Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Застрашена ли е светската система на Турция?

42 коментара
Реджеп Ердоган

Онези, които основаха републиката през 1923 г., може би сега се обръщат в гроба: визията им за Турция като строго светска и националистическа държава - не само разделението между държава и религия, но също и отстраняването на религията от всички аспекти на обществения живот, е под въпрос.

В дните преди 89-ата годишнина на Република Турция на 29 октомври политическите ценности са толкова открито обсъждани, както никога досега, благодарение на процеса на обществени консултации за изготвяне на нова конституция, предприет от турския парламент. Като цяло, обществеността приветства инициативата, разглеждайки я като нова политическа рамка, която да замени старата, вкарана в действие след военния преврат през 1980 г.

Процесът обаче отвори стари рани с разгорещен дебат върху ролята на религията в политиката и все по-консервативния характер на обществения живот.

Секуларизмът е понятие, което е трудно да се дефинира в Турция, според Фади Хакура от неправителствената организация Чатъм хаус. Турция е по конституция светска държава, но секуларизмът изглежда е възприел уникална форма заради "историческите и географски обстоятелства в страната".

Например, макар да има ясни примери за символичното прилагане на секуларизма във всекидневния живот, като например забраната на забрадките в държавните институции, има други аспекти на турската държава, които не подхождат на секуларизма. Някои критици сочат към Дирекцията по религиозните въпроси и поставят под въпрос съществуването ѝ в една държава, за която се предполага, че е светска. Персоналът на Дирекцията се назначава от държавни представители и тя е финансирана от държавната хазна, но предлага услугите си единствено на мюсюлманите сунити, каквито са мнозинството от турците. Малцинства като християнското и еврейското, мюсюлманите алевити и атеистите не получават никакви услуги от Дирекцията.

Процесът на обществени консултации породи дискусии за това дали сегашната форма на секуларизъм в Турция трябва да бъде реформирана или редефинирана. Този дебат е особено важен, тъй като ще реши нивото, в което религията ще може да влияе върху обществения и политически живот в страната.

По този въпрос се изказват много неправителствени организации. Дружеството на индустриалците и бизнесмените в Турция (ТЮСИАД), водеща неправителствена организация, смята, че секуларизмът в Турция е различен от версията си на запад, защото държавата не се е дистанцирала еднакво от всички религии, вярвания или липсата на вероизповедание. "Сегашният статут на Дирекцията по религиозните въпроси е както срещу секуларизма, така и срещу свободата на вероизповедание и съзнание".

Премиерът Реджеп Тайип Ердоган никога не се е скатавал от обсъждания. Той и неговата Партия на справедливостта и развитието, която има ислямистки корени и е на власт от десетилетие, се опитва да внесе ново тълкувание на секуларизма.. Например, Ердоган и партията му отказват да продължат строгата забрана на религията във всички области на обществения живот и ограничаването ѝ до частния живот. Нещо повече, премиерът постоянно повтаря, че "единствено държавите може да бъдат светски, но не и хората".

А по-рано тази година Ердоган предизвика вълнения със забележката, че би желал да види "набожно поколение". При това парламентът одобри закон, който позволява религиозните училища, известни под името "имам хатип", да приемат ученици още от 11-годишна възраст.

Премиерът представи тази нова интерпретация по време на първото си посещение в Египет през септември 2011 г. Той описа самия себе си като "министър-председател мюсюлманин на една светска държава". Този подход беше наречен от турските журналисти ревизия на лаицизма - турския термин за разделение на държавата от религията.

Подобни действия предизвикаха критики по адрес на Ердоган. Той е обвиняван, че има ислямистка програма и тихомълком насърчава религиозния консерватизъм.

Бъдещата форма на секуларизма в Турция зависи от промените, които може да бъдат внесени в политическата система. Мнозина смятат, че премиерът подкрепя президентска система на управление със засилени конституционни правомощия. Смята се, че той може да поиска промяна на конституцията и да въведе президентска система.

Противниците му се опасяват, че промяна от сегашната парламентарна система ще предостави прекомерна власт на един човек, когото вече обвиняват в авторитаризъм.

Ердоган Топрак, заместник-председател на опозиционната Народнорепубликанска партия, казва, че министър-председателят "ще поиска да върне султана" - напомняне за някогашното минало на Османската империя преди Турция да стане република.

"ПСР цели да върне обществото назад и да го превърне в "умма" (ислямска общност). То иска да преобърне концепцията за индивида, създадена от републиката, и да превърне гражданите в поданици", казва той.

Ердоган обаче вярва, че мюсюлманските вярвания в страната не трябва да бъдат крити. В обръщение миналия месец той каза, че балансът в Турция между демократични ценности и религиозни убеждения трябва да послужи като вдъхновение на другите.

"В една страна, където мнозинството са мюсюлмани, позволихме на демокрацията да властва в най-напредналата си форма и станахме пример за всички мюсюлмански страни," заяви той.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

42 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #42

    България да помага на бъдещите си съседи-КЮРДСКА РЕПУБЛИКА.

  2. Анонимен
    #41

    № 39. Кой е вашият съгражданин с турско самосъзнание, бе, № 40? Цитирано е без коментар скандалното изказване на турския външен министър колко е добре за балканските народи турската империя да възкръсне. И толкова. Но има още по скандално изказване на турския премиер. На тържествена вечеря в чест на рамазанския пост "ифтар", организирана от сдружението "Група за истанбулско приятелство" наскоро Ердоган цитира Босна, Дамаск, Газа и казва дословно: "Ние успяхме да обединим всичко това, което имахме

  3. Анонимен
    #40

    До 39:
    Браво на нашия съгражданин с турско самосъзнание. Отлична турска логика - за да защити своето историческо наследство и собствената си сигурност "ОСМАНСКАТА ИМПЕРИЯ ТРЯБВА ДА СЕ ВЪЗОБНОВИ". С други думи, за да защити своето историческо наследство и собствената си сигурност, Турция трябва да завладее други държави и пороби отново народите им. Машаала аркадаш! Само че този път няма да стане. В Европа непрекъснато расте съпротивата срещу исляма. Особено в Германия срещу турското малцинство, което

  4. Анонимен
    #39

    А ето какво е заявил турският външен министър при посещение в Босна през октомври 2009 г.: "ОСМАНСКАТА ИМПЕРИЯ ТРЯБВА ДА СЕ ВЪЗОБНОВИ и това е нещо изключително положително за Балканите. Това заявил външният министър на Турция Ахмет Давутоглу в разговор с босненските лидери в Сараево, съобщи македонската телевизия А1. По думите на турския първи дипломат Турция има право и интерес да влияе в уреждането на отношенията на Балканите, Кавказ и Средния изток, за да защити своето историческо наследство и собствената си сигурност." Край на цитата.

  5. Анонимен
    #38

    муспи - И все пак, ако започнем да убиваме евреи, турците сами ще си затихнат и цитаните ще ги виждаме само по гетата. Ще се появи армия и надежни съюзници, Европа няма да ни интересува, както и турция.

  6. Анонимен
    #37

    Ако Турция в бъдеще се обърне на 180 градуса и от светска държава се превърне в шериатска и тръгне да "обединява" някогашните си османски територии, горко ни, защото в момента България е по-слаба дори от 1296год., а точно тогава сме и паднали окончателно под османско робство. За съжаление на никой не му пука, даже ще им направим и магистрала, за да можем да паднем не за 3 дни, ами за 24 часа, щото аз не виждам кой или какво би спряло турската армия...

  7. Анонимен
    #36

    До 34: Точно, много точно...

  8. Анонимен
    #35

    32-ри е от пропагандната дружина на др.Костов. Неслучайно именно Костов внесе в парламента протурската декларация по т.н."възродителен процес". Цялата политика на др.Костов е с протурски уклон - от отношението му към Русия до инатенето му за АЕЦ"Белене" и "Бургас-Александрополис". Все по-често във форума на Медиапул се пишат протурски хвалебствени постинги именно от платените от Костов писачи.

  9. Анонимен
    #34

    На мен ми се струва, че опиването от имперско минало и ретроградни вярвания като религиите, винаги ще ни дърпат назад. Ако продължат така, турците ще изконсумират демократичността която е натрупана от предходните им години и ще се спуснат по нанадолнището на традициите... а ние ще трябва да им сърбаме попарата

  10. Анонимен
    #33

    До 32:
    От думите ви съвсем ясно си личи етническото ви самосъзнание. Ами ако Турция е решила да става център на световната политика, да си става, само че този път без да поробва чужди народи, особено християнски от Балканите, Кавказ и Близкия Изток. Защото тези народи имат един много горчив спомен от съвместния им живот в Османската империя. Спомен за кланета, изнасилвания, опожарени църкви, превърнати църкви в джамии. За християнските народи от Балканите, Кавказ и Близкия изток отдавна важат думите

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.