Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Здравната ни система е неподготвена да проследява ефекта от новите терапии

0 коментара
Здравната ни система е неподготвена да проследява ефекта от новите терапии

Здравната система в страната ни все още не е подготвена за събиране, генериране и анализиране на данни за проследяване на ефекта от нововъдените терапии, както и да изолира субективни фактори, които също влияят върху резултата от лечението. Около тази теза се обединиха експерти по време на дискусия "Проследяване на ефекта на лекарствени терапии в онкологията".

Въвеждането на механизъм за проследяване на ефекта от терапията, което е предвидено за 2018 година, изисква много по-висока степен на електронизация и стандартизация в здравната система, смятат експертите.

Същевременно здравната ни система трябва да е подготвена да осигури бързото навлизане на нови терапии, които дават по-добри възможности за лечение на пациентите с онкологични заболявания, коментира Деян Денев, директор на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България.

По думите му предвиденото въвеждане от 2018 г. на механизъм за проследяване на ефекта от някои нови терапии, след включването им в системата на заплащане с публични средства, може да даде възможност достъпът на пациентите до конкретно реимбурсирано лечение постоянно да се усъвършенства.

Експертите обаче са единодушни, че механизмът за проследяване няма да е приложим за всички нови лекарства, тъй като субективните фактори, влияещи върху резултата от лечението - съдействие от страна на пациента и др., не винаги могат да бъдат изолирани при анализа на данните.

Проследяването на ефекта от лечението ще бъде върху ограничени групи от хора, като то може да продължи и до 1 година, каза Николай Данчев, директор на Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствени продукти.

Лечението на онкологичните заболявания достига повратна точка с терапии, които осигуряват по-добри резултати както за отделния пациент, така и за обществото като цяло.

Напредъкът на съвременната наука променя профила на някои злокачествени заболявания от животозастрашаващи към хронични, като трансформира грижите за заболяването и най-важното - увеличава дела на хората, оцелели в битката с болестта, единодушни са експертите.

В сферата на онкологията все още обаче остават много нерешени медицински проблеми и непосрещнати нужди – за някои локализации на злокачествени заболявания лекарствено лечение все още не е разработено, а за други са нужни по-ефикасни съвременни решения.

Към момента в процес на разработка са близо 2000 молекули, предназначени за лечение на ракови заболявания. През следващите 5 до 10 години ще видим навлизането на революционни нови технологии, които съществено ще подобрят терапевтичните резултати в борбата с рака.

Такива са например терапията с Т-клетки (CAR-T терапия), при която учените използват собствената имунна система на организма, модифицирайки генно имунните клетки, за да могат разпознават и унищожават туморни клетки; комбинираната онкологична терапия, която съчетава няколко лекарства с различен механизъм на действие, за да подобри контрола върху онкологичното заболяване.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.