Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Заведохме инвеститорите и в губещите фабрики, резултатът бе нулев интерес

0 коментара

Г-н Калоферов, каква щеше да е съдбата на "Булгартабак холдинг", ако днес парламентът беше приел най-крайния вариант, предложен от БСП - да се прекрати приватизацията и холдингът заедно с всичките му дъщерни фабрики остане държавен?

От всички възможни варианти, които можеха да се разиграят, този би бил най-неблагоприятния за холдинга. Това би означавало нещата да се върнат в изходна позиция, да се спре каквото и да било раздвижване вътре в системата на холдинга и 2 години преди влизането в ЕС Булгартабак да влезе с тази тромава и тежка, и губеща структура, с която разполага в момента.

Какво щеше да означава това за самия холдинг?

Това би означавало, че преструктурирането на дъщерните му дружества щеше да стане по възможно най-болезнения начин А той означава само едно - поредица от фалити. Трябва да се има предвид, че не само седемте цигарени фабрики, за които се спомена в парламента, но и една много голяма част от останалите тютюнопреработвателни фабрики лежат на плещите на две-три други компании от системата на "Булгартабак холдинг". В средносрочна перспектива това положение нямаше да може повече да се поддържа. То вече не може да бъде поддържано. Не бива да се забравя, че ние в момента вече сме предложили за продажба 12 от нашите тютюнопреработвателни фабрики. Заедно със спирането на продажбата на големите цигарени фабрики, спирането на продажбата на малките тютюнопреработвателни фабрики щеше да бъде пагубно за тях.

Във връзка с губещите дружества бе и едно от основните обвинения на опозицията, което се чу в парламента - че липсва ясен критерий, по който са избрани за преструктуриране петте цигарени фабрики в Хасково, Шумен, Видин и т.н., и че това всъщност е изискване на кандидат-купувачите в ущърб на българския национален интерес?

Това всъщност са два въпроса. Първият е защо точно тези предприятия.

Нашият консултант по сделките и по преструктурирането "Морган Стенли" беше натоварен със задачата да извърши много задълбочен и широк маркетинг на нашите фабрики и да проучи възможностите за тяхната продажба.

Във всички наши фабрики ние се опитахме да заведем големите инвеститори, за които неведнъж сме говорили. Направиха се всички възможни опити всички световни производители да бъдат запознати, беше им изпратена надлежна информация, много от тях дойдоха в страната и лично обиколиха фабриките. Включително фабриките в Асеновград, в Хасково и т.н. Хасковската фабрика бе посетена от три големи компании. И резултатът от това беше нулев интерес. За съжаление. Казвам го с болка.

Всичко възможно беше направено от страна на ръководството на холдинга и от консултанта да намерим инвеститор и за Хасково, и за Шумен, и за останалите фабрики. Истината е, че нашите усилия не дадоха резултат поради обективни обстоятелства. Не можахме да събудим интерес там, където той не можеше да бъде събуден.

Колкото до дебата за националните интереси, аз винаги съм бил любопитен да чуя дефиниран национален интерес по каквато и да било тема. Бих си позволил да дам моето разбиране за национален интерес по отношение на тютюневия и цигарения отрасъл - да постигнем отрасъл на нивото на европейските и на световните изисквания, да е конкурентен, в самия отрасъл да съществува конкуренция, която да води до предлагане на по-качествени стоки на потребителите. От тази гледна точка смятам, че сегашната приватизация отговаря напълно на националните интереси.

Добре, но тук веднага идва и аргумента, че липсата на купувач не означава, че тези фабрики не могат да останат и да работят като държавни. И тук основният въпрос е има ли пазар за тяхната продукция, има ли пазар Булгартабак за 9 цигарени фирми?

Една голяма илюзия е да считаме, че тези фабрики можеха да останат държавни и да просъществуват. Отдавна е ясно, че сегашното им състояние не е резултат на някакви еднократни действия, а на едно развитие на пазара вече може би 7 - 8 години.

Очевидно е, че не може Булгартабак с капацитета си и с мощностите, с които разполага - които са може би над 3 пъти по-големи от пазара - да поддържа тези производства. Това е станало ясно преди доста години и във всичките тези години на непрекъснат процес на приватизация по някакъв начин тези фабрики са се поддържали. С идеята да дойде някой инвеститор, да ги купи и той да се погрижи за тях и да им поеме задълженията. За съжаление, през всичките тези години задълженията са се увеличавали, пазарът се е свивал и сега сме свидетели, че това положение не може да продължи повече.

Извън темата за губещите фабрики, имаше ли по-печеливш и по-ефективен вариант за приватизацията на другите четири компании, за да не стига само до една оферта? Вече се чуха експертни мнения, че е трябвало да се предложат само двете печеливши фирми в Благоевград и в София?

Мисля, че ние успяхме добре да обмислим всички възможни варианти. Включително и този за самостоятелната продажба на фабриките в Благоевград и в София.

Преценката и на консултанта, и на Булгартабак беше, че една такава продажба не би донесла много по-висок финансов резултат, но би имала много по-тежка социална цена. Най-вероятно при този вариант ние щяхме да се изправим пред перспективата след известно време да се борим за съществуването и на двете фабрики в Пловдив и в Стара Загора.

Вече решихте ли какво ще правите с благоевградската фабрика, за която не беше подадена нито една оферта в пакет със старозагорската?

Вариантите са не един и два, това обаче е от компетентността на Надзорния съвет на "Булгартабак холдинг". Той трябва да изслуша анализите на консултанта и след това да вземе съответното решение как да процедура по-нататък.

Кога ще обявите решението за офертата на Бритиш Америкън тобако за пакета "София БТ" и "Пловдив БТ"? Леви икономисти вече определиха подадената оферта за провал и че сделката трябва да се прекрати, говорят за предложена цена под 70 млн.евро?

Не мога да коментирам догадки. Офертата ще бъде съобщена тогава, когато я разгледа Надзорният съвет и се произнесе по нея.

А до това, че има само една оферта, смятам че интерпретацията е неправилна. Проведеният конкурс бе по всички правила и стандарти, които се прилагат в развитите страни. Явиха се много кандидати, от тях трима участваха активно в процедурата, но като резултат се получи само една оферта. Фактът, че има само една оферта, не пречи тя да бъде разгледана и оценена.

Искам да допълня - причината да се стигне до подаването само на една оферта вероятно е и това, че през всички тези 15 години Булгартабак е обрасъл, образно казано, с натрупани задължения, със социални ангажименти, с поредица от проблеми - които се простират и спрямо руски претенции, и спрямо дела в САЩ, и спрямо поемане на множество социални ангажименти. Това е една много сложна и тежка система, която се нуждае от много сериозно преструктуриране. Очевидно, че големите инвеститори не са готови да се нагърбят с тази дейност.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.