Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Жертвите от земетресението в Иран могат да достигнат 50 хиляди души

0 коментара

Според представители на местните власти и на централното правителство в Техеран жертвите от разрушителното земетресение в град Бам могат да достигнат 50 хиляди души, съобщава Би Би Си. Досега в масови гробове са погребани телата на 28 хиляди жертви на трагедията. Спасителните екипи се грижат за близо 100 хиляди души останали без дом.

Според последни оценки броя на ранените е около 30 хиляди, а под развалините са извадени живи около 2 000 души. Международните спасителни екипи нямат големи надежди за намирането на още оцелели, защото вече са изминали три дни от земетресението.

Огромната част от сградите в Бам са построени с кирпичени тухли, които са станали на песъчинки. Това намалява възможността от наличието на въздушни "джобове" в които да са останали все още живи жители на града.

Иранският президент Мохамад Хатами обеща град Бам да бъде възстановен за две години, предаде АФП. На среща на летището на града с членове на правителството, депутати и местни ръководители Хатами подчерта, че градът отново трябва да се появи на картата на Иран.

Арабските петролни монархии от Персийския залив ще отпуснат 400 милиона долара помощ за пострадалите от разрушителното земетресение в Иран. Това съобщи кувейтският министър на финансите Махмуд Абдел Халид ан Нури, цитиран от АФП.

Решението е било взето на среща на министрите на икономиката и финансите на Съвета за сътрудничество в Персийския залив, в който членуват Саудитска Арабия, Кувейт, Обединените арабски емирства, Катар, Бахрейн и Оман. Срещата е била посветена на изготвянето на програма за подпомагане на районите, пострадали от земния трус.

В интервю за "Уошингтън поуст", цитирано от Агенция "Фокус", американският държавен секретар Колин Пауъл не изключва възможността за диалог с Иран.

Според него, последните действия на иранското ръководство, в това число допускането на международни инспектори до ядрените обекти на страната, както и съгласието за получаване на американска хуманитарна помощ след разрушителното земетресение в югоизточен Иран, свидетелстват за "новото отношение" на Техеран към разрешаването на международните проблеми.

САЩ и Иран прекъснаха дипломатическите отношения през 1979 г., когато радикални ислямисти завзеха американското посолство в Техеран, като взеха няколко американски заложници, които задържаха до януари 1981 г.

Международната помощ за Иран би могла да е отправна точка за нови двустранни отношения между Иран и западните страни, а защо не и със САЩ, заяви германският посланик в Иран Пол Фрайхер фон Малцхан, цитиран от АФП.

Според него е дошло време да се загърби американското недоброжелателство към Иран, а иранските власти да оценят жеста на международната общност при оказването на помощ след разрушителното земетресение.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.