Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Жалби бавят премахването на паметника при НДК

8 коментара
Жалби бавят премахването на паметника при НДК

Премахването на паметника "1300 години Българи" при НДК ще се забави заради съдебни дела. В края на миналата година Столичният общински съвет реши монументът да бъде премахнат, елементите от него, които имат художествена стойност, да бъдат преместени в Музея на София, а на мястото да бъдат възстановени мемориалните плочи на Първи и Шести пехотен полк.

Срещу решението обаче са подадени 5 жалби в съда, които спират изпълнението му. Плановете на общината бяха монументът да бъде махнат, а паметните плочи възстановени заедно с ремонта на площада около НДК, която трябва да приключи в края на годината. Сега обаче трябва да се изчака решението на съда по подадените възражения. Това е записано в отговор на кмета Йорданка Фандъкова на питане на общинския съветник Стефан Иванов.

Сред подалите жалби са авторът на паметника Валентин Старчев, както и трима общински съветници от БСП - Милка Христова, Борислав Борисов и Николай Белалов. Още при гласуването в края на миналата година от БСП обявиха, че премахването на монумента е вандализъм и историческа несправедливост.

Общинският съвет реши да махне рушащия се от години паметник "1300 години България", след като 25 години въпросът за съдбата му беше повдиган многократно и бяха обсъждани десетки идеи какво да се прави с него. Общината дори направи допитване сред столичани. Мнозинството подкрепиха премахването на паметника и възстановяването на мемориалните плочи на загиналите над 3000 войници в Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война. Те са били на това място от 1934 г. до 1977 г., когато започва строителството на НДК.

Имаше и конкурс какво да се прави с паметника, но първа награда така и не беше присъдена.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boby1945
    #8

    Това чудо на изкуството ще стои май още едно 10-на години, за радост на столичани и гости.....

  2. ivancho ivanov
    #7

    Няма паметници на поредица успешни и прочути български генерали, но има на много руски такива. Напр. след края на Първата световна война, ген Владимир Вазов, брат на Иван Вазов, е бил специално поканен на тържество от британските генерали, които са воювали срещу него на фронта.
    Този човек Старчев изглежда няма чувсто а собствено достойнство - паметникът му е нежелан, ами вземи си го, бре другарю, па си го сглоби някъде. Па и прочети разказа на Иван Вазов "Иде ли! Дано някаква струна трепне в сърцето

  3. Гарабед Занасян
    #6

    За подкрепа на долуказаното забележете че и до ден днешен няма паметник на националния герой генерал Иван Колев на територията на България. Може би в Бесарабия има - той е родом от Украйна.

  4. Гарабед Занасян
    #5

    Има и още една по-тежаща причина за премахването на мемориалните плочи. Шести и първи полкове участват победно в офанзивата срещу нахлулите в Царство България руски пълчища през Първата световна. Заедно с Първа конна дивизия начело с ген. Иван Колев буквално измитат нашествениците даже и от рамките на Румъния. Затова не са долюбвани от другарете които и до ден днешен извършват челобития на своята Матушка Рус. Почваш да се чудиш червеното знаме ли ги е родило или матушката?

  5. Apostol
    #4

    Името му шестоъгълен пето....и така нататък не е от днес или от вчера. Още като го вдигнаха там, през 1981 година за кой конгрес на БКП беше и по случай 90 годишнината на БКП, нищо, че се нарича "1300 години България", народът го кръсти по този начин. И се смееше, и се чудеше кой дявол постави това чудо насред София. Надявахме се, че след 1990 година ще го разкарат, той остана в пълна разруха. Докато за паметника на Червената армия, който също трябва да бъде разкаран, имаме спорове с Русия, този на Старчето си е наш и да вземем да го демонтираме колкото се може по-скоро. Това е историческо място на славната Първа (Шопска) дивизия. А не на някакви уродливи фантазии на Старчето.

  6. Kalina
    #3

    Разбира се, че "паметникът" трябва да бъде премахнат, а Старчев и компания да бъдат осъдени да върнат държавните пари, взети за построяването на това грозно недоразумение, както и за това, че принудиха хиляди българи и чужденци да го гледат!

  7. Apostol
    #2

    То се вижда кои бранят шестоъгълния п.е.т......ник - разни червени кратунки, които си милеят за Тодор Живков и номенклатурните си местенца. Как да искат възстановяването на паметните плочи на Първи и Шести пехотни полкове, като там са изписани имената на разни царски офицери? През 1979 година разрушиха уникалните паметни стени тихомълком, без дискусия, без съдебни дела и вдигнаха това недоразумение на Старчето. Сега Старчето да си го вземе и да си го носи вкъщи, ако си го иска. Да възстановим историческата памет на славните воини!

  8. Коментарът е изтрит в 16:15 на 22 януари 2015 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.