Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Жертвите в САЩ надхвърлиха 11 хиляди, а случаите са над 370 хиляди

Лъч светлина има в Ню Йорк, но властите предупредиха, че ще е грешка да се разхлабят рестрикциите

8 коментара
Сн. ЕПА/БГНЕС

Броят на починалите от коронавируса в САЩ вече достигна 11 042, а заразените са над 370 хиляди. Властите обаче предупреждават, че пикът все още не е достигнат и призоваха за спазване указанията за социална дистанция.

Все повече щати налагат рестриктивни мерки, но пандемията все още не е ограничена.

От университета "Джон Хопкинс" съобщиха, че в САЩ вече са излекувани близо 20 хиляди души.

САЩ са на първо място в света по заразени от коронавирус.

На второ място е Испания със 140 510 заразени и 13 798 починали. Следват Италия със 132 547 заразени и 16 523 починали, Франция с 98 010 заразени и 8 911 починали, Великобритания с 51 608 заразени и 5 373 починали. В Германия заразените са близо 105 000, а починалите 1 842. 

В Ню Йорк, където е епицентърът на пандемията в САЩ, огромният брой починали накара болници да използват хладилни камиони за съхраняване на тела и дори имаше предложения парк да бъде използван за временно гробище.

По изчисление на здравни експерти жертвите на коронавируса в Америка дори при спазване на указанията за социална дистанция ще бъдат между 100 и 240 хиляди.

Лъч светлина в Ню Йорк

Малък лъч светлина се появи в Ню Йорк след като стана ясно, че няма значимо покачване в броя на смъртните случаи вече втори пореден ден.

Въпреки това губернаторът Андрю Куомо нареди училищата да останат затворени за още три седмици и каза, че сега не е моментът хората да се отпускат.

Куомо допълни, че ще е грешка ако рестрикциите се отслабят прекалено рано.

Куомо съобщи, че за последното денонощие има 8659 нови заразени с коронавируса, а общият им брой надхвърля 130 хиляди.

Хоспитализирани са 16 837 души, а 13 366 души са оздравели.

За последния ден има нови 599 починали от коронавируса, като общият им брой в щата Ню Йорк е 4758 души.

Куомо отбеляза, че втори пореден ден броят на смъртните случаи за денонощие се движи около 600 души. Освен това донякъде е намалял и броят на търсенията на медицинска помощ и на пациентите в интензивните отделения.

Едно от всеки пет заразени деца се нуждае от лечение в САЩ

До 20 на сто от заразените с коронавируса деца в САЩ се нуждае от болнично лечение, като най-голяма е вероятността за хоспитализация при бебета, ненавършили 12 месеца, показва първият анализ на болестта сред най-малките пациенти, съобщи Ройтерс.

В сравнение с възрастните, децата имат по-големи шансове да нямат никакви или само ограничени симптоми, се казва в публикуван анализ на американския Център за контрол и превенция на заболяванията.

Това съответства на публикувани изследвания в Китай, според които при децата болестта може да не бъде диагностицирана.

Те обаче все още могат да заразят възрастните, които имат значително по-голям шанс да се нуждаят от интензивни грижи (4.5 на сто при възрастните, ненавършили 65 години, спрямо 2 на сто при деца на възраст под 18 години).

Затварянето на училищата не помага за ограничаване на заразата с коронавируса, но ще има голямо отражение върху последствията за обществата след края на карантинните мерки, заявиха вчера изследователи от Лондонския университетски колеж.

"От предишни изследвания знаем, че затварянето на училищата има най-голям ефект, ако вирусът се предава трудно и по-често се разболяват децата. Това е точно обратното на Covid-19", казва Ръсел Вайнер, експерт по здравето на децата, който е един от ръководителите на изследването.

Водещите политици трябва да бъдат запознати с данните, когато обмислят дали да се затварят училищата, особено предвид дълготрайното му отражение върху децата, подчерта той.

Сега 107-те страни, които са затворили училищата, трябва да си зададат въпроса кога и при какви условия да ги отворят отново, добави той.

Грешки, отричане на действителността

Чия е вината? Бумът на смъртните случаи от новия коронавирус в Съединените щати, провокира силно политизирано разчистване на сметки между президента Доналд Тръмп и губернаторите демократи, пише във вторник Франс прес.

Както и в някои европейски страни, американските здравни власти дълго време уверяваха гражданите си, че рискът е нисък, като в същото време вирусът незабелязано вече се разпространяваше. Те действаха хаотично при въвеждането на тестове и отричаха полезността на маските за предпазване от заразяване. Правителството не гарантира необходимото количество респиратори и медицински облекла.

Подценяването на рисковете от американския президент до миналия месец обаче забави осъзнаването на факта, че страната няма да бъде пощадена от това, което Доналд Тръмп нарича вече "невидим враг" и за което на 10 февруари изрази надежда, че ще е изчезнало през април, припомня агенцията.

Политическата структура на американската република, която е федерация от 50 щата, ръководени от губернатори с правомощия в сферата на общественото здраве, още повече засили президентския скептицизъм, обусловен от партийна принадлежност, и забави взимането на мерките, които епидемиолозите смятат за най-ефективни: социална дистанция и карантина. Резултатът беше "плетеница" от предписания, по думите на губернаторката на Мичиган Гречен Уитмър.

Лековатото отношение към проблема бе насърчавано и от резонансната кутия на про-Тръмп медиите, сред които основният водещ на "Фокс нюз" Шон Ханити, който на 9 март продължаваше да твърди, че става дума за фалшиви новини, насочени срещу Тръмп.

В същото време на Центровете за превенция и контрол на заболяванията, които исторически са смятани за образцова здравна служба, им бе попречено да говорят и най-вече на директорката им по респираторните заболявания Нанси Месониър - в името на централизиране на комуникацията в Белия дом.

Федералните власти препоръчаха спазването на социална дистанция от "шест фута" (два метра) и ограничаване до десет на броя хора, които могат да се събират на едно място, но от губернаторите зависеше препоръките да станат задължения. Някои от тях се противопоставиха, в част от случаите в името на индивидуалните свободи. Губернаторката на Южна Дакота, Кристи Ноем, заяви, че отговорността за сигурността на хората се носи на първо място от самите тях.

Към настоящия момент осем щата не са обявили обща карантина, пише Франс прес. "Тези губернатори, които всички са републиканци, щяха отдавна да са го направили, ако президентът ги беше посъветвал по-рано", заяви губернаторът на Илинойс Дж.Б.Прицкър от Демократическата партия.

В името на федерализма обаче Тръмп отказва да принуждава щатовете. "Имаме нещо, наречено Конституция, което е ценно за мен", заяви той.

Забавяния и объркване

За губернаторите федерализмът означава, че централното правителство трябва да набави и да координира разпределението на респиратори и маски, от които все още има недостиг въпреки първите доставки в огнищата на епидемията в Ню Йорк, Ню Джърси, Луизиана и Мичиган.

"Липсата на усилия на национално ниво е пълно безумие", заяви губернаторът демократ на щата Вашингтон Джей Инсли, когото Тръмп нарече "змия".

При всички положения може да се каже, че начинът, по който първоначално бяха разпределяни тестовете, е грешка на Центровете за контрол и превенция на заболяванията.

Те разработиха собствен тест през януари, както и за други вируси, но до края на февруари той бе наличен само в Атланта (където е централата им), като всички налични образци бяха използвани в този град. Версията на тестовете, предназначена за разпределяне между щатовете, не работеше, а частните лаборатории нямат право да го произвеждат. В средата на февруари тестове бяха направени само на неколкостотин американци.

Чак миналия месец стана ясно на широката публика, че невидимата епидемия вече се разпространява от седмици. Доналд Тръмп обяви извънредно положение на 13 март.

В същото време експертите от Центровете за контрол и превенция на заболяванията, докато все още правеха редовно изявления пред журналистите, по-скоро се опитваха да успокоят населението, вместо да го подготвят за най-лошото през първите месеци.

"Знаем, че това може да изглежда тревожно", заяви директорът на Центровете за контрол и превенция на заболяванията Робърт Редфийлд на 30 януари след новината за първото местно заразяване в Чикаго, но "непосредственият риск за американците е нисък".

На следващия ден Съединените щати затвориха границите си за пътниците, пристигащи от Китай, но министърът на здравеопазването Алекс Азар твърдеше: "Това са превантивни мерки, рискът в САЩ е нисък".

Сега властите превключиха на по-висока скорост. Доналд Тръмп нареди производството на респиратори, строят се временни болници, а властите препоръчват носенето на ръчно ушити маски.

Учените обаче се опасяват да не би усилията да приключат на този етап, с цената на пламване на епидемия и в щатовете, които досега бяха пощадени.

Професор Харви Файнбърг, председател на комитета по нови инфекциозни болести в Академията на науките, предложи шест шокови мерки за овладяване на епидемията до края на юни, като обръща внимание на липсата на дългосрочна стратегия в изданието "Ню Ингланд джърнъл ъф медисин".

"Вместо да редуваме неуспешни и половинчати мерки в здравен и икономически план, трябва да съставим стратегия за победа над коронавируса и за отваряне на пътя за икономическо възстановяване", написа той, цитиран от Франс прес.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Alexander Ivanov
    #8

    всяка година в САЩ умират около 5 млн. от различни заболявания ( в БГ - около 100 хил., досега 50 човека от COVID предполагаемо) Цифрите говорят всичко

  2. Real ''Mickey''
    #7
    Отговор на коментар #1

    Мрат ти мозъчните клетки, сурогате:):):)

  3. Real ''Mickey''
    #6

    Брата на блестящия журналист от уважаваната СиЕнЕн, Фредо Куомо, който пък е губернатор на Ню Йорк(и отявлен "демократ") ПОРЪЧА МИЛИОНИ ДОЗИ от "отровното лекарство на Тръмп" за да си спасява щата.

  4. join_alex
    #5

    Епицентърър толкова бързо се премести и разрастна, че не е истина

  5. boriana
    #4

    ЗАБЕЛЕЖИТЕЛНО Е още първото изречение: "Броят на починалите от коронавирус в САЩ вече достига 370 хил., а жертвите са почти 11 хил....." Блестящо. Някой спи или просто не мисли.

  6. Коментарът е изтрит в 21:57 на 7 януари 2021 от автора.
    #3
  7. Естествено
    #2

    От грип в USA до тук: починали - 63 000, хоспитализирани - 700 000, болни - 30 милиона. Просто двете епидемии съвпаднаха. Но грипната вълна намалява.

  8. Мрат бедните в САЩ!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.