Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Зеленият ток намалява леко тарифите за бита и повишава тези на бизнеса

9 коментара
Зеленият ток намалява леко тарифите за бита и повишава тези на бизнеса
На фона на пълна неяснота как ще се разпредели около 1 процент поевтиняване на дневната електроенергия от 1 юли, което ще се отрази в поскъпване на нощния ток, от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) съобщиха във вторник, че цените ще намалеят допълнително.

Причината е, че по-високата цена на произведената от възобновяеми източници т. нар. зелена енергия няма да се разпределя само върху битовите потребители, но и върху стопанските. Това обясниха от регулатора, който само до преди два месеца твърдеше, че от юли токът ще поскъпне именно заради “еко“ енергията и се наложи Европейската комисия да го опровергава.

Сега тежестта на скъпата зелена енергия се понася от домакинствата в Североизточна България, където са съсредоточени ВЕИ-проектите.

Предложението на ДКЕВР за юлските цени

ЧЕЗ, която снабдява Западна България, трябва да разпредели определеното ѝ от ДКЕВР средно претеглено намаление от 1.03 процента. За битовите потребители спадът е едва 0.78 на сто, стопанските на ниско напрежение – 0.63% и на средно – с 2.39 на сто. Преди повече от месец от чешката компания посочиха, че ще искат по-голямо поскъпване на нощния ток.

За ЕВН (Югоизточна България) е планирано средно намаление за клиентите от 0.08 на сто. За бита спадът е 0.78 процента, за фирмите на ниско напрежение – 0.19 на сто, за средно напрежение - увеличение от 3 процента.

Най-голямо – 1.19 на сто, ще е средното намаление на Е.ОН (Североизточна България). За домакинствата трябва да се разпредели в рамките на 1.78 на сто намаление, за стопанските клиенти ниско напрежение – 2.52 процента, а за средното – поскъпването от 4.07.

Токът от ВЕИ вече влиза в цената на Националната електрическа компания (НЕК) за пренос и по този начин ще се плаща и от стопанските клиенти, работещи на регулирания пазар, и от индустрията, която купува енергия от свободния пазар.

Така цената за бита реално ще поевтинее с още 0.2 процента освен предложеното от ДКЕВР намаление, коментира Пламен Денчев от ДКЕВР.

Цената за стопанските потребители на регулирания и на свободния пазар обаче ще се повиши, допълни той, без да се ангажира с проценти. Тъй като на либерализирания пазар цените на тока постоянно падат заради намалялото с около 47 на сто индустриално потребление от април 2008 г. до април 2009 г., то това поскъпване няма да се усети на този етап от промишлеността, каза още Денчев.

Ограничение за ръста на възобновяемите проекти

В момента добавката за ВЕИ-енергията е 2.12 лв. за мегаватчас. Делът на самата зелена енергия в общото производство е около 7 процента, но се очаква той да нараства.

Подадени са заявления за 12 000 МВ мощности от ВЕИ при капацитет на преносната мрежа от 10 хил. МВ, каза председателят на ДКЕВР Константин Шушулов.

Много от заявките въобще не се изпълняват, а от издадените лицепзи от ДКЕВР се е образувал вторичен пазар, допълни той. Затова и регулаторът започва да контролира изпълнението на заявените ВЕИ-проекти и дори ще въведе ограничение за изграждането на мощности от възобновяеми източници.

В Германия например е разрешено годишно да се строят само проекти, покриващи 8-10 на сто от съществуващата енергийна мрежа, допълни Шушулов.

Битовите потребители от юли 2009 г. би трябвало и да знаят точно колко зелена енергия им се пада в месечната сметка за консумация. Така във фактурата ще има отделен ред, в който ще е посочено каква сума плащат за зеления ток спрямо изразходваните киловатчаса. Денчев обаче призна, че новите фактури надали ще станат факт преди есента, тъй като тепърва с тримата снабдители – ЕВН, Е.ОН и ЧЕЗ, се обсъжда оформлението им.

Между самите електроразпределителни предприятия (ЕРП) има разногласия дали да са дадени поотделно всички тарифи, които се плащат за разпределение, за доставка и за зелена енергия, или да има една обща сумирана цена. “Това би улеснило някои потребители, но други пък ще искат детайлна информация и ще ни обвинят, че крием отделните тарифи“, коментира Денчев.

Обжалване на сметка срещу такса?

Предстои да се реши как ще се променят общите условия на ЕРП-ата, така че да носят отговорност при надписване на сметки.

Предвижда се те да бъдат санкционирани, когато начислят по-голяма от реалната консумация, но още не е решено какви ще са глобите.

Ще се промени и практиката при спор за сметка, потребителят да е длъжен да си плати начислената от ЕРП-то сума или да остане без ток до решаване на проблема, посочи регулаторният шеф Константин Шушулов.

При заведена жалба спорната сметка ще остава неплатена до приключване на проверката. За да няма злоупотреби от страна на абонати, вероятно ще се въведе определена такса, която ще се плаща от клиента при завеждане на жалба. Този момент не сме го измислили още точно как ще става, призна Шушулов.

Бонуси“ в цените на ЕРП-ата

По повод недоволството от намаляването на цените на тримата чуждестранни мажоритарни собственици на ЕРП-ата, които искаха средно 10 на сто поскъпване на тока, Шушулов заяви, че техните протести са несъстоятелни.

“Дружествата получават в цената си разходи за покриване на загуби по преноса от 17 на сто, а реалните им загуби са 15 процента и по този начин те получават 2 процента повече ток, който могат да продават на потребителите си“, каза шефът на ДКЕВР.

Той отхвърли и твърденията на ЧЕЗ, ЕВН и Е.ОН, че са на загуба от дейността си в България, като посочи, че за 2008 г. са реализирали печалби съответно от 60 млн. лв., 40 млн. лв. и 28 млн. лв.

Чешката ЧЕЗ дори не е изпълнила инвестиционната си програма, чиито разходи са и признати в действащата сега цена, посочи Шушулов. Тя е покрила тези свои ангажименти само 70 на сто, докато германската Е.ОН я изпълнила, а австрийската ЕВН дори преизпълнила с 1 процент.

Затова и ДКЕВР е решила да направи регулаторен одит на трите дружества, като изпълнителят на тази проверка ще бъде избран след конкурс, съобщи регулаторният шеф.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Рони
    #10

    Или зелената идиотщина. Една от грандиозните дивотии, родили се в главите на Боговете от Олимп(пардон Брюксел).

  2. клиент
    #9

    За енергия от ветрогенератори цената е под 180 лв. за мегаватчас, за ТЕЦ София 230 лв., а само този ТЕЦ произвежда повече енергия от всички перки заедно. Не е ли по добре, да има ред надути цени за енергия от топлофикации, та да е ясно, че не само пушат ами всички спонсорираме софиянци дето не си плащат парното, пък и не само тях, а и за крадене даваме достаъчно. В 7 те процента зелена енергия, 6 са от Вецове и цената е до около 100-120 лв. Защо пак ни правят на луди?

  3. Рони
    #8

    Тук класическите електропроизводители1. АЕЦ Козлодуй" ЕАД 12.682. ТЕЦ "Бобов дол" ЕАД 55.263. ТЕЦ "Марица 3" АД 58.334. "Топлофикация Русе" ЕАД (блок 4) - 8.355. ТЕЦ "Варна" ЕАД 54.436. ТЕЦ "Марица-Изток 2" ЕАД 35.22А тук възобновяемите7. Цена на електрическа енергия, произведена от ВЕЦ 80.00 лв./МВтч.8. Цена на електрическа енергия, произведена от вятърни електрически централи с мощностдо 10 МВт –120 лв./МВтч.9. Цена на електрическа енергия, от вятърни електрически централи с нови съоръжения, –

  4. az
    #7

    Тези чии интереси защитават? Май не са на потребителите. Каква е санкцията за ЧЕЗ за очевидна злоупотреба с монополно положение, след като са установили, че цената реално им е завишена, след като не са извършили поетите ангажименти по инвестиции.

  5. клиент
    #6

    http://www.dker.bg/resolutions/res_c080_08.pdf, там погледни колега Рони и виж топлофикациите къде са

  6. Рони
    #5

    Топлофикациите, ако не знаеш, произвеждат топла вода, не електроенергия.Цената на електроенергията се определя от основните производители: ТЕЦ Варна, ТЕЦ Марица Изток, АЕЦ,.. и разбира се новоизмислените "зелени" източници.Няма как да калкулираш в краината цена енергия от вятър дето 5 ПЪТИ по скъпа и такава от PV панели дето е 60 ПЪТИ(!!!) по скъпа от традиционните източници и това да не се отрази на крайния потребител. Пък бил той и КЛИЕНТ.

  7. Green
    #4

    Първо, в тези цени не се включват совиални разходи, negative externality, като замърсяване.После. Търговски дефицит като внос на въглуща.Нататък. Работните места в ВЕИ и подобряването на енергийната ефективност са 10 пъти повече от тези в ТЕЦ-а, АЕЦ-а и ултра-турбо енергийно неефективната икономика на България.и т.н. и т.н., ама ти си гледаш през твойте глупости и не виждаш светът на къде върви, защото въглища и уран няма да има още 5 милиарда години, за разлика от вятър и слънцегреене. Най-много още 10-15 годиники и недостига на уран и въглища, както и петрол, ще зашлеви недалновидните глупаци, които не са се подготвили.

  8. Рони
    #2

    Точно така! 1. В тези разходи не са включени например замърсяванията и вредните емисии от производството на PV панели и вятърни турбини. А при първите заради изключително ниското КПД те са по големи от въглищата.2. Не са включени и разходите по интегрирането на т.нар. "възобновяеми източници". А те са огромни - на първо място за всеки ВАТ инсталирана такава мощност се иска един ВАТ резервна мощност. Не на последно място са и огромните разходи по интегрирането на изключително нестабилни и нетсандартни

  9. Green
    #1

    Не ми обясни с какво ще ги заменим. И за урана и за въглищата и за петрола е валидно следното:В началото се използва най-лесната за използване част на изкопаемото - петрола най-близо до повърхността, урановата руда с най-голямо съдържание на полезния уран и въглища с най-голяма енергийна стойност. В моменат ОДАВНА сме свършили средно и високо енергийните изкопаеми ресурси. Това което е останало в земята е - бедена на "хубав" уран уранова руда, петрол на огромни длбочини, и ниско калорични въглища.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.