Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Земеделието ни произвежда средно продукция по 8 млрд. лв. годишно

1 коментар
Земеделието ни произвежда средно продукция по 8 млрд. лв. годишно

Земеделският отрасъл е произвел продукция за 7.8 - 8.5 млрд. лева годишно в периода 2014 - 2018 г. Това съобщи министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева по време на среща със земеделски производители в Сливен, която е част от информационната кампания по директни плащания 2020 г.

По думите ѝ, продукцията от растениевъдството заема дял от 68.6%, от животновъдството - 23.1%, от селскостопански услуги - 5.9%, а продукцията от неотделими второстепенни селскостопански дейности е 2.4 на сто.

"Инвестициите, които са направени в аграрния отрасъл, са между 1.3 и 1.9 млрд. лева годишно и представляват 8 % от инвестициите в икономиката на страната. За периода 2014 - 2018 г. стойността им е 7.7 млрд. лева", каза Танева.

В световен мащаб България се нарежда сред едни от най-големите износители на пшеница, царевица, слънчоглед и ечемик, допълни земеделският министър.

Държавната компания "Напоителни системи" е в състояние да осигури поливния сезон, каза още тя. "Няма да има проблем в нито един от регионите на страната по отношение на заявените площи за поливане", обеща Танева.

Независимо от трудностите, които съпътстват стопаните, земеделието в страната ни се развива и данните за производство са добри, допълни тя.

За периода 2014 - 2019 г. земеделските производители в област Сливен са получили финансова подкрепа с европейски и национални средства за 474.8 млн. лв., което представлява близо 3.2% от цялото подпомагане в страната, заяви Танева.

По думите ѝ селското стопанство в региона има значително по-високо влияние в икономиката на областта, отколкото в национален план.

За последните 5 години се отчита 5% ръст на обработваемата земя. Вследствие на политиките за подпомагане има общо 9% ръст на площите със зеленчуци, а с 24% е нарастването при трайните насаждения. С около 23% са се увеличили площите със слънчоглед, каза Танева.

В област Сливен се намират близо половината от заявените общо за страната площи с праскови и нектарини (48%). Заявените площи с череши са 9.4 на сто от всички в страната, а лозята - над 7 на сто от всички винени сортове.

По отношение на животновъдството, най-значимо за Сливенска област е говедовъдството. През 2018 г. в областта са се отглеждали близо 6% от всички говеда в страната. Област Сливен е на второ място по производство на краве мляко, каза Танева.

През настоящия програмен период се отчита 15% ръст на овцете и 56% ръст на козите. За същия период производството на козе мляко в областта се увеличава почти двойно, при овчето мляко с 11 на сто, каза Танева.

Тя допълни, че при биволите 5% от популацията в страната са на територията на област Сливен. Като цяло се отчита ръст от 72% в броя животни от тази категория и ръст в производството на биволското мляко.

"Най-важната цел на информационната кампания е обратната връзка, която имаме със стопаните", посочи Танева.

В срещата участваха над 350 земеделски производители от област Сливен. Експертите на Министерството на земеделието представиха начина на кандидатстване, условията, на които следва да отговорят, както и дейностите, които трябва да изпълняват и да спазват, за да получат финансово подпомагане в кампанията по директните плащания.

Стопаните бяха запознати и с предстоящите приеми по Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г., както и новостите в сектор "Животновъдство".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Щом държавата активно подпомага зезмеделците не само с европейски, но и с български пари и с преференции, то тя трябва да създаде регламенти за износа. Не може българинът да купува безвкусните полски ябълки, а кюстендилските да се изнасят на 100%?! Не може да се внасят турски домати, защото българските не стават за ядене?! За гръцкия и македонския внос на плодове и зеленчуци само бегло споменавам, че в пъти надвишава храната на трапезата ни в сравнение с българското производство...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.