Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Зелените“ стартират кампания за национален референдум за Избирателния кодекс

0 коментара
"Зелените“ стартират кампания за национален референдум за Избирателния кодекс
"Зелените" започват акция за създаване на отворена обществена коалиция "За да остане демокрация в България", която да работи за демократичен изборен процес. Целта е предизвикване на широка обществена дискусия и накрая решение на Народното събрание за провеждане на референдум за това как да изглежда новия Избирателен кодекс.

"Необходима е кампания за създаване на кауза за демократизиране на страната и целта е да се обединят партии, бизнес, медии и обществени организации, които да застанат зад тази кауза“, коментира в понеделник на пресконференция съпредседателят на формацията Андрей Ковачев.

"Зелените“, подобно и на парламентарно представените опозиционни сили БСП, ДПС, както и на десницата и много неправителствени организации, виждат "много обезпокоителни тенденции в проекта за кодекс, които според тях трябва да бъдат пресечени“.

Проектът на кодекс бе внесен от ГЕРБ преди няколко седмици и вече мина на първо четене в пленарна зала с гласовете на "Атака", въпреки многобройните критики от останалите парламентарни групи. 

И "Зелените“ обмислят дали да не сезират Конституционния съд (КС) за някои текстове в кодекса и ще търсят съдействие и от парламентарно представени политически сили за това.

Според тях проектът за "Изборен кодекс“ пречи на правото на гражданите реално да избират кой да ги представлява. Преференциалните прагове са нереално високи и избирателите няма да имат възможност да пренареждат партийните листи.

От партията настояват за ново райониране, което да осигурява равна тежест на депутатите, защото в момента има големи диспропорции и тежестта на мандат от София е съвсем различна от тази на мандат от по-малък район.

"Зелените“ смятат, че в кодекса трябва да е предвиден нулев преференциален праг или поне не по-висок от 5 процента. Отказът от въвеждане на преференция на местни избори е грубо пренебрегване на желанието на гражданите да влияят върху избора на техните представители в общинския съвет, коментираха още от формацията. Оттам и възразяват срещу намаляването на броя на общинските съветници, защото това ограничава представителността и създава възможност за общински съвети, доминирани от една политическа сила.
Кодексът демотивира гражданите да участват в изборите и така запазва влиянието на схемите за купуване на гласове и контролирания вот, коментираха още еколози.  Според тях проектът не решава проблема с купуването на гласове, нито с черните
партийни каси.

Няма и ефективни механизми да се предотврати превръщането на предизборната кампания в лъскаво и скъпо платено състезание, достъпно само за избрани участници, отбелязаха от партията. Те виждат най-голямото купуване на гласове във възможността на партиите да харчат пари за реклама и искат да се забрани предизборната реклама в обществените медии.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.