Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Застрояват Иракли, докато тече скандалът с дюните край Несебър

“Емона 2000” строи бунгала на пясъка, държавата мълчи

123 коментара
На пясъка на Иракли се строи в момента

Докато тече скандалът с дюните край Несебър, на Иракли се строи на плажната ивица. Това съобщи блогът Stopatom, който пусна снимки от мястото, което е само на трийсетина километра от Несебър. Според Закона за устройство на Черноморското крайбрежие това би трябвало да е изключителна държавна собственост, като строителството на плажа и дюните е забранено. Очевидно обаче и този терен е намерил начин да се промуши, най-вероятно съвсем законово между текстове и алинеи на някой закон, и да стане частна собственост, върху която вече се строи.

 

На мястото трябва да бъдат вдигнати 9 ваканционни бунгала на един етаж и 5 – на два етажа, както и 3 склада с басейни. Това е посочено на информационната табела, поставена на обекта. Според нея строителството е започнало на 2 ноември 2012 г. и трябва да приключи за 49 работни дни.

 

Инвеститор на обекта е “Емона 2000” ЕООД. Дружеството е собственост на Добрин Иванов според Търговския регистър. Строител е “Агрогруп Екзакт”. От фирмата по телефона за Mediapool отказаха да уточнят дали са приключили с изграждането на бунгалата и да дадат подробности за строежа.

 

Въпреки че “Да спасим Иракли” информира преди няколко дни за случая, до момента държавните органи не са дали информация дали всичко по този случай е редовно и защо там може да се строи върху пясъка, а в Несебър не може и сделката ще се разваля.

 

По принцип Иракли е защитена местност, но в единия край на плажа има бунгала на различни институции. Останалото крайбрежие е известно с девствената си природа и чистата околна среда, която не може да се срещне почти никъде по Черноморието ни. Там растат уникални растения, които са вписани в Червената книга на България и са защитени от Закона за биологичното разнообразие.

 

Гражданска група "Да спасим Иракли" смята, че заради забавянето на заповедите за обявяването на защитени местности по Евродирективата за местообитанията и Закона за биоразнообразието, България е пред сериозна заплаха от европейски санкции.

България ще докладва на Европейската комисия състоянието на защитените зони през юни тази година. Съществува обаче риск да се окаже, че много от тях са били унищожени заради бездействието на институциите.

 

Спешно трябва да се регулират защитените зони по Черноморието. Сред най-проблемните територии са Камчийски пясъци и Иракли - Емине. Временните решения като временно преустановяване на строителството в тези зони са крайно недостатъчни. Само твърди и решителни системни действия могат да предотвратят унищожаването на зоните и съд за България, алармират активните граждани от групата.

 

Природозащитниците настояват министърът на околната среда Нона Караджова да подпише спешни заповеди за защитените зони, за да бъдат спасени Иракли, Камчийски пясъци и Ропотамо от застрояване.

 

Според министъра на околната среда Нона Караджова картотекирането на защитените територии е на финалната права. Процесът се проточил, защото 35% от територията на страната попада в защитени зони и въпреки кризата са били намерени 16 млн. лв. от оперативна програма “Околна среда” за изготвянето на картите. Тя обеща до два, три месеца заповедите за тях да бъдат подписани. Това стана по време на срещата на природозащитниците с премиера на 7 януари 2013 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

123 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #123
  2. Анонимен
    #122

    Няма как да не изплува от пясъците Емо Ротманса,а?

  3. Анонимен
    #121

    Боклуци с боклуци! Да се задавите дано с тези кражби безкрайни!

  4. Анонимен
    #120

    Муньо, и пречиствателна с разрешение за ползване има, канал и въобще серат такива "швондери" като теб! ПС: "Муньо" е на ботевградски диалект, "швондери" - оставям на цялата Ви ялова агитка да проумеете сами.Давам и жокер - четете Нобеловия списък! Това съм Аз, Чада измислени за "Simplicisimus"

  5. Анонимен
    #119

    Щом там се строи от една година, а имотът е продаден от общината едва на 01.11.2012, то казусът става още по-скандален.

  6. Анонимен
    #118

    Тази Паолина Паунова и тя беше лятото там . Защо мълча тогава? Или сега изпулнява някоя поръчка????????

  7. Анонимен
    #117

    http://news.ibox.bg/news/id_710454701 Там се строи от 1 година! Цяло лято всички еколози и любители на къмпингуването на Иракли гледаха строежа. Защо не ги чухме тогава? Или при обсъждането на ОВОЗ Струва малко странно, че точно в предизборна година се опитват да правят скандал?

  8. Анонимен
    #116

    тая строителна фирмичка съсипва доста места и в София!

  9. Анонимен
    #115

    "Жанка ме изненадва,нов профил нещо....???Да не е "менте"?" Скъпа Емма, това е истинската Жана, сталинистка и ретроградна комунистка. Питайте тези, които я познават.

  10. Анонимен
    #114

    Строежът не е на Добрин Иванов, а на кумеца му Станчо и ЕООД тумбата му от "софийската кръчма" на Емона...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.