Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Живот в пандемия и реминисценции от съветска Русия

19 коментара
Живот в пандемия и реминисценции от съветска Русия

Израснах по време на студената война. Тогава животът на съветския човек се описваше като сурова поредица от всякакъв вид лишения. Ние бяхме хора, унило стоящи на дълга опашка, за да влезем в хранителен магазин. Ако хлябът свършваше преди да дойде ред, се налагаше да се приберете и по някакъв начин да си изпечете сами.

Хората нямаха и политически права. Съветските граждани прекрасно знаеха, че техните лидери постоянно лъжат, а ако те самите се опитат да кажат истината, ги очаква наказание. Всякакви масови събирания предизвикваха подозрение и властите зорко следяха всички прояви на творческо въображение. През 1989 г. падна Берлинската стена, след това падна и Съветският съюз. Западът отбеляза ‟победа" в студената война и тогава на никого дори през ум не можеше да му мине, че някога САЩ ще заприличат на тази мрачна антиутопия, която представляваше Съветска Русия.

Сега, намирайки се в условия на социална изолация, имам много време да мисля за това. Внезапно карикатурите от съветската действителност се въплътиха във всекидневния ни живот и причина за това изобщо не е комунистическата заплаха, а потенциално смъртоносна последователност от рибонуклеинова киселина (РНК).

Ние буквално сме затворени в нашите къщи и апартаменти, които, изглежда, се смалиха до размерите на квартира от съветските бетонни кутийки. Ако все пак излизаме от къщи, се защитаваме с маски и ръкавици и се пазим един от друг като от чума, а в магазините ни посрещат празни рафтове. Слуховете за липса на тоалетна хартия на някои места предизвикват истински мини-бунтове. Чисто теоретично може да избегнете стоенето на опашки и да поръчвате доставка на хранителни продукти до вратата, но ще се наложи дълго да чакате за доставката.

Нашите социални мрежи станаха отражение на прехода от култура, прославяща капиталистическите излишества, към култура, в рамките на която способността да си набавиш най-необходимото – е огромна победа. Хората, които преди ви караха да се чувствате непълноценни, публикувайки снимки от разкошни почивки, от места на първия ред за Warriors или изящно подредени блюда от ресторанта French Laundry, сега се хвалят туршия собствено производство.

Междувременно вседневно получаваме правителствен брифинг в стила на политбюро, на който нашият лидер неизменно ни казва, че се радваме на изобилие от стоки, които в действителност просто липсват.

Станали нация от Разколникови, ние водим нелегален начин на живот. През съветската епоха интелектуалците и артистите имаха таен език – секретна издателска система, наречена самиздат. Това буквално значи публикуване на информация, базирана на принципа ‟направи си сам".

Макар сегашното усилие е да избегнем вируса, а не да се скрием от тайната полиция, чувствам, че през 2020 г. сме се потопили в културата на самиздата. Вместо да ходим на кино, театър и концерти, ние споделяме домашния си опит от индивидуалните си бункери. Всяка вечер неизброимо количество хора получават представления директно в дневната си. Гледах артисти, които иначе се изявяват в местния пиано бар Sid Gold's Request Room (приветстват се бакшиши през системата Venmo). Наскоро слушах любимия си албум Satellite Ride на Old 97 в изпълнение на солиста ѝ благодарение на платформата Stageit. Колкото и да беше хубаво, да гледаш изпълнителите, които се взират в коментарите на екрана, е далеч от рева на тълпата, която ги привества окуражително.

На самиздата се приписват и онлайн-заместителите на тези социални взаимодействия, на които преди се наслаждавахме свободно. Съмнителната утеха, която носят виртуалните траурни служби, срещи за вечери, рождените дни и други ритуали, извикват в съзнанието тайните удоволствия, с които някога сме си представяли, че противниците ни по Студена война е трябвло да се задоволяват.

Най-много на съветската действителност напомня сивотата на нашето ново битие. (Може би се задълбочава от всички тези почистващи продукти, които постоянно ползваме?). Това съществуване е особено брутално за онези, които живеят сами или са загубили работа. Сякаш живеем във вцепеняващия черно-бял филм ‟Шпионинът, който дойде от студа" (The Spy Who Came in from the Cold) – потискащ шпионски трилър, чието действие се развива в Източен Берлин.

Извинявам се за унилостта. (Може би трябва да излизам повече?) Нека завърша с оптимистична нотка. Тази епидемия ще мине. Ние отново ще напуснем домовете си и ще се събираме. Напълно възможно е дори да съумеем да си извлечем някакви уроци, които ще направят новия ни живот по-наситен, отколкото бяха преди да чуем думата коронавирус.

Може би новоизпечените привърженици на домашния квасен хляб ще оглавят движение срещу полуфабрикатите. Сегашният самиздат може да вдъхне на изкуството нов вид интимност; концерти в реални всекидневни с жива публика в тях може да процъфтят. И тези виртуални събирания ще ни научат колко са ни ценни приятелите и любимите, подтиквайки ни да се виждаме по-често и да бъдем по добри едни с други. Освен това ще се забавляваме повече.

Успокояващи мисли. Но засега нашата нова желязна завеса остава спусната и ние сме в изолация, пазени не от телена ограда и надзиратели, а от отчайваща биологична заплаха. Това не е класическа тирания. Само усещането е такова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ivancho ivanov
    #19

    Отлично казано Практик...(#12), да добавя за тоалетната хартия, че Желязната завеса на Уйнстън Чърчил всъщност беше и Завесата на тоалетната хартия, от Щетин на Балтика до Адриатика, по ЖП вагоните липсваше този артикул, че май по нашите желрзници и до неотдавна! Тогава се ползваше Раб. дело за тази народна нужда! Бърка нещо този г-н Леви, СССР беше човешко дело, COnvid19 не е, за да се смее по време на пандемия да свали от You tube англииският саркастичен, но верен филм* The Death of Stalin. Филмът е полезен и за тези коит страдат от тъгата по онова време! *Забранен в Русия днес!

  2. асен
    #18
    Отговор на коментар #12

    страхотно – право в 10!

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #17
  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #16
  5. Лизи Гугуткова
    #15

    Саудитска Арабия е увеличила отстъпките и ще продава петрол в Европа за 10 долара

    Саудитска Арабия не бърза да прекрати „ценовата война“ на петролния пазар, въпреки сделката OPEC в неделя за рекорден спад на производството.
    Въпреки почти безусловната капитулация на Москва, която се съгласи да премахне два пъти повече петрол от Рияд, държавната нефтена компания на Кралство Саудитска Арамко не само ще продължи, но и ще увеличи дъмпинга на пазарите в Азия и Европа, където нейният петрол се конкурира

  6. fantom
    #14

    Толкова много глупости на едно място. Кога сте виждали политбюро да дава брифинг. Сега ни пазят от корона вируса, а тогава децата ни маршируваха под облаците на Чернобил. Очевидно на автора лошо му отразяват усамотяването и "мисленето". Иска му се някой да забележи провижданията му.

  7. BLM
    #13

    Комунизмът е сътворен от еврейски философи. Като не успяха в Русия, сега се опитват в САЩ.

  8. Практик от София
    #12

    В началото на 60-те години Народна република България, плътно опасана с ограждения, бавно се носеше по течението, зорко надзиравана от стооката цитадела, правителствено седалище и символ на огромната, въоръжена до зъби Съветска империя.
    Там, в метрополията, посочваха тукашния имперски наместник, капо ди тутти капи на местната комунистическа партия. Пирамидалните структури на тази монополистична организация за централизирано ръководство и тотален контрол незримо пронизваха всяка съставна единица,

  9. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #11
  10. Машина
    #10

    Той Монката вече е дал на късо. Не го търси за нещо смислено :)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.