Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Животът поскъпна през юли с 0.7%

БВП е нараснал с 3.4 на сто през второто тримесечие

1 коментар
Животът поскъпна през юли с 0.7%

Потребителските цени през юли са се повишили с 0.7 на сто спрямо предходния месец. В Сравнение с началото на годината поскъпването на живота е 1.7 процента, а съпоставено с година по-рано – юли 2017 г., ръстът е 3.5%, сочат данните на Националния статистически институт, обявени във вторник.

Ведомството изнесе информация и за ръста на брутния вътрешен продукт през второто тримесечие на 2018 г., който е 0.8 процента в сравнение с първите три месеца на годината и 3.4 процента спрямо година по-рано.

Най-много през юли са се вдигнали цените за развлечения и култура – 5.6%, следвани от ресторанти и хотели – 2.3 процента. Поскъпнали с 1.3 на сто са и жилищата, водата, ток, газ и други горива. По един процент са се увеличили цените на жилищното обзавеждане, домакински уреди, транспорт, алкохол и цигари. Поевтинели са облеклата и обевките – с 2.8 на сто, както и образование и здравеопазване – нищожните 0.1 процента.

При храните най-голямото повишаване на цените е регистрирано при яйцата с 6 на сто и чесъна – с 6.4%. Малко над 1 процент са поскъпнали хляб, месо, кашкавал, риба, млечни масла и праскови и кайсии, с над 2% е ръстът на цените при ябълки.

Най-поевтинели са зелето и пресните зеленчуци като зелен фасул, тиквички и патладжан – съответно с 23% и над 18 на сто, картофите – с 10 процента, и сладоледът – с 8.2 на сто. Паднали са цените и на боб, леща, киселите млека – с 0.8 на сто.

От нехранителните стоки най-голямо е поскъпването на нощувките – с 19.9 на сто, на туристическите пакетни пътувания – с 13.3%, на международните полети – с 13.2 на сто. С 6.2 процента са се повишили цените за централно газоснабдяване, токът струва с 2 процента повече, парното – със 7.6 процента.

От НСИ изнесоха и сезонно изгладени данни за ръста на брутния вътрешен продукт на страната през второто тримесечие на 2018 г.  Така в отчитания период експресните оценки сочат, че БВП в номинално изражение достига 26.047 млрд. лева. Реализираната добавена стойност през второто тримесечие на 2018 г. е 22.445 млрд. лeвa.

По елементи на крайното използване най-голям дял в БВП заема крайното потребление (79.0%), което в стойностно изражение възлиза на 20.586 млрд. лева. Крайното потребление регистрира положителен икономически растеж от 4.7%. Бруто образуването на основен капитал отчита ръст от 4.4% през второто тримесечие на 2018 г. спрямо съответното тримесечие на предходната година. Износът и вносът на стоки и услуги се увеличават съответно с 2.7 и 4.6%.

През второто тримесечие на 2018 г. бруто капиталообразуването е 6.009 млрд. лв. и заема 23.1% относителен дял в БВП. Външнотърговското салдо е отрицателно.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Baraev
    #1

    Изчакайте да дойде еврото тогава да видите какво ще стане с цените!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.