Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Здравният министър сменя директора на болницата в Добрич заради Covid-кризата

Ангелов останал недоволен от смесването на пациенти, неспазването на мерки и лош мениджмънт

0 коментара
Здравният министър сменя директора на болницата в Добрич заради Covid-кризата

В разгара на кризата в болницата в Добрич, която изнемогва под наплива от пациенти с коронавирус заради липса на медицински кадри, здравният министър Костадин Ангелов отиде на място и обяви, че ще смени директора на лечебното заведение д-р Светослав Байчев. Министърът е останал недоволен от видяното в болницата – смесване на потоците от заразни и други пациенти; допускане на хора без предпазни средства в болницата, обслужване на всички пациенти от един и същи персонал, което спомага за разпространение на епидемията. Ангелов каза, че не всичко винаги зависи от един човек и не иска да хвърля вината изцяло върху Байчев, но смята, че организацията на работа в болницата може да бъде подобрена със смяна на ръководството.

"Персоналът и пациентите са изложени на ненужен риск заради смесване на потоците в болницата. Въпрос на мениджмънт и воля е ограничаването на Covid-19 в Добрич и областта и назначаването на медицински специалисти, които да се грижат за болните с коронавирусна инфекция. Бъдете сигурни, че ще направя всичко възможно в най-скоро време да видите резултата от взетите днес решения за болницата в Добрич", увери Ангелов.

Ситуацията в болницата

От края на миналата седмица болницата бедства, а медицинският персонал се оплаква, че изнемогва. Заради липса на инфекционисти и пулмолози болните от Covid-19 се лекуват във Второ вътрешно отделение от двама гастроенетеролози, които се оплакват, че нямат достатъчно опит и искат подкрепа – да бъде командирован специалист пулмолог от другаде. Преди 2 месеца инфекциозното отделение на болницата затваря заради напускането на единствения инфекционист.

Досега трима пулмолози са работели във Вътрешното отделение на добричката болница. Единият е под домашна карантина след като се е заразил с Covid-19, а другите двама са в болнични с други заболявания от началото на август. Във вътрешното отделение са били приемани едновременно положителни, отрицателни и съмнителни за Covid пациенти и един и същи персонал е обслюжвал тях и други болни. 

Кунчев: Проблемите са заради лоша организация на работата

Според главния държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев, който бе на място с министъра, проблемите се дължат на лоша организация на работа. "Видях неща, които са недопустими. Не може половината отделение да е Covid, другата половина-не. Не може един и същи персонал да лекува пациентите. Не може да закриваш единственото инфекциозно отделение, обслужващо 1/3 от Черноморието, в пандемични условия", каза Кунчев. Той посочи, че от районната здравна каса са се опитвали да помогнат на болницата с инфекционисти, за да не затваря инфекциозното отделение, но помощта е била отхвърлена. В резултат на това двамата инфекционисти, които са били предложени за Добрич, са отишли да работят в Разград.

Той посочи, че в Добрич противоепидемичните мерки не се спазват и това е довело до двукратно затваряне на неврологичното отделение заради заразени с Covid, затваряне на Спешна помощ, засегнат център по хемодиализа. По думите му това се дължи на лоша организация по приемане и лекуване на пациентите.

Според Ангелов и Кунчев болницата трябва да предложи атрактивни условия за да привлече специалисти, което е въпрос на мениджмънт.

Министърът обеща да направи всичко възможно, за да има положителен резултат скоро.

Тенденцията може да се обърне до 2-3 седмици

"Ситуацията в Добрич не е добра. Не е драматична, но не е добра. През май имаше 0 случаи, през юни 7, през юли 301, през август ще са 550, ако се запази сегашната тенденция. Това не се дължи като в други области на трудови колективи, а с изключение на едно предприятие, всички останали са дифузно пръснати. Ако не се вземат мерки, тази тенденция ще продължи", каза Кунчев. С правилните мерки, според него, тенденцията може да се обърне до 2-3 седмици.

Медиците със стотици часове извънреден труд

Зам.-председателят на регионалната колегия на Лекарския съюз в Добрич д-р Георги Желязков разказа пред местното издание dobrudjabg.com, че медиците в болницата са отвъд предела на възможностите си, а всеки ден идват нови и нови пациенти. По думите му лекарите дават над 700 часа месечно допълнителен труд или още по 60 дежурства освен регулярните. Според него да лекуваш в момента в добричката болница си е истинско геройство. "Няма кой да работи, две млади колежки специализирали гастроентерология, са натоварени да лекуват ковидболните, много от лекарите работят в по две отделения.

Реаниматорите също са на предела си, има медици под карантина и е трудно да се поеме цялата дейност. Реално работят една шепа хора, които поемат цялата натовареност, това са пет-шест човека.", разказа той. Според него отговорността е изцяло на държавата. Лекарите са обезпечени със защитни средства само донякъде, работят в повече от едно отделение и с различни болни и рискът за среща с коронавируса е много висок. Потоците от болни се смесват и от там произтичат нови рискове.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.