Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Застроени реституирани училищни дворове не могат да бъдат “спасени”

4 коментара

Законовите промени за ограничаването на реституционните претенции в образователни имоти, внесени в Министерския съвет от просветния министър Даниел Вълчев и гледани на заседанието в четвъртък, не обхващат случаите, когато на въпросния терен има строителство. В предложенията за промени има общо четири хипотези.

В случаите, когато има реституционни претенции, но връщането на имотите все още не факт, ще се разпише изрична законова забрана това да се извършва. Така собствениците на части от университетски и училищни дворове ще бъдат обезщетявани с други имоти.

Втората хипотеза урежда случаите, в които имотите вече са реституирани, но няма влязла промяна в Подробния устройствен план. Тогава ще важи забрана планът да се променя без съгласието на министъра на образованието за всеки отделен случай. "Нито аз, нито който и да е министър на образованието и науката ще даде съгласие на входа на УНСС да се строи кооперация", заяви Вълчев.

За реституираните имоти, за които вече е променен Подробният устройствен план, но не са започнали строителни работи, ще бъде въведен известен период на мораториум. Вълчев посочи, че той трябва да бъде две или тригодишен и държавата да има възможност да инициира процедура за отчуждаване на тези имоти по всички правила и срещу справедливо възнаграждение, без да се налага да се доказва важна държавна или обществена нужда. "Щом имотът е за образование, държавна или обществена нужда е налице", заяви той.

По отношение на онези имоти, които вече са реституирани и върху които са изградени обекти обаче, не би могло да се направи нищо.

Според правителството е уместно този режим да се разшири и върху други имоти – културни имоти, имоти, които са зелени площи. Вълчев заяви, че продължават да изчезват такива площи и след като общините не могат да се справят с този проблем, това трябва да направи държавата по ясен и категоричен начин. Според него трябва да се помисли и дали този режим да не се разпростре върху общинските паркинги.

До две седмици в Министерския съвет ще бъде внесен за съгласуване проектозакон, уреждащ спорната материя.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. igb
    #5

    Чудя се защо няма в затвора съдии, върнали на реститути ниви в жилищни комплекси, като се знае че пряко противотречи на закона и си е чиста корупция. А на "законните собственици" имотите да се отнемат с преразглеждане на съдебното решение и им се дадат компенсаторки,както е по законзнаж

  2. зкзк
    #3

    всяка чудна държава си има правителство.това сега се разсейва килифарски относно започнатите,но недовършени строежи.то е мъка,то е пиар,то е зор,и правителствен-се оказва.е,вълчев предложил,мс ги гледал,уж ги решил.остава и нс-да ги гледа и после да реши.тук в мпул не са наясно с понятието "застроени".и малко прибързват с това заглавие.всъщност,решение няма.чакаме нс.

  3. бай Манол
    #2

    Тия четири хипотези са прах в очите на хората - случаят е един и е кристално ясен. Целта на всички хватки е да не се наложи да връщат вече взетите рушвети на уредените с имоти в училищните дворове свои хора, които вече са ги "капитализирали".

  4. наивник
    #1

    Целта не е толкова да се защитят вече взети подкупи колкото да даде основа за нова корупция. Само си представи каква далавера се отваря до приемането на закона на второ четене. Е, ясно е яе няма да стане за един ден и че няма веднага да се публикува в Държавен вестник. А и след това каква далаврека ще си е обратните дати...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.