Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Жители на Алепо продължават да търсят убежище в последните райони под контрола на бунтовниците

5 коментара
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Годините, прекарани в условия на обсада, означават, че гражданите, които живеят в контролираните от бунтовниците части на Алепо са свикнали с опасности, страх и трагедии. С приближаването на сирийската армия към разрушените улици на стария град обаче, те се изправят пред взимането на някои непоносими решения.

"Чувствам, че това е краят", каза Рим, майка на две деца, по накъсана интернет връзка от контролиран от бунтовниците район в историческия център на града. Децата ѝ са се разболели заради студа и липсата на вода, а семейството се опитва да оцелее, като се храни само веднъж на ден.

"Отдавна сме приели, че ако загинем, ще е от варелни бомби и така нататък, но сега се страхуваме, че армията ще дойде и ще отведе съпруга ми."

Алтернативите пред Рим и останалите, застигнати от бързото настъпление на правителството, са мрачни: мъжете, които са годни да се бият, може да бъдат арестувани, независимо дали ще останат, или ще се насочат към контролираните от правителството райони. Ако избягат в бързо свиващите се зони, държани от бунтовниците, могат единствено да отложат тази перспектива.

Каквото и да направят, рискът да бъдат убити нараства ежедневно.

"Искаме да се махнем, но в Идлиб или Джараблус", каза 34-годишният Абу Юсеф от същия квартал, като посочи два провинциални района, които все още са в ръцете на бунтовниците.

"Няма обаче как да се измъкнем, а бомбардировките са непоносими. Много се страхуваме - чухме, че вчера силите на режима са арестували всички младежи, които са намерили", в районите, които армията си е върнала, каза Абу Юсеф.

По думите му нямало никакви вести от техен съсед, който тръгнал към контролиран от правителството район преди седмица.

Източник от сирийската армия отрече да е имало арести, но каза, че се извършват проверки на самоличността на хората, които напускат държаните от бунтовници райони, а всички неидентифицирани лица се изпращат в "специални места" в зони, където се събират цивилни.

Бомбардирани по улиците

Правителствените сили, които имат преимущество в продължаващата близо шест години война, в която загинаха стотици хиляди хора, а 11 милиона останаха без дом, нахлуха в стария град вчера. Те казаха, че не смятат да спират огъня, докато бунтовниците не се оттеглят.

Жителите на квартала, чиито тесни улички са пълни с руини от исторически сгради, разказаха, че цивилни са бомбардирани по улиците и че има ужасен недостиг на храна и електричество. Дамаск и Русия, която подкрепя сирийския президент Башар ал Асад, призоваха бунтовниците да се оттеглят от Алепо, да предадат оръжията си и да приемат да им се осигури безопасно напускане на района - процедура, която беше организирана на други места, където бунтовниците изоставиха обсадени територии през последните месеци.

Бунтовниците призоваха за примирие и евакуации на цивилните, но към райони, контролирани от опозицията, като северната част на провинция Алепо, поради опасения, че правителството ще арестува незабавно мъжете, които идват от държаните от бунтовници територии.

Много хора са се стекли от изоставени от бунтовниците райони и се струпаха в изоставени домове, докато около тях се нанасят въздушни удари и падат артилерийски снаряди. Те се надяват да избягат преди правителството да си върне Алепо.

"Трябваше да се преместим три пъти за една седмица", каза Абу Махмуд, 25-годишен шофьор, които избягал със съпругата си и двете им деца през райони на стария град, докато били превземани от правителствените сили. Сега те живеят в изоставен дом в един от оставащите под контрола на бунтовниците квартали югозападно от древната цитадела. "Бомбардировките бяха интензивни - минометен обстрел, ракети, фосфор", заяви той.

Местни жители казват, че около 20 000 души са напуснали домовете си през последните дни и са се отправили към други контролирани от опозицията райони. Близо 18 000 човека са избягали към държани от правителството територии, съобщи ООН миналата седмица. Сирийският център за наблюдение на правата на човека посочи, че вероятно става въпрос за десетки хиляди хора.

Постоянни бомбардировки

Бомбите продължават да падат, дори докато хората бягат, каза друг жител, пожелал да остане анонимен. Той заяви, че много хора са загинали, докато са се опитвали да избягат от района на Баб ал Хадид, една от историческите врати на цитаделата.

"Тук положението отдавна е трагично, но никога не съм виждал такъв натиск. Не можеш да си починеш и пет минути, бомбардировките са постоянни", каза той.

Преди три дни цитираният местен жител се подслонил в същия квартал като Абу Махмуд и използвал мазето на сградата като убежище при въздушните удари. "Един снаряд тук ще убие 20 души, защото в момента е ужасно пренаселено", каза той.

По данни на Сирийския център за наблюдение на правата на човека неколкостотин души са загинали при сирийски и руски бомбардировки в контролирани от бунтовниците райони, включително на болници, през последните седмици, както и при обстрел на правителствени територии от въстаниците. Много хора не могат да излязат да потърсят храна заради интензивността на бомбардировките.

"Понякога (местните власти) раздават хляб", каза Абу Юсеф. "Човек не може да излезе да си вземе сам, защото бомбардировките са много тежки."

Междувременно връзката с външния свят става все по-трудна.

"Вече трябва да си изключа мобилния телефон, защото батерията ми свършва. На няколко къщи оттук има малък генератор, от който си зареждаме телефоните, ще се опитам да стигна до там", каза той, на фона на шумна стрелба с оръжие.

По БТА.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #5
  2. velko
    #4

    За главорезите-терористи няма прошка в т.ч. и за техните помагачи и наставници.Дните им са преброени.

  3. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #3
  4. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #2
  5. Преслав
    #1

    Ауу колко трогателно. Жалки сте. Какво ли им е било на гладните немски майки с дечица при разрушаването на Берлин и Дрезден ??? Що не бяха пожалени , а ревете за семействата на разни ислямисти главорези. Кой ли има достъп до нет в Алепо освен разните местни главатари ? Бой до край !!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.