Болниците вероятно надписват броя на преминалите пациенти и ги лекуват по няколко клинични пътеки, за да получават повече пари, съобщиха от Националната здравно осигурителна каса (НЗОК) на извънредна пресконференция в понеделник.
Миналата година също имаше случаи на преразход по клинични пътеки заради отчетени болни, които реално не са лекувани. От своя страна лечебни заведения се оплакват, че клиничните пътеки са недофинансирани и затова някои от тях търсят административни вратички, за да покриват разходите по лечението на пациентите.
Свръх хоспитализацията през първите три месеца на годината е особено тревожна. За този период пациентите, приети в болница, са с 11 хил. повече в сравнение с най-тежките месеци на миналата година, обясни директорът на НЗОК д-р Румяна Тодорова след среща с шефовете на регионалните здравни каси.
“Много бързо се адаптира системата, много бързо се вижда през кои печеливши пътеки може да бъде прекаран пациентът и това се прави с пълна сила,” коментира още тя.
Затова здравният фонд започва спешни проверки, за да установи дали всички отчетени болни наистина са лекувани в болниците и дали са доволни от лечението.
Най-често свръх прием има в малките болници, които по думите на Тодорова разчитат на по-голям оборот.
Болниците използват пациентите, за да получат повече пари, коментира д-р Мариета Райкова, директор на столичната здравна каса. Колежката ѝ от регионалната каса в Шумен д-р Йорданка Пенкова даде за пример болницата в Тутракан, която е отчела, че лекува 46 болни, при положение, че разполага само с 30 легла, използвало се дори леглото в кабинета на директора. Има и случай, при който въпреки че лекарят се водел на лечение в болницата, той в същото време лекувал пациенти.
Лечебните заведения прибягвали и до лечението по няколко клинични пътеки. Така един пациент с инсулт е изписан и след това приет с епилептични припадъци.
Недопустимо е, ако един болен се лекува по няколко клинични пътеки, каза пред Mediapool директорът на болница “Св. Анна” д-р Димитър Димитров. Той обаче подчерта, че НЗОК плаща само за 10 дни престой при инсулт и това не е достатъчно за възстановяването на един пациент. Според него проблемът е, че у нас няма пътеки за долекуване.
До момента най-голям преразход има по най-масовите пътеки – тези за лечение на гастроентерологични и белодробни заболявания, артрити и недоносени бременности.
Броят на преминалите пациенти се увеличава, а те излизат недоизлекувани, посочи Пенкова. Болните се лекуват с по-евтини лекарства и престоят им в болницата намалява – докато през миналата година той е бил около 5-6, сега е паднал на 3-4 дни. Според Тодорова качественото на медицинските услуги също е доста занижено.
Ако тази тенденцията на преразход продължи, НЗОК ще бъде принудена да намали цените на клиничните пътеки и дори да прекрати договорите си с някои лечебни заведения, предупредиха още от касата. НЗОК отпуска на месец около 64 млн. лева на болницата, но за март те за заявили извършени медицински услуги за 16 млн. повече.
Тодорова изрази притеснение и от работата на спешните отделения в болниците. По думите ѝ те осигуряват безпрепятствен достъп на хората до болнична помощ. След 4 часа следобед вместо да отидат при личния си лекар хората масово нахлуват в спешните отделения, а там охотно ги приемат по клинични пътеки.
Не е ясно и какво става с болните, които са прегледани, но не са приети в болница. Ние не можем да проследим дали болниците не вземат за тях парите, които здравното министерство дава – 20 лева, и едновременно с това не ги отчитат и по клинични пътеки, допълни тя.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
23 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
....
Каквито управниците, такива и подчинените им.
една корупция ще извършва спешни проверки на другата корупция ! важното е оборот да има !
има само един път към ОРЛАНДОВЦИ
мерцедесите на Парламента само. За здравето не трябва да се стискат. Комунисти.
Така е, Илия Павлов-живия.В неистовия си стремеж към ограбване, комуноидите (без значение дали са под шапката на бсп, дпс, ндсв, атака, герб - те са си просто комуноиди!) стопираха съзнателно реформата в здравеопазването, за сметка на все по-болния "мъдър" народец.Стотиците милиони левове, смъкнати от нашите гърбове, под формата на осигуровки, носят много, много власт! Не случайно управлението на НЗОК е в ръзете на такива "експерти" и "специалисти", като другарката р.тодорова и другаря е.райнов.
Ник,абсолютно си прав.Реформата си беше тръгнала,но КГБ и техните слуги от ДС докараха Мадридския комарджия и неговите слуги и всичко забоксува.Работя в здравеопазването 31 години и продължавам да работя.Знам какво беше и какво е сега.
А, потърпевши сме всички ние!
Цял пакет от проектозакони, свързани със здравеопазването, връчи ДСБ на управляващите некадърници.Резултат - никакъв! За сметка на обикновените българи, обаче!Хиляди пъти съм казвал и писал, че НЗОК е по-скоро банкова институция, отколкото здравна (медицинска).Голям парадокс е такава институция да се ръководи изцяло от лекари (да не говорим, че "д-р" Тодорова е сестра на илияна йотова от бсп и, чрез нея, комуноидите контролират, управляват и влияят върху стотици милиони левове!)!Още повече, че, точно …
НЗОК, трябва да е независима и нямаща нищо общо с интересите на медицинското съсловие, за да се избегне именно конфликта на интереси.Като малък пример, мога да посоча директора на болница "Св.Екатерина" (Чирковата болница), който беше в ръководния екип на НЗОК, преди да се настани на мястото на проф.Чирков.Под негово давление, клиничните пътеки, свързани с кардиохирургията, са определени като много високо платени, в сравнение с останалите.Днес,месечно, Генчо Начев се подписва на възнаграждение, което се изписва с 5 (пет) цифри, като първата цифра не е 1 (единица).Това е доказуемо, и могат да го проверят всички контролни органи, които ще констатират, че "всичко е законно".Но, питаме се гражданите - морално ли е?!Като допълнение към примера, мога да добавя и Божидар Финков - бившия "царски" министър на здравеопазването, който получава месечно по 8 - 10 хиляди лева възнаграждение.Това е, драги ми съграждани, управията в нашето здравеопазване.Тя е в ръцете на комуноидите!За съжаление!
...