Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Зетят на подалата оставка кметица на "Младост" замесен в скандалния строеж

Деница Николова временно поема управлението на района до изборите наесен

8 коментара
Зетят на подалата оставка кметица на "Младост" замесен в скандалния строеж

Конфликт на интереси се оказа причината за снемането на политическото доверие на ГЕРБ от подалата под натиск оставка кметица на район "Младост" Цвета Авджиева. Нейният зет Александър Тзавелла се оказва замесен със скандалния строеж в градинката между блокове 19, 20 и 21.

До провеждането на частични избори за кмет на района временно изпълняващ длъжността ще бъде досегашният зам.-кмет на "Младост" Деница Николова. Това реши Столичният общински съвет (СОС) с 40 гласа "за", един против и трима въздържали се на извънредно заседание в петък. Общо съветниците в СОС са 61, но останалите не са успели да се върнат в столицата.

Деница Николова беше единственият кандидат за поста. Тя не е член на ГЕРБ. 43-годишната дама започва работа в столичния район "Младост" по покана на подалата оставка Цвета Авджиева през 2011 г. като секретар на района. От 2016 г. е зам.-кмет на "Младост" с ресор образование, социални дейности и спорт.

Николова заяви, че няма да бъде кандидата на ГЕРБ на частичните избори за кмет на "Младост", които ще се проведат заедно с президентския вот.

До тях се стигна след като премиерът Бойко Борисов поиска оставката на Цвета Авджиева, кмет втори мандат от ГЕРБ. Поводът бяха протести срещу застрояването на градинки в района, които тръгнаха от ограждането на терен в близост до Окръжна болница.

Столичният кмет Йорданка Фандъкова спря застрояването и нареди проверка по случая, чиито резултати все още не са огласени. Тя не присъства на заседанието на СОС. Цвета Авджиева също отсъстваше от залата.

Новата кметица: Не знам колко са застрашените градинки в "Младост"

Не зная колко са застрашените от застрояване градинки в столичния район "Младост", но ще проверя, обеща временно изпълняващия дейността кмет Деница Николова.

Тя посочи, че в момента строителството в градинката между блокове 19, 20 и 21 е спряно, докато тече проверката по случая и се търси решение на проблема.

Деница Николова е завършила Софийската математическа гимназия и Университета за национално и световно стопанство в София. Преди да започне работа в общинската администрация в Младост по покана на Авджиева е била счетоводител.

ГЕРБ снели доверието от кметицата на "Младост" заради зет ѝ

Неофициално съветници от ГЕРБ коментираха пред Mediapool, че политическото доверие от Цвета Авджиева е снето заради съмнения за конфликт на интереси.

Причината е зетят на кметицата - Александър Тзавелла, който е бил управител на "Люкос инженеринг" от 20 май до 5 декември 2013 г., според Търговския регистър. "Люкос инженеринг" е компанията, която е инвеститор и строител на скандалния строеж в зелената площ.

Теренът действително е отреден за застрояване през 2008 г., когато Авджиева не е била кмет. Заради преминаващи магистрални тръбопроводи на "Топлофикация" обаче там не е било възможно да се строи. Именно по времето на Авджиева се додават имоти към закупения вече частен парцел, така че да стане възможно застрояването му, обясниха общински съветници.

На 21 април 2016 г. пък главният архитект на район "Младост" Весела Тасева, която продължава да заема поста, издава разрешението за строеж на общежитие с разгърната застроена площ от 884 кв.м. На 11 юли е разрешено да започнат строителните дейности и няколко дни по-късно част от градинката вече е заградена. Следват протестите на живеещите, а Тасева излиза в отпуск и това е най-вероятната причина да не е отстранена все още, загатнаха от Столична община.

"Има нарушение в издаването на строително разрешително в столичния квартал "Младост 1". Районният архитект е пропуснал да уведоми "Топлофикация". Именно на това основани общинското дружество е поискало отмяна на разрешителното за строеж", каза пред бТВ преди ден столичният кмет Йорданка Фандъкова, която днес не беше на извънредното заседание на СОС.

Все още не са обявени официално и резултатите от наредената от нея проверка по случая.

Разкриването на конфликта на интереси

Първи за конфликта на интереси съобщи независимият депутат и лидер от "Нормална България" Георги Кадиев. Той написа "Зетят строи, стотици остават без градинка" и подкрепи протестиращите в "Младост".

Александър Тзавела, който е бил секретар на район "Младост" в периода 2004 – 2007 г. определя изнесената информация от Кадиев като клевета и "залят с помия", въпреки че това се потвърждава от публикуваните документи в Търговския регистър.

Тзавелла продължава да поддържа тезата на тъща си Цвета Авджиева, че той не е виновен, че общественото обсъждане на подробния устройствен план (ПУП) на района е направено през 2008 г. и хората не са разбрали, а ПУП-ът със застрояването е одобрен през 2009 г. и той и тъща му не са заемали постове в общинската администрация през този период.

Нещо повече, бащата на бившия секретар на район "Младост" – фолклористът и писател Христофор Тзавелла, е сред подписалите отвореното писмо до премиера да не се приема оставката на Цвета Авджиева. В него 23-ма известни личности от района нареждат Авджиева "сред най-успешните кметове в България - честен, всеотдаен и принципен човек". Очевидно интелектуалците не са знаели за явния конфликт на интереси, който също е абсолютно спазен и изпипан "законово", както и "законовото" застрояване на градинката, каквато теза поддържаше Авджиева.

По-късно с писмо до Mediapool Цвета Авджиева съобщи, че е поискала на 5 август Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси да се произнесе дали има такъв.

"Специално се обръщам към общинския съветник Войслав Тодоров и журналистите на Медиапул, че всякакви изказвания в тази посока са неуместни преди произнасянето на държавния орган, овластен да установява наличие, респективно липса на конфликт на интереси по отношение на лица, заемащи публична длъжност", пише в писмото на Авджиева получено на редакционната поща на Mediapool и подписано като "кмет на район "Младост"", макар вече да не е такъв.

Тя подчертава, че "подобни изказвания преди произнасянето на КПУКИ са клевета".

"Нормална държава" иска промяна на плана за застрояване на "Младост"

Общинският съветник от "Нормална държава" Войслав Тодоров внесе доклад в СОС, с който предлага промяна на подробните устройствени планове на четирите микрорайона в "Младост" – І, ІІ, ІІІ и ІV така че да се спре застрояването на зелените площи в междублоковите пространства и паркове.

Това е решението, което искат живеещите в "Младост", каза Тодоров. Той допълни, че една оставка не решава проблемите и не спира разрешенията за строеж.

Докладът му обаче не беше подложен на обсъждане, защото не е минал през комисиите към СОС какъвто е редът.

Председателят на постоянната комисия по екология в СОС Лорита Радева от ГЕРБ посочи, че проблемът в "Младост" е, че собствеността в много малка част от междублоковите пространства е общинска заради приватизация и реституция. Според нея преразглеждането на подробния устройствен план на "Младост" няма да реши проблема, тъй като земята е частна.

ГЕРБ и БСП ще търсят трайно решение на проблема със зелените площи

По тази причина ГЕРБ търсят трайно решаване на проблема със зелените площи в цяла София. За целта е създадена работна група в Столичната община, която оценява наличието на частни терени в зелените площи и в парковете. Досега са разгледани Южният парк, Западният парк и Борисовата градина. След като приключи проверката в парковете, работата ще се насочи в жилищните квартали, за да се търси решение на проблема, каза Лорита Радева.

По думите ѝ за да бъдат отчуждени частните земи, Столичната община ще трябва да отдели огромни средства.

Ирена Анастасова, общински съветник от БСП и директор на 125-то СОУ "Проф. Боян Пенев" в ж.к. "Младост" 1, каза пред журналисти, че проблемът със зелените площи е "бомба със закъснител".

"Има още много градинки в "Младост", на които инвеститори ще искат да строят. Не искам да съм на мястото на кмета Фандъкова в момента, защото решението е много трудно. Или собствениците трябва да се обезщетят финансово, или да се възмездят с равностоен терен", коментира Ирена Атанасова.

"Скандалнитe случаи с опити за застрояване на детски площадки и зелени площи в Младост 1, 2, 3 и 4 е поредното последствие от недалновидната политика на дясното управление в София. Хаосът беше създаден от бившия вече главен архитект Петър Диков, заедно с мнозинството на ГЕРБ в Столична община", се казва в официалната позиция на БСП по скандалния случай.

Според левицата "паническите действия на ГЕРБ с поисканата оставка на районния кмет не са нищо друго освен опит за замазване на положението и париране на възможността на гражданите да изкарат наяве и други опити за застрояване на зелени площи в района".

Общинските съветници от "БСП Лява България" в СОС също като ГЕРБ обещаха да работят за намирането на трайно решение на проблема със зелените площи в София. Според тях следващият кмет на "Младост" задължително трябва да инициира преразглеждане на подробния устройствен план на района и на всички казуси, свързани със застрояване на зелените площи и детските площадки.

Всички сделки, които сега се опитваме да управляваме в името на гражданите, са извършвани по време, когато БСП е била втора политическа сила в СОС и са подкрепени с голямо мнозинство, каза Малина Едреева, председател на групата на ГЕРБЧ в СОС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Авакум Захов
    #8

    Ти да видиш Люкос. За пари "скиорът" Тончев би построил сграда и в училищен двор.

  2. Achird
    #7

    'план за застрояване' - отдавна няма такова нещо! Това което в статията наричат 'план' е една тетрадка в която силните на деня записвак какво и къде искат да строят. В всеки град и община 50% от стоежите са 'скандални' но никой нищи не прави. Не само трябва да се свали доверието от кметицата, но трябва и да се разследва - но това няма да се случи или поне няма да се случи както трябва защото тя е от правилните и/или защото има пари.

  3. Sin
    #6

    Не знам защо никой не провери и не публикува фактите : какво искат да строят въобще - колко високо и каква квадратура, как теренът е станал частен, ако въобще, кой и как е издал разрешение за строеж - правомерно, неправомерно.
    Би трябвало да поканят някой авторитет от ИСИ ( ако се казва още така) и някой юрист. Независими и неангажирани с конкретния квартал и обект. Да кажат юридически какво е правилно. Ако живеем в демокрация, би трябвало това да е напълно възможно и нормално. А не да чакаме общината

  4. Sin
    #5

    Аз съм учил 7г. в 118 училище и много добре познавам тази площадка. Пред нашия блок в Младост 1 се води, впрочем, аналогична борба. А разстоянието до съседния блок е по-малко от 50м.
    Такива строителства просто не трябва да бъдат допускани ! В Младост 1 има премного апетити, но между блоковете да се строи е престъпление, ако не отговарят на нормите. Вижте какво направиха с Бл.43 - лепнаха му един обект на 5 метра от прозорците. Това е безобразие.
    Аз не съм юрист, нито архитект, обаче не може да няма

  5. Роси
    #4
  6. tim
    #3
  7. tim
    #2

    На бюрото на тази трът.а стои калкулатор. Какво смята тя? Комисионни, разбира се.

  8. Роси
    #1

    Случайно познавам г-н Тзавелла от времето, когато беше секретар на общината в Младост. Рядко смислен, симпатичен и свободен човек, направо не ми приличаше на чиновник. Прочетох сега обращението му към Кадиев и разбирам, че едно време съм го оценила правилно. Много ми е мръсно, когато политиците си правят политиката на гърба на гражданите. А относно въпросната "градинка", на 20 - 30 м от нея има една наистина действаща детска площадка с люлки, която е в ужасно състояние още от соцвреме, но на местните

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.