Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Жертвите в Югоизточна Азия може да стигнат 100 000 души

0 коментара

Броят на загиналите от унищожителното природно бедствие в Индийския океан може да достигне 100 000 души, когато станат ясни данните за жертвите на островите Андаман и Никобар в Бенгалския залив.

На пресконференция в Женева в сряда Питър Рийс от международната федерация на Червения кръст и Червения полумесец заяви, че засега числото на загиналите от вълните цунами, предизвикани от земетресението от 9-та степен по Рихтер, вече е над 80 хиляди души. Има жертви и в Танзания, Сомалия, Кения и Сейшелските острови, които се намират на хиляди километри от епицентъра на земетресението в Индонезия.

Около 5 милиона души са останали без елементарни условия за живот в резултат на приливните вълни. Те нямат достъп до храна, вода или елементарни хигиенни условия, съобщи д-р Дейвид Набаро, ръководител на медицинския кризисен екип на Световната здравна организация, цитиран от Ройтерс. Загниващите трупове, заразената вода, липсата на храна и подслон, пренасяните от комарите тропическа треска и малария могат да отнемат живота на много от изтощените оцелели.

Агенциите на ООН, включително СЗО, изготвят списък от спешно необходима помощ, който още днес ще бъде изпратен на страните-донори.

Четири дни след унищожителния трус, индийски сеизмолози са регистрирали през нощта и през първата половина на деня в сряда 6 нови подземни труса с мощност 5-та - 6-та степен по скалата на Рихтер в района на островите Андаман и Никобар.

Установен е контакт и с всички българи

В сряда бе установен контакт и с последните две българки в Тайланд, за които до момента нямаше информация. От МВнР съобщиха, че до момента няма информация за пострадали българи.

Шефката на пресцентъра на Външно Мария Донска съобщи, че към момента е установена връзка с всички българи, за които има информация, че са се намирали в района по време на бедствието.

Слабо земетресение в Перу предизвика паника

Три дни след бедствието в Южна Азия, слабо земетресение в Перу предизвика паника сред населението, особено в крайбрежните селища. Трусът със сила 4.3 степен по скалата на Рихтер е бил регистриран във вторник вечерта, като епицентърът му бил в Тихия океан, на 355 км северно от столицата Лима.

Няма жертви и разрушения, но земният трус предизвикал паника сред населението. Жителите на крайбрежните селища напуснали домовете си, опасявайки се от цунами, след като гигантските вълни, последвали катастрофалното земетресение в Югоизточна Азия, отнеха живота на десетки хиляди души.

Най-много са загиналите в Индонезия, Шри Ланка и Индия

Официално потвърдените до сряда следобед жертви на територията на Индонезия са над 45 000, а ранените надхвърлят 100 000.

Три-четвърти от западната брегова ивица на най-силно засегнатия индонезийски остров Суматра са опустошени от земетресението и вълните цунами, а някои градове изцяло са изчезнали от лицето на земята, заяви в сряда военният комендант на провинция Ачех, цитиран от АП. След инспекция на територията с хеликоптер той съобщи, че на някои места унищожението е тотално, а където има оцелели хора, те са в бедствено положение. Досега спасителите са успели да достигнат до 25 - 30 процента от територията на провинцията.

Ройтерс предаде, позовавайки се на източници от ООН, че броят на жертвите само в провинция Ачех може да достигне между 50 и 80 хиляди души, а в крайбрежния град Мелолабо може би са загинали 40 000 души.

Над 23 хиляди са загиналите в Шри Ланка, потвърдени до момента. Повече от 1 милион останаха без покрив. Президентът Чандрика Кумаратунга обяви страната за зона на общонационално бедствие. Моргите в Шри Ланка са препълнени и телата на загиналите се разлагат по улиците, предаде агенция Франс прес.

Също днес обаче около 3000 жители на селище в Шри Ланка, смятани за загинали, бяха намерени живи от военновъздушните сили в отдалечен район в източната част на острова.

Близо 11 хиляди са загинали в Индия от унищожителните приливни вълни, а "значителен" брой хора се смятат за изчезнали.

Броят на загиналите в Тайланд надхвърли 1600 души, сред тях над 700 са чуждестранни туристи. Има опасения, че голяма част от смятаните за изчезнали около 4000 души са чуждестранни туристи.

90 са загиналите в Бирма според хуманитарните организации, 67 - на Малдивските острови, 65 - в Малайзия и двама - в Бангладеш.

133 са жертвите в страните от източното крайбрежие на Африка, докъдето стигнаха приливните вълни.

Между 30 и 50 хиляди сомалийци в крайбрежните градове, пострадали от вълните цунами, се нуждаят от спешна помощ. Доставянето на храна за един от най-засегнатите райони - Хафун, е блокирано, тъй като водната стихия е разрушила пътя към него. Районът е застрашен от епидемии, се казва в изявление на Световната програма по прехраната на ООН.

Силата на земния трус е била толкова силна, че вълни, достигащи до 65 сантиметра, са се появили при островите Фиджи, Нова Зеландия и Хавай, които се намират на 9 до 12 хил.км от епицентъра, съобщи АФП.

Жертвите - чуждестранни туристи са предимно от Западна Европа

Чуждестранните туристи - жертви на природното бедствие са предимно от Западна Европа, прекарвали коледната си ваканция в региона.

До момента е потвърдена смъртта на общо 99 европейци, други 2811 са в неизвестност.

Потвърдена е смъртта на 26 германски туристи от цунамито в Индийския океан, а 1000 се водят за безследно изчезнали, съобщи канцлерът Герхард Шрьодер на пресконференция в Берлин, предаде ДПА. Канцлерът се опасява, че броят на германските жертви ще достигне трицифрено число. Шрьодер е наредил националните флагове да бъдат спуснати наполовина в знак на траур.

Около 8000 германци се летували в района по време на бедствието. Досега в страната са се завърнали 3000 души, днес се очакват още 2000. Германската криминална полиция изпрати 27 свои експерти в Тайланд, които ще помагат при идентифицирането на трупове в Пукет и Као Лак, където са в неизвестност стотици туристи, включително и германци.

Загиналите при бедствието британци са най-малко 24, съобщи говорител на Форин офис. Възможно е това число да нарасне, тъй като голям брой тела все още не са идентифицирани.

Според информациите, които непрекъснато се променят, са загинали най-малко 20 френски граждани, 105 са ранени, а от още стотина няма вест, съобщи френският външен министър Мишел Барние, който се намира на тайландския остров Пукет. Барние върна във Франция със самолета си 12 тежко ранени французи.

Засега е потвърдена смъртта на 13 италиански туристи, а най-малко 600 са изчезнали. Трябва да се подготвим за най-лошото, заяви италианският външен министър Джанфранко Фини на пресконференция в Рим.

В Австрия се говори за 20 загинали и няколко десетки ранени.

13 са и загиналите норвежци, но между 700 и 800 норвежки граждани остават в неизвестност. Най-много - 1500, са шведите, с които досега не е установена връзка. Установена е смъртта на двама шведски граждани.

Осем австралийци са загинали, но няма връзка с пет хиляди, съобщи тази сутрин в Сидни министърът на външните работи Александър Даунър, който очаква, че броят на загиналите австралийски граждани ще бъде доста по-висок.

Националното радио на Нова Зеландия съобщи, че 305 новозеландци са в неизвестност само в Тайланд.

Генералният секретар на ООН Кофи Анан очаква още десетки хиляди жертви

Генералният секретар на ООН Кофи Анан предупреди снощи, че броят на жертвите може да се увеличи с още десетки хиляди, докато продължават спасителните и издирвателни операции.

В предаването на Лари Кинг на телевизионния канал Си Ен Ен Кофи Анан каза, че очаква още много жертви да бъдат открити, когато спасителните отряди достигнат до най-отдалечените зони.

Той каза също, че сега населението на пострадалите райони има нужда от храна, питейна вода, подслон и медикаменти и призова международната общност да помисли и за помощ, която не се състои само от хранителни продукти, а преди всичко от санитарни средства, които да предотвратят избухването на епидемии.

Още вчера Световната здравна организация предупреди, че десетки хиляди души в района може да загинат в резултат на епидемии, ако мъртвите не бъдат погребани възможно най-бързо.

Буш: Международна коалиция координира помощите за опустошените райони

Президентът на САЩ Джордж Буш съобщи, че е създадена международна коалиция с Австралия, Индия и Япония, която да координира помощта за страните от Югоизточна Азия, опустошени от природното бедствие. "Ще бъдем рамо до рамо с тях /пострадалите/, когато започнат да възстановяват обществата си", заяви президентът от ранчото си в Тексас в първото му изявление по повод бедствието. Джордж У. Буш призова и американските граждани да дадат своя принос, като внесат средства в хуманитарни организации.

Много страни, сред които САЩ, Япония, Белгия, Франция изпратиха самолети с храна, медикаменти и спасителни екипи.

Мощното земетресение увеличило скоростта на въртене на Земята, твърдят учени

Мощното и разрушително земетресение в Южна Азия е довело до увеличаване на скоростта на въртене на Земята, намалявайки продължителността на денонощието с части от секундата, съобщиха американски геофизици.

Според учените, силните трусове вътре в земната кора са довели до колебание на оста на въртене на земното кълбо.

още

САЩ обявиха че отпускат още 20 милиона долара помощ, които се прибавят към обявените вече 15 милиона долара.

Американската армия изпрати в района на бедствието от базата си в Окинава, Япония, 6 транспортни самолети с храна и питейна вода. Те трябва да пристигнат в Тайланд още тази нощ. Други пет самолета с продоволствия пътуват към Тайланд и Шри Ланка.

Великобритания отпуска 15 милиона лири (21 милиона евро) на пострадалите страни. Закупени са 20 000 мушами, 4500 готварски комплекта, както и 40 000 дюшеци, които ще бъдат изпратени в региона при първа възможност. По-късно днес от Манчестър заминава самолет с питейна вода за Малдивските острови, който ще върне обратно туристи.

Германия увеличи рязко отпусканата помощ за бедстващите региони - от 1 млн. на 20 млн.евро, а канцлерът Шрьодер обяви, че ще поиска и мораториум над дълга на Индонезия и Сомалия на януарската среща на Парижкия клуб на страните кредиторки.

Франция също отпусна 20 млн.евро помощ за пострадалите страни.

Европейският съюз обяви 20 млн.евро и готовност да бъдат събрани до 30 млн., след първоначална оказаната помощ от 3 млн.евро.

Япония отпусна 22 млн.евро и близо 7 млн.евро за своите хуманитарни организации, действащи в региона.

По 10 милиона долара помощ обявиха, че предоставят Саудитска Арабия и Катар.

Чехия изпраща в Тайланд самолет с хуманитарна помощ, който на връщане ще превози чешки туристи. Около 250 чехи са в неизвестност в засегнатите от бедствието страни.

Експерти обмислят въвеждане на система за сеизмична тревога в Индийския океан

Световни експерти по природните бедствия ще обмислят създаването на система за обявяване на тревога при опасност от цунами в Индийския океан на съвещание в началото на януари, предаде Франс прес.

Срещата ще състои в Кобе, Япония, под егидата на Световната конференция на ООН за намаляване опасността от природни бедствия. На нея ще бъде обсъдено как да се създаде система за тревога по подобие на тази за Тихия океан, съобщи д-р Лаура Конг, директор на Международния център за тревога при цунами, базиран в Хавай.

Според информация на медиите, някои страни, сред които Индия, отказвали да въведат системи за обявяване на тревога заради високата им цена, отбелязва АФП. Днес обаче министърът на науката и технологията Капил Сибал съобщи, че Индия ще инсталира такава система.

От 11-те страни, пострадали от земетресението, само Тайланд е обхванат от съществуващата система за предупреждение за Тихоокеанските страни. По думите на Сибал за въвеждането в действие на такава система ще са нужни най-малко две години и половина и тя ще струва до 1.25 милиарда рупии (27 милиона долара).

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.