Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Здравните власти отчитат ръст в броя на кръводарителите

0 коментара
Здравните власти отчитат ръст в броя на кръводарителите

С близо 8.4% са се увеличили кръводарителите у нас през първите 4 месеца на годината в сравнение с предходната 2021 г. До края на април тази година кръв са дарили 55 760 души, докато за същия период на миналата година доброволните кръводарители са били 52 351. Националният център по трансфузионна хематология отчита около 5% увеличение на кръводарителите в последната година: от 12 254 на 12 864. Тези данни изнесе Министерството на здравеопазването по повод 14 юни – Световния ден на доброволния и безвъзмезден кръводарител.

Датата е избрана, като признание към Карл Ландщайнер, австрийски биолог и лекар, откривател на системата на кръвните групи "А-В-0" в началото на XX век. За това свое велико откритие, спасило и продължаващо да спасява милиони човешки животи, той е награден с Нобелова награда, а рождената му дата е определена от Световната Здравна Организация като денят, на който всяка година да се отбелязва Световният ден на доброволния кръводарител.

Въпреки отчетената позитивна тенденция от здравните власти, обаче, кръводарителите в страната като цяло са малко, а количествата кръв – недостатъчни за задоволяване на ежедневните потребности. Причината е, че доброволните кръводарители са малко и хората са принудени да организират роднини и приятели спешно при нужда или да разчитат на черния пазар на кръв. (Повече за проблема четете ТУК и ТУК)

Малко преди Световния ден на доброволния кръводарител депутати от управляващото мнозинство предложиха промени в Закона за а кръвта, кръводаряването и кръвопреливането, които целят да стимулират кръводарителите чрез ваучери и така да се намали черния пазар, но това предизвика полемика дали не се нарушават принципите на безвъзмездност при кръводаряването. (Повече за промените четете ТУК и ТУК).

Една от организациите, които реагираха с остра позиция срещу законопроекта е Българска организация за доброволно кръводаряване (БОДК), която многократно е подчертавала, че същността на кръводаряването е акт на съпричастност, доброволност и безвъзмездност, който не може и не бива да бъде остойностяван в пари или каквито и да било облаги. "Освен неетично и противоречащо на думата даряване и на всички принципи за доброволност и безвъзмезност, това би било и особено рисково, тъй като въвеждането на платено кръводаряване, под каквато и да било форма е предпоставка за кръводарители, които скриват своите противопоказания за получаване на печалбата си", смятат от БОДК.

Като част от стратегията си за насърчаване на доброволното кръводаряване и оказване на помощ, БОДК създаде системата Дари кръв с мобилно приложение за доброволни кръводарители и нуждаещи се от кръв, която е на разположение на потребителите в цялата страна напълно безплатно 24/7. Системата се поддържа и администрира изцяло от доброволци-членове на БОДК и предоставянето на помощ чрез нея е изцяло доброволно и безвъзмездно. След пълното ѝ обновяване през юни 2020 година, през Дари кръв са проведени повече от 520 успешни акции за спешна нужда от кръводарители, от които около 38% с търсене на конкретна кръвна група.

По повод 14 юни – Световния ден на доброволния и безвъзмезден кръводарител, до края на месецаще се проведат редица кръводарителски инициативи в страната. На 14 юни, от 12 ч., на тържествена церемония в аулата на НЦТХ (гр. София, ул. "Братя Миладинови" № 112) ще бъдат отличени 15 организации и личности със специален принос за кръводаряването у нас. Събитието се организира от Националния център по трансфузионна хематология съвместно с Българския Червен кръст.

73 предприятия, търговски дружества, неправителствени организации, лечебни и учебни заведения ще получат благодарствени грамоти от екипа на НЦТХ за проявената съпричастност, активното участие и принос в насърчаването на доброволното кръводаряване у нас.

У нас всеки, който желае да дари кръв, може да го направи, като се обърне към съответния център по трансфузионна хематология в страната. Координати можете да намерите ТУК.

През почивните дни в София стационарните екипи в НЦТХ работят от 9 до 15:30 часа.

В България първата акция за безвъзмездно даряване на кръв се провежда през 50-те години на миналия век.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.