регистрира някакви подобрения в повечето подиндекси те са толкова малки, че в тазгодишното издание общата оценка достига 7.74. Данните в изданието от тази година се отнасят за 2018 г., но ясно показват застоя в реформите и пропускането на големите възможности от последното десетилетие", коментира Институтът за пазарна икономика, който представи изследването в четвъртък.

Категории

Регулации (7.87) – наблюдава се леко подобрение. България получава най-ниските оценки в този подиндекс за административните изисквания за правене на бизнес, както и поради наличието на корупция. Най-слабо страната се представя при безпристрастността на публичната администрация (4,75 от максимални 10) и административните изисквания (4,52), като при тях има и видимо влошаване през последните години.

Изследването отбелязва и значителни проблеми при регулациите около назначаването и освобождаването на работници, както и с минималната заплата, като и при тези регулации на трудовия пазар има спад на оценката. Обратно, в регулирането на кредитния пазар, започването на бизнес и лицензирането страната получава максималните резултати;

Свобода на международната търговия (8.47) – България постига добър резултат поради членството си в ЕС, заради което категориите за мита и регулаторни пречки пред търговията са с висока оценка;

Стабилни пари (9.56) – валутният борд остава гарант за стабилността на лева, като това е категорията в която България традиционно постига най-добрите си резултати. По-високата инфлация за 2018 г. предотвратява по-доброто класиране в тази категория;

Правна система и право на собственост (5.92) – изменението на този подиндекс е причината за чувствителното подобрение на общото класиране на България от изданието от 2018 г. Въпреки това той остава най-слабият аспект на икономическата свобода у нас. Миналата година своята роля изигра методологическото изменение в множителя за равенството в третирането на половете, по който страната получава максимален резултат и я тласка нагоре спрямо тези с по-значителни полови неравенства. Тази година индексът сменя и източниците на данните за индикаторите за правната система, като новият подход се основава на оценките от проекта Varieties of democracy (V-Dem), което обяснява и значителното повишаване на класирането на България и означава, че класиранията между годините не са пряко сравними. Същевременно оценката за безпристрастността на съдилищата и при новия подход остава много ниска (4,37), слабо е представянето и при независимостта на съдебната система (4.85). Видими проблеми има и при изпълнението на договорите;

Размер на правителството (7.13) – в този компонент класирането на България се влошава, по линията на по-ниска оценка на държавното потребление. Оценката е сравнително ниска и в резултат на високите държавни разходи и бюджетни трансфери и субсидии. Положително влияние обаче оказва благоприятният данъчен режим и, в частност, плоския данък.

Принципи

Според института "Фрейзър" основните принципи на икономическата свобода са личният избор, доброволната размяна, свободата да развиваш бизнес и да се конкурираш с останалите, а личността и частната собственост да са неприкосновени. Това са факторите, които отличават богатите и проспериращи страни от бедните и с авторитарно управление. Страните с висока икономическа свобода имат по-високи доходи на глава от населението, по-висока продължителност на живота, по-ниски нива на бедност и изключително ниски нива на детска смъртност.

Важен аспект в тазгодишното издание е изследването на връзката между нивото на икономическа свобода и доверието в обществото. Увеличаването на общия резултат на икономическата свобода с една единица води до увеличаване на социалното доверие с около 5 процентни пункта, което е доста осезаем ефект, посочва ИПИ.

Общо класиране

Подреждането на лидерите по икономическа свобода и тази година запазва обичайната си структура – на първите места се нареждат Хонконг (със стойност на индекса 8.94 от възможни 10), Сингапур (8.65) и Нова Зеландия (8.53), а челната десетка се допълва от Швейцария, Австралия, САЩ, Мавриций, Грузия, Канада и Ирландия като всички са със стойност на индекса над 8. С оценка над 8 вече са и Дания, Литва и Обединеното кралство. На другия край на класацията са Венецуела, Либия и Судан, като повечето от страните на дъното са в условия на гражданска война, тежка икономическа криза или и двете.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. jivka65
    #3

    Свободна ни е икономиката, ама на куково лято

  2. .text
    #2

    Е да, от една страна може да правиш всякакъв бизнес доста евтино, от друга - нямаш гарантирано право на собственост, така че като усредним се получава ок :) Ако пееф си хареса бизнеса ти, ще трябва да си измислиш друг, ама айде да не сме толкова капризни - та колко бизнеса може да открадне един човек?

  3. Бивши комунисти НЯМА!
    #1

    Били сме в класация за най-свободни икономики в света. С най-ниското ДДС парадоксално преките чуждестранни инвестиции намаляват. Толкова сме свободни.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.