Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Здравеопазването у нас е лесно достъпно, но скъпо за хората

27% са отлагали посещение на лекар, а 19% са спирали да си пият лекарствата по финансови причини

6 коментара
Димитър Ганев (вляво) и Аркади Шарков, сн. БГНЕС

Здравеопазването у нас е станало по-лесно достъпно в периода между 2014 и 2019 г, както във времеви и логистичен аспект, така и финансово. Преобладаващата част от българите заявяват, че имат лесен достъп до лекари и болници, но като сериозен проблем открояват голямото доплащане от джоба си. В резултат на това 27% от хората се е налагало да отлагат посещение при лекар, а 19% са спирали да приемат необходимите им лекарства по финансови причини. Това показва анализ на Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП) и изследователския център "Тренд" по темата за достъп до здравни грижи в България.

Според данните от Европейското здравно интервю (ЕЗИ) неудовлетворените потребности на пациентите от здравни грижи са намалели от 17.3% през

2014 до 15.9% през 2019 г., което е значително под средните негативни нива от 25.5% за Европейския съюз, съобщи здравният икономист от ЕКИП Аркади Шарков.

Социологът от "Тренд" Димитър Ганев представи данни от проучване в периода юли-септември т.г., според което над 80% от хората имат достъп до личния си лекар в рамките на същия или на следващия ден. Около 60% от хората имат достъп до лекар-специалист в рамките на дни.

По отношение на приема в болница над 50% от хората са били приети в рамките на деня, а други 40% в рамките на няколко дни.

Данните сочат, че хората имат бърз и лесен достъп до лекари и лечебни заведения, като според 43% броят на болниците у нас е достатъчен, а според 46% няма нужда от разкриването на нови.

България е на първо място в Европейския съюз по обезпеченост с болници на 1 милион човека население, като през 2020 г. това са приблизително 53 лечебни заведения за болнична помощ на 1 млн. души спрямо средните за ЕС стойности, които са приблизително 26.

Основното неудволетворение на пациентите у нас от здравната система идва от доплащането. 29% посочват, че скъпото здравеопазване е основна причина да са недоволни от здравната система. 14% посочват конкретно високите цени на лекарствата. 13% определят лошото отношение към тях като причина за неудовлетворение и по-малък процент хора посочват липсата на кадри, неадекватно лечение, корупцията, лоши законодателни решения, източването на НЗОК и др.

В България, плащанията от джоба за здравеопазване през 2019 г. представляват

39% от общите здравни разходи, като в сравнение с 2015 г., когато са били 43%, намаляват.

Въпреки това процентът на директните плащания от джоба остава висок спрямо средните нива в ЕС от 15.5%.

Според Шарков данните от анализа показват, че има движение в правилната посока, тъй като показателите за достъпа до здравни грижи се подобряват, но има нужда от повече внимание и финансови инвестиции от страна на държавата, за да продължава да се подобрява здравната картина.

Като препоръки икономистите от ЕКИП извеждат:

  • Повишаване на цените на клиничните пътеки и индексирането им с

темпа на инфлация.

  • Остойностяване на лекарския труд с оглед прогнозирането и

планирането на потенциалните бъдещи здравни разходи.

  • Официализация на доплащанията в системата с цел подобряване на

ценовата конкуренция в сектора и намаляване на общото ценово

равнище.

  • Повишаване на процента реимбурсация за най-масовите лекарства, заплащани частично от страна на НЗОК с цел намаляване на

доплащанията от страна на пациентите.

  • Осигуряване на стимули за пациенти и работодатели за ранен

скрининг, превенция и профилактика с оглед намаляване на

финансовата тежест за домакинствата и публичния бюджет в бъдеще.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pepe
    #6

    Тези не бяха ли ГЕРБерчетата на Делянчо Добрев?
    Приличят на ентусиазирани млади мутрички.
    А "данните" им са за "хиляда деветстотин и Балканската"... и освен това силно се съмнявам във верността им! Това т.н. "Европейско Здравно Интервю", явно е правено от "Тренд" /и в него няма нищо "европейско", освен името, и може би това, че за него са взели пари от някоя Европейска програма - като всички добри ГЕРБерчета, а "анализа" и "пресконференцийката" са изисквания в програмата за оправдаване на разходи/,

  2. Иван2000
    #5

    Добавям към коментар номер 3: изкуствена леща за имплантиране при катаракта, поне по 1000 лв за едната, най-често се сменят последователно и двете; платно-мрежа за херниопластика от 100 до 1000 лв; изкуствена тазобедрена става от 1500 до 15,000 лв. Предполагам, че колянна става има подобна цена; изкуствени прешлени поне по 1000 лв единият, лапароскопски акцесоари, електронож за простата, урологични катетри и др. Всичко се плаща 100% от болния. Лошото е, че от тези смени се нуждаят възрастни хора на пенсия. Тук важи старата поговорка, да пазиш Бели пари за Черни дни.

  3. Мюнхен
    #4

    У нас здравеопазването е като всичко останало. Тези, ксоито си плащат здравните вноски, не ходят на лекар, или, ако ходят, ползват частните лечебни заведения и си плащат . С парите им се финансира лечението на останалите, които не плащат здравни вноски.Типично по социалистически. Отделно, ако се стигне до ползване на държавно лечебно заведение, пациентът плаща три пъти- веднъж през здравната каса, втори път- на ръка на лекаря, трети път- чрез доплащане на "услугите"- апаратура, консумативи и т.н. Да не говорим, че състоянието на държавните болници е отвратително и по-добре човек да не попада там.Непрекъснато се увеличават парите за "здравеопазване" и пак няма...Искат още и още.

  4. Мислимотор
    #3

    Айдеее, пак са пропуснали да включат проблема с плащането на импланти изцяло от пациента. Реимбурсиране = 0 лв. Импланти за гръбнаци, без които хората остават огънати на 90 градуса. Импланти за зле потрошени кости... Касата не покрива. Найс, а?

  5. boriana
    #2

    Платили са за тази закъсняла новина, щото иначе изглежда с оглед отчетения период чиста проба предизборна пропаганда.

  6. boriana
    #1

    EКИП е на хранилкта на ГЕРБ. Затова и изследването им спира в 2019 г. Или при Борисов здравеопазването станало достъпно. Ами то винаги си е било такова. Пък и по-малко се плащало от джоба, корупция в здравеопазването никаква, абе с някоя друга лоша страна при Борисов си е било най- хубаво. След 2019 г. ЕКИП не се интересува.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.