Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Зелена светлина за плащането на 520 млн. лв. към пътните фирми

Парламентарната регионална комисия прокара решението на управляващите с процедурни хватки

0 коментара
Зелена светлина за плащането на 520 млн. лв. към пътните фирми

Комисията по регионална политика в Народното събрание даде зелена светлина за плащането на 520 млн. лв. на пътните фирми по договорите за текущ ремонт и поддържане (ТРП). Това са половината от парите, които имат да получават фирмите за свършената в последните две години работа.

Въпросът беше висящ от миналата година, след като служебният кабинет на Стефан Янев реши да прекрати предсрочно договорите и фирмите се съгласиха. Мотивът за това беше, че възлаганията по част от договорите многократно са надвишили посочената прогнозна стойност в тях.

За да излезе от създалата се ситуация, управляващата коалиция предложи да бъде одобрено изплащането на сумите по договорите за текущ ремонт и поддръжка на републиканската пътна мрежа. Претендираната сума е за 1.176 млрд. лева. Разплащането ще стане на два етапа. Първо фирмите ще получат 50% от дължимите пари, а останалата част - след проверка на направените разходи. Освен това се предлага срокът на договорите да бъде удължен от 30 юни на 30 септември 2022 г., за да не останат пътищата без ремонти и за да се гарантира безопасността по тях.

Гласуването - има или няма кворум?

Проекторешението мина през парламентарната комисия с одобрението на 9 от 20-те ѝ членове. ГЕРБ и ДПС обявиха, че няма да участват в гласуването.

От ГЕРБ възразиха, че решението е взето при липсата на кворум и поискаха прегласуване. Председателят на комисията Настимир Ананиев (ПП) обяви, че решението е легитимно и кворум има, защото те са останали в залата. Прегласуване няма как да има, защото ГЕРБ не са го поискали, допълни Ананиев.

Това вбеси депутата Александър Ненков и той обяви, че ГЕРБ ще поиска оставката на Настимир Ананиев от поста председател на регионалната комисия. "Скоро няма да сте на тази позиция", каза Ненков.

Обсъждането на проекта за решение премина в нападки между управляващи и опозиция. Звучаха обвинения от Настимир Ананиев към ГЕРБ за "шизофрения" и подложена "динена кора" на регионалния министър Гроздан Караджов от служебния кабинет по ГЕРБ. "Не сте тук да ни биете с камшика", отвърна му опозицията.

Проблем за 1 милиард лева

От една година виси проблемът с плащанията по договорите за текущ ремонт и поддържане. Пътните фирми претендират за над 1 милиард лева за свършена работа през 2020 и 2021 г. В резултат има 278 пътни обекта, които стоят недовършени, каза Гроздан Караджов.

Работна група, назначена по времето на първия служебен кабинет на Стефан Янев под ръководството на тогавашния зам.-министър на правосъдието Иван Демерджиев, излезе със становище, че сключените договори за ТРП с пътните фирми са недействителни, защото по част от тях са възложени дейности над заложената прогнозна стойност.

В резултат на това становище се стигна до доброволно съгласие от страна на всички фирми за предсрочно прекратяване на 5-годишните договори, по-голямата част от които са сключени през 2019 г. от правителството на Бойко Борисов. С днешна дата 4 от договорите изтичат в края на април, а останалите в края на юни 2022 г.

Съгласно постигнатата договорка в края на миналата година трябваше да бъдат проведени нови обществени поръчки за избор на изпълнители за ТРП. Това обаче не се случи. Едва днес в регистъра за обществените поръчки бяха обявени новите търгове за шестте региона плюс магистралите.

По думите на Гроздан Караджов целта е до края на септември да бъдат избрани изпълнителите по новите договори, които са 3-годишни. Според него това е възможно да се случи, ако няма обжалване на процедурите. Досегашната практиката в АПИ обаче сочи, че почти всеки търг се обжалва. Отделен въпрос е, че и в момента има редица обществени поръчки, които повече от година стоят на трупчета в очакване на указания "отгоре", както се изразяват работещи в АПИ.

Гроздан Караджов предупреди депутатите, че ако до края на септември няма сключени нови договори за ТРП, може да се наложи депутатите отново да взимат решение за удължаване на сега действащите договори.

Незаконни договори, индулгенция и "фирми касички"

Спорът между депутатите беше за липсата на информация, промени в проекторешението преди да бъде разгледано, узаконяват ли се незаконни договори и получава ли изпълнителната власт индулгенция от парламента.

Опозицията се оплака, че минути преди заседанието на комисията е получила нов проект за решение. Липсвали и докладите на АПИ и на работната група, въз основа на които е направено предложението за плащането на фирмите на два етапа и удължаването на срока на договорите от 30 юни на 30 септември 2022 г. По тези причини Елена Гунчева от "Възраждане" поиска отлагане на гласуването, докато не получат всички документи, за да могат да вземат информирано решение. Тя получи подкрепата на още няколко депутати от опозицията и дори от ИТН.

Настимир Ананиев, който е вносител на проекторешението, оправда промените в последния момент с аргумента, че са "редакционни, направени за повече прегледност и яснота". Той отказа да подложи на гласуване отлагането на точката.

Гроздан Караджов заяви, че решението не е за узаконяване на незаконни договори и не е индулгенция за извършване на основни ремонти като текущи. То е за да се намали напрежението в строителния бранш, каза министърът. Той обеща, че ако то бъде прието, започнатите и недовършени 278 обекта, ще бъдат завършени най-късно до края на годината на цени по пределните единични цени по действащите все още договори, които са от 2018 г.

Бившият регионален министър и настоящ депутат Николай Нанков обяви, че ГЕРБ ще подкрепят решението, но ако бъдат изплатени 100% от дължимото на фирмите. "В противен случай се чуват всякакви коментари за остатъка от парите - на килимчето при супер вицепремиера (визира Асен Василев - бел.ред.) или за разплащане през следващите 5 години", посочи Нанков.

Изненадващо депутатът от "Има такъв народ" (ИТН) Георги Георгиев се обяви против решението да се гледа от Народното събрание. "За мен това решение е точно индулгенция", каза Георгиев. Той разви тезата, че работа на изпълнителната власт, а не на парламента, е да вземе решение по договори. Депутатът от ИТН също се оплака от липсата на информация. Той посочи, че няма анализ на единичните цени, на които работят "фирмите касички", които са с разлика от 10 пъти в отделните области.

Георги Георгиев изрази съмнения, че парите ще достигнат до тези, които действително са ремонтирали пътищата. Той обясни, че част от пътните компании, спечелили поръчките за ТРП, са "фирми касички", които не разполагат с техника и работници, а наемат подизпълнители. Така на практика парите ще отидат за тях, без да имат задължение да платят надолу по веригата.

Малки и средни пътни компании се оплакаха пред Mediapool, че с това решение управляващите се готвят да узаконят корупционните практики на ГЕРБ. Нещо повече, по тези договори те работят като доставчици на материали, техника и услуги и няма никакви гаранции, че ще си получат парите, след като държавата се разплати с големите компании, които диктуват и продължават да разпределят поръчките в строителството. Затова неслучайно продължават протестите на "Автомагистрали Черно море". И ако шуменската фирма има шанс да си получи парите, защото е работила за държавната "Автомагистрали", то десетки малки пътни фирми, които са били доставчици на големите има риск от фалити, ако не си получат парите.

Прокуратурата - старите договорите са изрядни, нарушения няма

Старите договори, за които служебният кабинет твърдеше, че са порочни бяха дадени на прокуратурата от служебните министри на финансите Асен Василев и на регионалното развитие арх. Виолета Комитова. Двамата твърдяха, че агенция "Пътна инфраструктура" е възложила дейности за сума, възлизаща на над 4 пъти размера на годишния ѝ бюджет. Според Асен Василев агенцията е надвишила с 1.3 млрд. лв. годишния си бюджет за 2021 г. за текущ ремонт и поддръжка, което е нарушение на Закона за публичните финанси.

Софийска градска прокуратура обаче отказа да образува наказателно производство по подадения сигнал. Аргументът им бе, че "в случаите, в които нарушаването на служебните задължения и при неизпълнението им липсват данни или доказателства, че се действа с пряк умисъл и специална цел - лицето да набави за себе си или за другиго облага или да се причини другиму вреда, не е престъпление по служба".

Отказът е бил обжалван и пред по-горната инстанция - Апелативната прокуратура, но тя е потвърдила решението на градска. "Сега аз за трети път обжалвам", каза Гроздан Караджов днес. Той попита какво правим, ако прокуратурата не вижда нарушения в тези договори.

Очаква се парламентът да гласува решението за разплащане с пътните фирми в четвъртък. Факт е обаче, че "Демократична България" все още не е взела решение как да гласува, като се очаква това да стане по-късно днес. Това съобщи депутатът от ДБ Зарко Маринов. Той уточни, че подкрепя проекторешението в лично качество поради липса на решение на парламентарната група.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.