Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Жан-Клод Трише си отива от ЕЦБ в разгара на дълговата криза в еврозоната

1 коментар

След осемгодишен мандат Жан-Клод Трише напуска председателството на Европейската централна банка (ЕЦБ) в края на октомври в разгара на кризата в еврозоната.

Положително го боли сърцето да се оттегли в момент, когато машината е закъсала, заяви Жил Моек, икономист от Дойче Банк, който е работил с Трише в централната банка на Франция, пише в коментар Франс прес, цитиран от БГНЕС.

Бившият френски финансов министър и управител на Банк дьо Франс, който през декември ще навърши 69 г., не пожали усилия да изведе валутния съюз от задънената улица. По негово настояване още когато я оглави през 2003 г., институцията във Франкфурт взе при първите признаци на световната финансова криза през 2007 г. редица мерки, за да избегне банките в региона да се окажат с недостатъчни наличности.

Така през пролетта на 2010 г. по негово настояване бе решено да се изкупят на вторичния пазар суверенни облигации от еврозоната в опит да се забави гръцката дългова криза. С тази мярка той си спечели ненавистта на германските финансисти, които го обвиняват, че се е отклонил от първоначалната си мисия – борбата срещу инфлацията. Според много други икономисти точно обратно – Трише е проявил голям прагматизъм пред лицето на критична ситуация.

Без това изкупуване на облигации имаше опасност от разпадане на еврозоната, смята Кристиан Шулц, икономист от банка Беренберг.

Той взимаше присърце общия интерес на еврозоната за разлика от европейските ръководители, които са склонни да дават превес на националния интерес. Той вярва на Европа като малцина други и е последният от тази порода, писа на 1 юни германският консервативен всекидневник "Велт", който не му е спестявал критики.

Икономистите не очакват революция, а приемственост, след като начело на европейската банкова институция застане управителят на италианската централна банка Марио Драги. Всички обаче са единодушни, че предаването на поста става в извънредно деликатен момент от историята на еврото.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #1

    "Положително го боли сърцето да се оттегли в момент, когато машината е закъсала"... Да го съжали човек!!! Обаче не е върнал получените за мандата си заплати на данъкоплатеца, нали?

    Налага се да кажем 2-3 думи за ЕЦБ, защото в тази институция сякаш са фокусирани и събрани всички проблеми на Евросъюза. Слабо, разнородно и разединено ръководство по метода "орел, рак и щука" от различните европейски държави, всяка от която дърпа в своя посока; чиновникизиран евробюрократизъм, който способства за масовото

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.