Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Зелената трансформация е невъзможна без мините

Историята показва, че тежката индустрия вади от кризите, казва проф. д-р инж. Илия Гърков, директор на златните рудници в Челопеч и Крумовград

1 коментар
Зелената трансформация е невъзможна без мините

[p class='center_orange']Д-р инж. Илия Гърков е вицепрезидент на "Дънди Прешъс Металс", Канада и изпълнителен директор за България. След над 30 г. работа в добивната индустрия в страната, Австралия и Армения на различни ръководни длъжности в "Дънди Прешъс Металс“" Илия Гърков продължава да залага на иновациите. Той играе ключова роля за постигането на максимална ефективност на производствените дейности в Челопеч чрез осигуряване на управленски капацитет и развитие на ефективно работещи екипи. Разбирането му за смисъла на взаимоотношенията със заинтересованите страни допринася за разработването на първия нов модерен рудник в страната - "Ада тепе" в Крумовград.[class='center_orange' p]

Г-н Гърков, 18 август е Денят на миньора. Как посрещате празника тази година?

Благодарение на волята, опита и стремежа ни за търсене на новото с хората, с които работя, успяваме и тази година да посрещнем празника с усмивка и удовлетворение. С работата и желанието на много хора превърнахме през годините рудник "Челопеч" от банкрутирало предприятие в модел на модерното минно предприятие. Продължаваме да се усъвършенстваме с най-новия ни рудник "Ада тепе"“, който работи от 2019 г.

Тази година минната индустрия има основания да празнува. Това е една от най-сплотените професионални общности, модернизацията в бранша напредва, браншът има постижения в областта на устойчивото развитие. Наред с това обаче все още имаме предизвикателството Covid-19, а сега и войната в Украйна. И ако със съвместни усилия и стриктни мерки за безопасност на персонала нашият екип преодоля първоначалните ефекти от пандемията, то войната в Украйна води до глобална несигурност, до увеличени разходи за енергия, горива и суровини. Това са глобални политически и икономически процеси, които засягат всеки бизнес. Вярвам, че ще намерим начин да се справим. Миньорите са корави хора, които не се плашат от трудностите. Затова искам да поздравя всички, които са избрали тази професия – достоен труд в полза на по-добрия ни живот и бъдещето.

Има ли място за минната дейност в Зелена Европа?

От историята, а и от опит мога да кажа, че тежката индустрия е тази, която извежда от кризите. Друг важен детайл е, че цивилизацията се развива благодарение на добива и преработката на суровини. Дълго време минна индустрия беше нещо черно и зло. Надявам се, че този лош имидж вече е в миналото. Всъщност нашата индустрия е много модерна, това е видимо и в България. А нашата компания има с какво да се гордее дори и сред най-модерните в света. Водещо в технологичното ни развитие е фактът, че в рудник "Челопеч" "Дънди Прешъс Металс Челопеч" осигури надежден wi-fi навсякъде под земята. Това ни помага едновременно в три аспекта – по-висока производителност, по-добри нива на безопасност, развитие на човешкия капитал. В новия ни рудник "Ада тепе" в Крумовград показваме още по-добре, че минна дейност и чиста околна среда са съвместими дейности. Зелена Европа се нуждае именно от модерна и отговорна минерално-суровинна индустрия. Тези елементи трябва да продължим да се трансформираме и развиваме като бранш.

В ръцете на минната индустрия е да предложи решения на някои от проблемите, пред които се изправя българската, а и световната икономика сега. Добивът на метали, включително благородни, е част от отговора на въпросите, които днес са ключови и са предизвикателство както за бизнеса, така и за политиката..

Къде е България на световната минна карта?

България традиционно заема своето достойно място на картата на световната минна индустрия. Макар да е имало периоди на стагнация и колапс в този сектор през годините, най-вече поради проблеми с финансирането и развитието на бранша, успяхме да ги преодолеем. С инвестициите, които направи в Челопеч и в Крумовград "Дънди Прешъс Металс" затвърждава водещата роля на сектора и не трябва да губим скоростта, която сме набрали, а да се развиваме по най-модерните и високи световни стандарти.

Сега моментът е решаващ за бъдещето развитие на индустрията. Станахме свидетели колко бързо пандемията ни показа, че веригите за доставки са нещо крехко. Войната в Украйна сега задълбочава обезпечаването на Европа и България с енергийни и минерални суровини и ние трябва да си помогнем за постигане на ресурсна независимост.

В тази ситуация българската минна индустрия е в добра позиция, но е необходимо да предприемем своевременно действия, за да използваме обстоятелствата за разширяване на бизнеса. Както е известно, кризата винаги е и възможност за развитие. В случая обаче, за да реализираме тази възможност, са необходими съвместни усилия както от страна на минната индустрия, така и от страна на държавата и местната власт. Защото минното дело е зависимо от взаимодействието с държавните институции, общините, гражданите. Необходимо е да развиваме ефективно партньорство, за да увеличаваме капацитета си, да проучваме и разработваме нови находища и като резултат да получаваме по-висока добавена стойност за индустрията.

Как се отразява дигитализацията на добивната индустрия?

Бъдещето на минната индустрия е дигитално, но всъщност такова е и настоящето в нашите предприятия в Челопеч и Крумовград. Благодарение на 100% надежден wi-fi под земята вече три години развиваме изкуствения интелект в рудника и работим със самообучаващи се дронове под земята. Нашите машини отдавна се управляват дистанционно, а вече много от тях са автономни, с телеуправление за тези участъци, в които е трудно и опасно да влезе човек. Дигитализацията в минната индустрия освобождава повече време за оптимизации и усъвършенстване на процесите и води до по-висока степен на безопасност и ефективност на труда на заетите в бранша.

Има ли перспективи за развитие "Дънди Прешъс Металс" в България?

"Дънди Прешъс Металс" притежава две основни предприятия в България. Едното е рудник "Ада тепе" в Родопите, а другото е предприятието в Челопеч. В Челопеч залагаме на програма за проучване в рамките на концесията, така и в площ "Св. Петка". И в Крумовград полагаме усилия да търсим нови геоложки цели.

Бъдещето не само на „Дънди Прешъс Металс“, но и на всяка минна компания и бранша зависи от успешните геоложки проучвания, които позволяват устойчивото развитие не само на индустрията, но и на регионите, в които оперираме.

На основата на геоложките проучвания, нашите планове са в България да продължим добива и преработката на благородни метали в регионите, в които оперираме.

Смятате ли, че минната индустрия може да бъде зелена и устойчива?

Решимостта на Европа да постигне ускорен преход към нисковъглеродна икономика, както и плановете на ЕС за засилване на конкурентоспособността в индустриалното производство, прави добива на суровини още по-значима дейност, чиято важност ще нараства през следващите десетилетия.

За "Дънди Прешъс Металс" зелената трансформация е уникален шанс да продължи да участва в разработването на екологични, социални и нови модели за управление, без които вече никой няма да бъде успешен. Всъщност, зад това се крият ESG (Environmental, Social and Governance) политиките и технологиите на бъдещето.

Минните фирми са сред водещите носители на политиките за опазване на околната среда и инвестициите в обществото, защото те най-добре виждат и осъзнават, че природните богатства са изчерпаеми и затова носят отговорност след приключване на живота на рудниците да осигурят устойчиво развитие на регионите. Трябва предварително да бъде развит друг бизнес, който да поддържа местната общност. Това ръководи и дейностите, които "Дънди Прешъс Металс" прилага в населените места, където има рудници. От години осъществяваме подкрепа за приоритетните проекти на общините Челопеч и Крумовград. От три години стартирахме подкрепа на малкия и средния бизнес в Крумовград, а от скоро и в региона на Средногорието чрез специално създаден фонд.

Как ще изглеждат мините на бъдещето?

Мините на бъдещето ще бъдат дигитални, зелени и осигуряващи устойчиво развитие и икономически просперитет на местните общности и националните икономики.

Но най-важното в тази картина на бъдещето са хората, заети в минния бранш. Със сигурност ще работят и повече жени. Тяхното образование, квалификация и мотивация трябва да са приоритет на всяка компания от нашата индустрия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. grainis
    #1

    Дънди отчита 106 млн. долара приходи за 2020 г. от двете си златни мини в Челопеч и Крумовград, или по около 290,000 долара на ден.
    Една SGBB Инсталация - https://biofuel.alle.bg , монтирана върху 1дка площ, може да произвежда по над 5,000 тона инженерна, оранжерийна, SGB-Бамбукова Биомаса на Ден, което при €80/ton средноевропейска цена в момента, прави €400,000 приход на ден, ако се продава като Биомаса за Фураж или Чисти Зелени Биогорива - като например БиоМетан, БиоВодород, БиоЕтанол, БиоДизел,

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.