Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Затягане на достъпа до Търговския регистър, облекчена процедура за вписване

15 коментара
Затягане на достъпа до Търговския регистър, облекчена процедура за вписване
Достъп само с "индивидуален код” до Търговския регистър и контролирана работа с него предвиждат законодателни предложения, представени на кръгла маса във вторник в парламента. На срещата присъстваха представители на управляващото мнозинство, на правосъдното министерство, както и неправителствени организации. Предложенията за промяна на закона за Търговския регистър, който бе приет през 2006 г. и който заработи с редица перипетии и отлагания, са изготвени по поръчка на Американската търговска камара.

Вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков, който участва в дискусията, коментира пред репортери идеята за въвеждането на индивидуален код за влизане в регистъра. На въпрос на Mediapool дали това няма да ограничи достъпа до него, Дянков отговори: "Доколкото разбирам, това са предложения на неправителствени организации и бизнес асоциации. Тепърва предстои дебат в правната комисия и той винаги е свързан с това какъв е балансът между повече информация и защита в случая на лични данни”.

По думите му такъв дебат е воден в много други европейски държави при въвеждането на единен регистър за фирмите и е постигнат баланс.

"Няма да стигнем до крайността внезапно да слагаме електронни подписи и да е много трудно да се взимат данните”, обеща Дянков. И допълни: "По-хубаво е да има повече прозрачност, както за бизнеса, така и за държавата”.

Пред участниците в дискусията министърът заяви, че таксите при регистрация на фирмите и дружествата като цяло трябва да се съотнесат с разходите по това. "Колкото по-евтино, толкова по-добре”, посочи той. По думите му в поправките трябва да залегне и по-добра защита на имената на фирмите, както на българските, така и на чуждите.

Сред другите предложения за законодателни изменения, предложени от неправителствените организации, са търговците, подали заявления за регистрация, да доплащат 30 на сто от първоначалната такса, ако се налага да отстранят пропуски в документите.

Сега при отказ за регистрация, заявителят трябва да плати отново пълната такса, ако иска да бъде вписан в регистъра, след отстраняване на грешките и пропуските.

В момента първоначалната регистрация на дружество с ограничена отговорност струва 160 лв., а за акционерно дружество - 460 лв.

Предлага се също въвеждане на 14-дневен срок за отмяна на отказ за регистрация.

Друга идея е прокурист на фирмата или пълномощник с нотариално заверено пълномощно да се явява в качеството на заявител, за да регистрира дружество. Сегашната практика изключваше подобна възможност.

За първи път се предвижда и завеждането на съдебен иск за защита срещу недобросъвестно заявени сходни наименования на фирми.

Предлага се също да се определят минимални критерии за това какво е заблуждаващо сходство в наименованията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Chitatel
    #16

    http://wck2.companieshouse.gov.uk/46056f2c6e53009c4d6cd1ff73c439a7/wcframe?name=accessCompanyInfoI registrazijata na OOD e 20 liri...

  2. reakzioner
    #15

    "В момента първоначалната регистрация на търговско дружество струва на собственика му 160 лв., а за акционерно дружество - 460 лв"Очевидно, за специалистката от Медиапул,Таня Петкова, АД не е търговско дружество.

  3. АдвУкат Мунч0
    #14

    Това е Конституцията на Булгартатарстан!

  4. адвокат
    #13

    Регистърът трябва да си остане публичен със свободен достъп. Ограничаването на достъпа ще има резултат нелегална търговия с информация от кръга на лицата, които имат достъп и реално отново всеки ще има достъп до данните в регистъра. Най-голямата полза от въвеждането му е именно неговата леснодостъпност за всички субекти. И едно законодателно предложение: да отпадне таксата за публикуване на годишните финансови отчети. Публикуването на ГФО не е услуга, която фирмите искат от държавата, а е вменено

  5. адвокат
    #12

    В Англия регистрирах дружество за за 20 лири, а понеже не упражняваше търговска дейност, го ликвидирах за 80 лири без никакви формалности. А в България нещастниците с регистрирани дружества, които никога не са упражнявали търговска дейност и са подавали нулеви данъчни декларации, като ме питат колко ще струва пререгистрацията и ликвидацията на фирмата им, ги заболява главата, като им кажа само моя хонорар, който не включва държавните такси. Защото за мен работата, която извършвам е една и съща и

  6. ДЛР
    #11

    Г-н адвокат, относно първият Ви коментар, първо проучета правната уредба за регистрация на ТД на Острова и тогава я сравнявайте с българската, но първо помислете кое е по-важно сигурността на търговския оборот и защитата на правата на собствениците на капитала, която дава нашето охранително търговско регистърно производство или бързината и декларативността на британското!?

  7. ДЛР
    #10

    Относно вторият Ви коментар, г-н адвокат, неграмотници не правят ДТ! Щом е решил да развива бизнес следва предварително да си е направил сметката какво ще му коства и да си поеме отговорността на търговец! Предполагам знаете разликата между търговската отговорност и тази по ЗЗД и защо първата е по-тежка!?

  8. Крум С
    #9

    От двете гледни точки – на адвоката и на ДПР-то, определено по ми харесва тази на адвоката. Стопанската дейност на гражданите трябва да се подпомага, а не да се ограничава. Да регистрираш фирма не означава непременно да переш пари, да си мутра, или пък да разполагаш с много пари и големи юридически познания. Един човек например би могло да бъде много добър инженер, способен да конструира апаратура, която би била полезна в определена област на бизнеса. Такива хора обикновено нямат и не биха могли

  9. 07
    #8

    си кутия в Париж , а не у нас..

  10. юрист
    #7

    Излиза ти изгодна сделка - проверяваш другата фирма в регистъра на момента - кой я представдлява, има ли я изобщо и т.н. И не е ясно какви ще са тези пароли - на кого ще се полагат и кой ще ги раздава. Проблемът съществува и при водене на дела - търговците се призовават на адреса по регистрация в ТР. Сега е лесно - проверяваш в регистъра, вписваш го в исковата молба. Ако нямаш достъп до него, ще стане както преди - вадене на удостоверение от регистъра, излишни разходи на верме и пари, което за бизнеса

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.