Медицинската сестра Мария Зашева, чийто паспорт бе отнет от либийските власти във връзка с разследването на СПИН- епидемията в Либия, се завърна днес в София. Зашева живееше в българското посолство в Триполи без документи за самоличност две години. На 24 май т.г. тя получи от либийските власти разрешение да напусне страната.
Днес тя пристигна на летище София с директен полет от Триполи. Веднага след пристигането си Мария Зашева се срещна с министъра на външните работи Соломон Паси. В Министерството на външните работи с нея бяха съпругът ѝ Жан Зашев и дъщеря ѝ Наталия.
Преди да се върне в България Мария Зашева е посетила шестимата обвиняеми по СПИН-делото български медици в Триполи. На тръгване те ѝ казали: "Мария, да повлечеш крак след тебе и за нас".
Министър Паси съобщи, че разрешението да напусне Либия Мария Зашева е получила на 24 май т.г. За нас това е много позитивна стъпка в цялостното развитие на делото, иска ми се да вярвам, че и доклада на професорите Монтание и Колизи, на който толкова разчитаме и за другите шестима наши сънародници, е изиграл роля и в случая на госпожа Зашева, каза външният министър.
Не съм била под домашен арест в посолството, излизах съвсем спокойно, не съм била укривана, каза Мария Зашева пред журналисти след срещата. Тя благодари на либийското правосъдие, на либийския Върховен съд, на Главния прокурор и на прокурора в Сирт, където ѝ беше издадено разрешение за изходна виза. В разрешението ми пише изходно-входно т.е. мога да се върна, каза Зашева.
Медицинската сестра е живяла на два пъти в българското посолство, стана ясно от разказа ѝ. През май 2000 г. либийските власти отнемат паспортите на Мария Зашева и на пет филипинки - всичките медицински сестри в детското отделение на болницата в гр. Сирт. Претекстът на властите беше, че искат справка, каза Зашева. Тя е била разпитвана едва през февруари 2001 г. По думите ѝ това е бил общ разпит - питали са ги за работата им в болницата, как се правят изследванията, как използват спринцовките, а също и за случаите на СПИН в болницата, които по това време са били три - на две близначета и още едно дете.
Разпитът продължи над два часа, държаха се много добре, бяха любезни, намерили бяха преводач либиец - лекар, завършил в Пловдив, каза Мария Зашева. По думите ѝ обвинението в Сирт е било от либийска сестра, която е имала пререкания с филипинките.
След арестуването на филипинките на 21 януари 2001 г. Зашева се обадила вечерта в българското посолство. На следващия ден в 4 часа сутринта консулът ни в Триполи Емил Манолов пристигнал в Сирт, след което Зашева заминала с него за либийската столица. На 17 май 2001 г. от посолството успели да издействат връщането на паспорта ѝ, след което тя се върнала в Сирт и работила месец и половина в болницата.
Второто ми връщане да живея в посолството беше не защото съм застрашена от нещо, просто се чувствах изолирана от българите в Сирт, каза Зашева. Колежките може би се страхуваха да контактуват с мен, за да не ги заподозрат в нещо, каза тя. Либийските власти не са се отнасяли зле към мен, даже когато се върнах на работа директорът на болницата веднага ми подписа заповедта за назначение, каза още Зашева.
По БТА
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.