Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Здравната каса въведе лимити и за лъчелечение на онкоболни

Недопустимо е да има листи на чакащи при наличната апаратура и прекратеното лечение в чужбина, казват специалистите

1 коментар
Здравната каса въведе лимити и за лъчелечение на онкоболни

Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) въвежда лимити за лъчелечението, срещу които от гилдията на лъчетерапевтите възразиха остро във вторник в писмо до премиера, председателя на парламента, омбудсмана, здравните институции и съсловната лекарска организация.

Те обвиняват касата, че ограниченията в дейността по няколко клинични пътеки за лъчелечение ще доведат до формирането на листи на чакащите пациенти. Според специалистите това е недопустимо за хора с онкологични заболявания при наличната модерна апаратура, благодарение на която беше прекратена практиката пациентите да ходят за същото лечение в чужбина.

С новите лимити досегашната дейност на лъчетерапевтичните центрове се орязва с около 30%, твърдят от болниците. Здравната каса обаче отрича да има намаление и дори отчита увеличение в договорените обеми дейност, за които ще плаща през тази година. Досега за лъчетерапията нямаше лимити обаче и болниците са надскачали договорените с касата обеми дейност. От НЗОК увериха, че тазгодишните обеми са съобразени с извършената дейност от болниците през миналата година.

Ограниченията засягат включително радиохирургията и прецизната диагностика с ПЕТ-скен, която ще се разрешава от комисия в НЗОК.

Специалисти предупредиха за листи на чакащите

“Седмичните и месечни ограничения на брой пациенти, наложени от НЗОК предизвиква отлагане във времето и събиране в лист на чакащи, което е грубо нарушение на правата на човека и пациента. Сега при наличните апаратурни възможности това е необяснимо и абсолютно недопустимо. Неприемливо е пациенти с тумори на малкия таз, корема, белия дроб, мозъка, главата и шията да се облъчват чрез по-остарели техники, които се прилагат все по-рядко в световните лъчелечебни школи“, посочват от гилдията на лъчетерапевтите.

Ограниченията на практика спират достъпа до модерната апаратура, в която през последните години бяха инвестирани 160 млн. лева по оперативната програма “Регионално развитие“, с която премиерът Бойко Борисов постоянно се хвали.

“Категорично се противопоставяме на провежданата политика от НЗОК за ограничаване на дейността лъчелечение по клинични пътеки 251.2, 252.1 и 252.2 Тези две клинични пътеки за модулирано по интензитет лъчелечение и краниална и екстракраниална радиохирургия са най-съвременните техники в лъчелечението в света и за щастие вече и у нас. До 2012 г. лъчевата терапия в България се провеждаше на ниво 80-те години на века в 90% от лъчелечебните центрове. До тогава българската държава в лицето на данъкоплатците плащаше за лъчелечение в чужбина стотици хиляди лева. Тази практика категорично се прекрати“, посочват специалистите.

Бюджетът за лъчелечение е нищожен на фона на общия разход

Те допълват, че за сведение сумите, които се изплащаха за лъчелечение в чужбина, подобно на това по клинична пътека 251.2 са били от порядъка на 12 000-16 000 евро, а в момента НЗОК плаща за същата дейност 5400 лв. (2700 евро). За радиохирургия в чужбина се плаща – 8000- 12000 евро, а в България струва 4500 лв. (2250 евро).

“Годишният бюджет на лъчелечението в България е от порядъка на 50 млн лв., която сума е 10 пъти по-ниска от тази в Европа и Турция и несравнима с тази за медикаментозно лечение на онкологично болни“, посочват лъчетерапевтите.

За сравнение бюджетът на НЗОК за тази година е 3.8 млрд. лева, от които 1 млрд. лева са за лекартсва.

Правната възможност за въвеждането на новите лимити е регламентирана с текст в Националния рамков договор, като не е ясно защо съсловната лекарска организация не е възразила и е подписала документа. 

НЗОК: Договореното осигурява лечението на всички пациенти

От здравната каса обясниха ограничителните мерки с желание за по-сериозен контрол. Оттам заявиха, че има значително увеличение в договорените обеми дейности, включени в клиничните пътеки за лъчетерапия през 2018 г.

“Определените месечни обеми за лечебните заведения, осигуряващи лечение по лъчетерапия, дават възможности за планиране на пациентите, нуждаещи се от този вид лечение, като е създадена възможност за използване на обемите в рамките на тримесечието“, заявиха от институцията.

Договорените обеми дейност за 2018 година действително са по-високи от миналогодишните, но миналата година болниците са надскочили договорените с касата лимити. От НЗОК обаче заявиха, че са се съобразили с реално извършената от болниците дейност и са съобразили новите обеми с нея.

Според касата заложеният бюджет за тази година осигурява лечението на всички пациенти, които се нуждаят от този вид терапия. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. [email protected]
    #1

    Заради крадците в здравеопазването,ще страдат пациентите. по същия начин,промените в ТЕЛК се опитват да орежат краденето,но накрая ще пострадат инвалидите!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.