Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Жертвите на земетресението растат, но още се откриват оцелели

1 коментар
Сн. ЕПА/БГНЕС

Спасителните екипи успяха да открият още четирима оцелели, повече от десет дни след разрушителното земетресение, което засегна големи части от Турция и Сирия на 6 февруари, съобщи Асошиейтед прес. Броят на загиналите обаче продължава да се увеличава.

В петък при разчистването на развалините са били открити четирима оцелели от труса. Това са 29-годишна жена, намерена в Кахраманмараш, както и 12-годишно момче и двама мъже, открити в Антакия.

Двамата мъже на 26 и 33 години са прекарали 261 часа под развалините. Те са били намерени при разчистването на отломките от частна болница. Двамата са настанени в болница, а единият от тях, 33-годишният Мустафа Авджъ, дори е успял да проведе от лечебното заведение разговор с брат си. "Всички ли се спасиха, нека чуя гласовете им", пожелал спасеният като по чудо в телефонния разговор.

По последни данни на турските власти до момента е потвърдена смъртта на 38 044 души в Турция. Заедно с потвърдените жертви в Сирия, броят на загиналите достига до 41 732.

Над 84 хиляди сгради в Турция са напълно разрушени или тежко повредени от двата труса миналия понеделник, съобщи турският министър на околната среда и градоустройството Мурат Курум, цитиран от ДПА. Общо досега е проверено състоянието на 684 хиляди сгради в региона.

Представител на ООН съобщи, че от 9 февруари до днес през Турция в Сирия са влезли 143 камиона с помощ за пострадалите от земетресението.

Сн. ЕПА/БГНЕС

Вчера турски спасители извадиха от развалините момиче на 17 години и жена на около 20 години, близо 11 дни след трусовете. Едната от спасените се нарича Алейна, която е от Кахраманмараш и е прекарала под развалините на кооперацията, в която живеела, 248 часа. Просълзен нейният чичо разцелува един по един спасителите, които извадиха живо 17-годишното момиче.

Малко след това стана ясно, че е спасена и двайсетгодишната Неслихан, прекарала под отломките на небостъргач в Кахраманмараш 258 часа. Според Си Ен Ен Тюрк в този жилищен комплекс, от който била извадена жива Неслихан, загиналите са 250.

Спасители освен това са извадили изпод руините и 12-годишно момче на име Осман. То е било спасено, след като е прекарало затрупано 260 часа след труса.

Деца и възрастни се борят с посттравматичен стрес

Турски деца, останали без дом в резултат на силните трусове, разтърсили Турция и Сирия миналата седмица, си играят на земетресение, опитвайки се да се справят с травмата от случилото се, разказва учителка пред агенция Ройтерс.

Сн. ЕПА/БГНЕС

Бусра Чивелек е учителка, на която са поверени грижите за 22 деца в импровизирана класна стая на ферибот на пристанището в Искендерун, служещ също като клиника и убежище за оцелелите. Тя разказва, че децата разиграват земетресението в игрите си, строят блокове и се питат дали са устойчиви да понесат трус, играят с пожарни коли, с които бързат да достигнат зоната на земетресението.

"През първите няколко дни, когато корабът се разклащаше, децата се притесняваха. Те си мислеха, че е земетресение", добавя учителката.

Хасибе Ебру, психиатър, който работи на ферибота, разказва, че хората плачат много и трудно заспиват.

"Казвам (на оцелелите от земетресението), че това, което преживяват, е нормално и тези симптоми постепенно ще намалеят в безопасна среда", каза тя. "Това наистина ги успокоява. Те се чувстват облекчени да научат, че не са полудели, а всъщност са здрави и че това е нещо, което всеки нормален човек би преживял".

Дългосрочните последици за психичното здраве могат да бъдат разбрани само с течение на времето, тъй като хората преработват травмата по различни начини, обяснява Ебру.

Степента на травмата, която оцелелите са преживели, е огромна. Някои от тях са били извадени от развалините след часове в студа и тъмнината, за да открият, че членовете на семейството им са загинали или са изчезнали, а оживените квартали, в които са живели, са се превърнали в купчини от разбит бетон.

Лекари споделят, че лекуват все повече пациенти, страдащи от посттравматично стресово разстройство и тревожност.

Твърдения за вулканична активност след земетресенията стреснаха турците

Учени изследваха планина в окръг Кахраманмараш, където беше епицентърът на двата силни труса на 6 февруари, след като се появиха твърдения за наблюдавана там вулканична активност, съобщава в. "Хюриет дейли нюз".

Пост в Туитър, на който се вижда предполагаемата вулканична активност в планината Кушкаясъ в района на град Гьоксун, предизвика тревоги и вълнения и повдигна много въпроси.

За да проучат тревожното твърдение, геолози от различни турски университети и специалисти от центрове за изследване на земетресенията посетиха района. Делегация геолози и екипи на Дирекцията за управление при бедствия и извънредни ситуации (АФАД) пристигнаха на място с военен хеликоптер и извършиха проучвания.

Геологът проф. Ахмет Йовгюн Ерджан обясни преди няколко дни наблюдаваното явление в планината Кушкаясъ като "вулканичен лахар" - кален поток с вулканичен произход, размесен с вода, вулканична пепел, пемза и различни минерали, които се движат много бързо. Според учения земетресението е задвижило магма на дълбочина 41 км и е задействало вулкан чрез изригване на горещ течен базалт при температура около 2000 градуса Целзий.

"Лавата, пепелта и водните пари разтопиха снега в планината и се стекоха към подножието ѝ със скорост 40-60 км/ч като горещ флуид заедно с калта от дълбоката пукнатина, образувана от земетресението в планината Кушкаясъ. Ако е имало селище, е щяло да бъде фатално. Това се нарича "вулканичен лахар", каза проф. Ерджан, цитиран от в. "Джумхурийет".

Учените, изследвали района, са единодушни, че не се наблюдава вулканична дейност.

"В региона няма вулканична дейност", заяви проф. Чаглар Йозкаймак от университета Коджатепе, член на делегацията, изпратена на място.

С това заключение е съгласен и известният специалист по земетресения Наджи Гьорюр, който също заяви, че предположенията за вулканична активност са неверни. "Геологията на региона не е съвместима с вулканична дейност", каза той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ощавен маркиз
    #1

    Жестокият, страшният природен катаклизъм, сполетял народите на Турция и Сирия, сякаш дойде, за да ни направи отново НОРМАЛНИ ЗЕМНИ жители... Разби ми се сънят оттогава. Виждам, колко сме крехки и малки. Колко сме грешни, когато се събираме в градищата и "градим бъдещето на домовете си" със ... строителни недоразумения. Доста съм уплашен, с една дума. В същото време, импо-жужето Путлер продължава да бомби ЖИЛИЩАТА на горда УкраИна, които може би отговарят на антиземетръсни изисквания?! Глобусе, ДЕМОКРАТИЧЕН мой, сложи край на тъпанарското погубване на ПАРИ и ресурси за МИЛИТАРНИ ТЪПНИ!!! Ориентирай се към ЗАПАЗВАНЕ на Чиляческия Род! Него Господ ти го даде - и друго по-велико нямаш...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.