Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Заводи ще вземат нов вид субсидия заради скъпия ток

За тази година ще си разпределят близо 188 млн. лв. от държавната парникова търговия

0 коментара
Заводи ще вземат нов вид субсидия заради скъпия ток

Кабинетът одобри държавно субсидиране на около 190 български предприятия, които са потърпевши от поскъпващата електроенергия заради вкарването в цената ѝ на разходите за парникови емисии. Приетите от правителството поправки в Закона за ограничаване изменението на климата ще позволят на заводите да си разпределят до 2021 г. до една четвърт от приходите на държавата от търговията с парникови квоти  на европейския пазар. За 2019 г. се очаква постъпленията да са около 750 млн. лв. Това означава, че още тази година предприятията ще могат да получат 187.5 млн. лв. като компенсация за скъпия ток.

Каква ще е точно схемата ще се регламентира в наредба от министъра на икономиката, определяща кои предприятия и по какъв начин могат да се възползват от помощта, сроковете за даването ѝ и график за плавното намаляване на субсидирането, за да не се получи прекомерна компенсация на индустриалните консуматори на електроенергия. Схемата за държавна помощ трябва да бъде одобрена от Европейската комисия преди да започне прилагането ѝ.

Това ще е поредната държавна помощ за енергоемките предприятия, след като през август 2016 г. Брюксел нотифицира държавна помощ за общо 500 млн. лв. до 2020 г. за над 200 български компании с интензивно потребление на електроенергия. Наредбата, която позволи поемането на между 40 и 85 на сто от разходите за екологично произведен ток на предприятията, разделени в три групи, влезе в сила със задна дата от 1 август 2015 г.

За възможността енергоемките предприятия да бъдат компенсирани за увеличените цени на тока от поскъпналите парникови квоти съобщи в средата на декември 2018 г. енергийният министър Теменужка Петкова.

Мерките на правителството обаче са закъснели като се има предвид, че такива помощи са възможни от 2012 г. и се предоставят вече в десет държави от ЕС. Според сегашните европейски правила, до края на 2020 г. предприятията могат да получават до 25 процента от приходите от продадени държавни въглеродни емисии. От междуведомствената група, изготвила промените, обаче посочват, че в момента директивата се преразглежда и емисионната помощ ще продължи и след 2021 г. до 2030 г.

Мерките се вземат, за да не изтичат производства в страни, които нямат ангажименти за намаляване на парниковите емисии. Предприятията, които изхвърлят въглеродни газове над разрешеното им, трябва да купуват такива квоти. През последната година те поскъпнаха с близо 130% - от 8 евро на тон въглероден двуокис на 25 евро и прогнозата е цените да стигнат  30 евро.

Поради тази причина последната година това е увеличило с около 40 процента цената на тока за индустрията, посочват от междуведомствената група, изработила поправките в климатичния закон. Сега предвижданите компенсации ще доведат до известно облекчаване на най-засегнатата категория енергоемки производства.

Паралелно на одобрената сега от правителството държавна помощ, енергийното министерство е изготвило проект на правила за предоставяне на безплатни парникови квоти на електроцентрали и преносни и разпределителни дружества в периода 2021- 2030 г., ако изпълняват инвестиции за намаляване изхвърлянето на въглероден двуокис. Достъп до тази помощ ще имат производители на електроенергия с номинална топлинна мощност над 20 MВ (с изключение на инсталациите за опасни или твърди битови отпадъци), както и преносни и разпределителни оператори. Всички те обаче трябва да изпълняват проекти за модернизация, разнообразяване на използваната енергия с акцент върху възобновяемата и да трансформират производството си така, че да намалят изхвърляните от самите тях въглеродни емисии. Ще се подпомагат и проекти за рехабилитация на енергийната инфраструктура. Няма да се подпомагат дружества със задължения, такива, които трябва да връщат друга държавна помощ, или са в процедура на оздравяване.

Друго условие ще е стойността на планираните инвестиции да е поне равна на пазарната стойност на безплатно разпределяните квоти, като цената ще е според постигнатата средногодишна цена на СО2 квотите в европейската платформа за търговия за предходната година. Ще се взема предвид и необходимостта да се ограничат свързаните с инвестициите повишения на цените.

Безплатните квоти ще се разпределят в търгове в две групи – за инвестиции от 12.5 млн. евро и нагоре и за вложения под този праг. Една инсталация не може да кандидатства с проекти над 12.5 млн. евро.

За големите проекти се предвижда първият търг да се състои до 30 юни 2021 г., а вторият да е в периода между 1 януари е 30 юни 2025 г. За по-малките инвестиции са планирани три търга  - до 30 юни 2020 г., между 1 януари и 30 юни 2023 г. и от 1 януари до 20 юни 2027 г. Кандидатите трябва да внесат конкретни проекти с график на изпълнение, осигурено финансиране и описание на източниците на парите и анализ за ефекта върху парниковите емисии.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.