Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Зелени обществени поръчки – вместо "най-евтино" ще се избира "най-еко"

4 коментара

Населението на страните от ЕС живее така, все едно разполага с 2.5 планети Земя, а положението в САЩ е още по-трагично – там експлоатират 5 планети. Тези данни са причината за множеството екологични инициативи на Европейската комисия, една от които са т.нар. зелени обществени поръчки.

Терминът не е особено познат в България, въпреки че в развитите страни членки практиката е от средата на 90-те години на миналия век.

Една обществена поръчка е зелена, когато в тръжната процедура са включени екологични критерии. Ако е за доставката на стоки – те трябва да са произведени в екологично производство или да имат сертификат за зелен продукт. Ако е за строителство, да се използват екологични материали и т.н. Ако е за услуга, тя да е с минимален разход на енергия, да се ползват рециклирани материали и т.н.

Опазването на околната среда трябва да е основен приоритет на държавите и обществото, а зелените поръчки са и най-отговорнияj начин да се харчат парите на данъкоплатците. Според данни на ЕК 17% от брутния вътрешен продукт на ЕС или около 2 трилиона евро годишно отиват за обществени поръчки свързани с доставката на офис консумативи и техника за институциите, строителни материали, превозни средства и услуги. Това е причината за редица директиви на ЕК, които задължават институциите да поръчват и използват екологични офис материали и оборудване.

Предстои влизането в сила на директиви, които ще задължат институциите да използват екологично чисти автомобили, а всички публични сгради ще трябва да отговарят на най-високите енергоспестяващи стандарти.

В най-развитите страни членки като Великобритания, Германия, Австрия, Швеция, Дания, Финландия и Холандия 55% от всички обществени поръчки са зелени. Целта на ЕК е догодина във всичките 27 страни на ЕС половината от всички обществени поръчки да са зелени.

Въпреки че у нас съществува законова възможност възложителите на поръчки да залагат екологични критерии в тръжните процедури, все още няма статистически данни колко от поръчките са в действителност зелени.

Наскоро Министерството на околната среда и водите (МОСВ) е обявило поръчка за доставката на рециклирана хартия и е решило да използва само такава, каза Климентина Денева, главен секретар на ведомството, по време на национална конференция, посветена на зелените поръчки, състояла се във вторник в София. В нея участваха представители на Генерална дирекция "Околна среда" на ЕК, на Агенцията по обществени поръчки, производители на екологични материали и представители на общините.

Участниците в конференцията се обединиха около мнението, че основната пречка у нас да не се случват зелени обществени поръчки и да се знае толкова малко за тях е схващането, че те са по-скъпи. А възложителите залагат като основен критерий за избор на изпълнител "най-ниска оферта".

В действителност сертифицираните екологични продукти са по-скъпи от обикновените, но по-високата първоначална инвестиция се изплаща с течение на времето, защото те имат по-дълъг жизнен цикъл, не замърсяват природата или пестят енергия. Ако критерият "най-ниска оферта" бъде заменен с "икономически най-изгодна оферта" – това ще даде предимство на зелените технологии.

Друг проблем у нас е липсата на сертифицирани екологични продукти, което допълнителни ги оскъпява, ако трябва да се внесат от чужбина например. Но ако екологичните критерии се превърнат във водещи при възлагането на обществени поръчки, това ще стимулира производители и дистрибутори да увеличат предлагането, което ще доведе до смъкване на цените. Освен това ЕК планира през следващия програмен период 2014 – 2020 г да задължи бенефициентите да включват екологичните критерии в тръжните процедури, за да стимулира производството и използването на зелени технологии и материали.

Незнанието на институциите за ползите от зелените поръчки е трети проблем, а друг е вкоренените им навици на работа.

За да улесни организациите при възлагането на обществени поръчки ЕК е разработила Инструментариум на ЕО за екологосъобразни обществени поръчки (ЕОП). Той е достъпен на всички европейски езици .

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Рони
    #12

    щото Големия Зелен ни чака!

  2. Texan
    #11

    Тия са като дините - отвьн се правят на зелени, а като ги резнеш - пак червени. Дали с червен, дали сьс зелен, все се чудят как да го набутат на обикновените хорица.

  3. another Texan
    #10

    на Гораните (маймуните на Ал Гор). Лесни пари за нищо, сливи за смет...

  4. генади
    #9

    The Lies Of Global Warming http://www.youtube.com/watch?v=-zeGY8zbzc8

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.