Здравната каса ще може да прекратява договорите с болници, при които е констатирана "системна неудовлетовореност" от страна на пациентите. Това е една от мерките, които Министерството на здравеопазването предлага, за да бъдат оптимизирани разходите на касата през следващата година. От здравното ведомство обаче не поясняват колко оплаквания за една и съща болница, отделение или лекар ще се считат за "системна неудовлетвореност" и ще водят до прекратяване на договори, а оттам и спиране на финансирането. И в момента касата има право да прекратява договори с болници, които системно нарушават законовите изисквания, но подобни случаи почти няма.
Занапред обаче касата ще бъде задължена да извършва проучване на удовлетвореността на пациентите от заплатените от нея здравни услуги.
От министерството съобщиха още, че подготвят промени в медицинските стандарти, с които ще бъдат ревизирани изискванията за дейностите, които се извършват на съответните нива на компетентност на болниците. Освен това ще се прецизират дейностите, включени в основния пакет, заплащан от НЗОК. Здравният министър Петър Москов вече съобщи, че съществени промени в основния пакет, плащан от касата, през следващата година няма да има, но е възможно изваждането на някои дейности от болничната в извънболничната помощ.
Сред останалите мерки за икономии са задължително централизирано договаряне на отстъпки за лекарства за злокачествени заболявания. Освен това ще се прави и периодична оценка за ефективността на лекарствените продукти и според нея ще се определя дали да бъдат реимбурсирани и в каква степен.
Ще бъде подсилен и контрола от страна на касата и агенцията "Медицински одит".
Част от дългосрочните мерки включват предложение от началото на 2016 година да започне поетапно повишаване на размера на осигурителния доход, върху който държавата ще внася здравни вноски за осигуряваните от нея деца, пенсионери и чиновници. Осигурителния доход ще расте с 10 на сто годишно до 20120 година, а след това осигурителната вноска за тези лица ще е дължима върху целия размер на минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица.
В момента здравната вноска за осигуряваните от държавата хора е в размер на половината от минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица. Това създава условия за недостатъчно финансиране и натрупване на дефицит в системата на здравното осигуряване, което рефлектира върху качеството на оказваната медицинска помощ.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
2 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Аз съм 100% ЗА, стига да е ясно кой ще отговаря за сигналите и да има възможност за анонимност. Нали сте наясно, че недобросъвестните болници на практика държат като заложници здравето и живота на пациентите си.
Училищата в България са мястото, където учителите получават прехраната на своите семейства. Болниците в България са мястото за препитаване на лекари, сестри и санитарки. Учениците в училищата и пациентите в болниците са досадни навлеци. :((