Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Затягат се условията за изключване на газопроводи от европравилата

2 коментара
Затягат се условията за изключване на газопроводи от европравилата

Комисията по енергетика на Европарламента реши да затегне условията, на които трябва да отговарят съществуващите и новите газопроводи от държави извън Европейския съюз, за да получат изключение от европейските правила. Нейните членове одобриха в сряда изменения към Директивата на ЕС за пазара на газ

Вече т. нар. дерогация ще се предоставя за пет години най-много, като предоставянето на изключения от европравилата ще се обсъжда с всяка страна членка, чийто пазар може да бъде засегнат от газовата инфраструктура, собственост на компании извън Европейския съюз. Освен това при определянето на дерогацията Европейската комисия ще има предвид и дали срещу държавата, от която е собственикът на газопровода, има наложени икономически санкции.

Затягането на изискванията ще засегне най-силно руската "Газпром", която е най-големият вносител на природен газ в Европа и планира експанзията си на европейския пазар чрез построяването на разширението на газопровода по дъното на Балтийско море "Северен поток". Следващият потърпевш е Норвегия, който също има съществен дял в доставките на синьо гориво в ЕС.

Тези държави, както и Алжир, Либия, Тунис и Мароко, които също продават газ в Европа, ще трябва изрично да спазват основните разпоредби на европейския газов пазар, изискващи собствениците на инфраструктурата да отделят операторите на преносните системи, както и да гарантират достъпа на трети страни до газопроводите и плащане на справедливи тарифи от страна на транспортиращите суровината търговци.

"Днес ние гарантираме, че нашият пазар на газ ще се основава на пълна правна яснота и съгласуваност на действащото законодателство, което представлява важна стъпка към завършването на нашия енергиен съюз. Спазването на законодателството е предварително условие за нашата енергийна сигурност и независимост – още по-важно е, че зависимостта на ЕС от вноса на газ непрекъснато расте. Очаквам с интерес започването и, да се надяваме, приключването на междуинституционалните преговори по време на Българското председателство на Съвета на ЕС, което има шанса да остави трайна следа в областта на енергетиката“, коментира докладчикът по темата Йежи Бузек (ЕНП, Полша).

Евродепутатите могат да започнат преговорите с министрите на ЕС след като Парламентът одобри мандат за тях по време на пленарната сесия на 16 – 19 април в Страсбург и след като Съветът постигне съгласие относно своя подход по досието.

От Европарламента припомнят, че ЕС е е силно зависим от вноса на газ от трети държави (те представляват 69.3% от общото потребление на газ в ЕС през 2015 г.). През 2016 г. Русия е осигурила 42% от вноса на газ в ЕС, следвана от Норвегия (34%) и Алжир (10%).

През 2016 г. Европейският парламент гласува резолюция, в която изразява своята загриженост във връзка с предложеното удвояване на капацитета на газопровода „Северен поток“.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Лизи Гугуткова
    #2

    Стокхолмският арбитраж изигра важна роля по отношение на „Газпром“ и „Нафтогаз Украйна“. Това заяви заместник-председателя на ЕК по въпросите на Енергийния съюз Марош Шефчович в сряда в Брюксел пред комисията от Европейския парламент по промишленост и енергетика. „Европейската комисия приветства решението на Стокхолмския арбитраж по договора за снабдяване и транзит на газ между „Нафтогаз“ и „Газпром“. Европейската комисия очаква, че двете страни ще уважат това решение и, че различни положения от това решение ще осигурят възможността за възобновяване на търговските отношение между „Нафтогаз“ и „Газпром“, каза заместник-председателят на Европейската комисия.

  2. Лизи Гугуткова
    #1

    Дам, Тази година ще бъде още по трудно на Газпром . В Москва могат да „угасят“ мечтата "Турски поток" като тръба за ЕС и ще се принудят, Газпром да работи в рамките на своите възможности с Турция /една тръба/. И Руската дипломация най-накрая призна, че не е в състояние да обезпечи на двустранна основа свободното преминаване на руския газ в Юго-Източна Европа през Турски поток, което оставя всички нейни постижения – подписаните „пътни карти“ в България, Сърбия и Унгария без особено значение.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.