Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Животът се нормализира за някои жители на Дамаск след края на бойните действия

0 коментара
Животът се нормализира за някои жители на Дамаск след края на бойните действия

Някои жители на сирийската столица Дамаск могат да се радват на подобие на нормален живот след края на боевете в района през май. В развалините на разрушените и безлюдни градове наоколо обаче ситуацията е много различна.

Централен Дамаск беше удържан от правителството по време на цялата война и понесе много по-малко щети, отколкото районите, контролирани от опозицията, което е свидетелство за голямата разлика в огневата мощ на двете страни.

Части от района Източна Гута в покрайнините на Дамаск бяха буквално изравнени със земята по време на правителствената офанзива тази пролет за неговото отвоюване от бунтовниците. Когато съпротивата на Източна Гута беше сломена, десетки хиляди местни жители, бойци и цивилни, избраха да напуснат района по хуманитарен коридор към контролираните от опозицията зони в Северна Сирия, вместо да останат под управлението на правителството. Някои обаче решиха да останат.

Рискът да бъдеш поразен от куршуми и артилерийски обстрел в близост до столицата сега изчезна, но условията в централен Дамаск, със спокойния му нощен живот и оживения бизнес район, изглеждат пълна противоположност на тежките условия в Източна Гута.

Президентът Башар Асад дължи военния си успех до голяма степен на Русия, която се намеси в конфликта на негова страна през 2015 г. и чийто войници сега са обичайна гледка в контролираните от правителството райони.

Дори по време на боевете жителите на Дамаск излизаха вечер, за да се нахранят, да пийнат и да потанцуват, но това лято баровете и ресторантите в Стария град бяха много по-оживени.

"По време на войната, когато падаха бомби, минаваха цели дни без клиенти, но никога не сме спирали работа", каза Дана, 24-годишна барманка, смесвайки коктейл "Синя луна" в шейкър.
Бизнесът на бръснарниците върви добре, а кафенета изпълват павираните улици на Стария град във вечерите през уикенда.

Това бе първото лято в Дамаск от 2011 г. без да се чува грохот на сражения. На сватба в покрайнините на града наместо това шумът идва от студентска рок банда, наречена Кибрит - с барабанист, двама китаристи и певец.

Младоженецът е носен на рамене от приятели и роднини, а хората наоколо аплодират. Той носи булката на ръце, а бялата ѝ рокля се развява отзад.

Развалини и руини

Само на няколко километра, в град Дума, Източна Гута, разрушенията са навсякъде. В една, надупчена от куршуми сграда, млад мъж на петия етаж събира отломки от балкона, подготвяйки отново апартамента за живеене.

Цели улици изглеждат разрушени. В една от най-големите болници в района, където артилерийски снаряди са пробили големи дупки в стените, лекарите все още работят в мазето.

Жена върху легло, с малко момче на ръце, се мръщи докато чака лекаря за инжекция. По опустошените улици малко момче бута количка за продажба на царевица между разрушените сгради.

Боевете в Дума стихнаха преди няколко месеца, всякакво сериозно възстановяване може да се окаже много далеч напред във времето.

Сирия не може да си позволи голяма програма за жилищно строителство. Най-близките ѝ съюзници - Русия и Иран - е малко вероятно да платят разноските.

Западните страни няма да вложат нищо, ако няма политически преход.

В квартал Ал Халидия в Хомс, отвоюван от правителството през 2013 г., е видимо, че възстановяването върви с бавни темпове. По-голяма част от него е град призрак, обезлюден и затворен от армията.

В един район момчета играят футбол до сгради, които са толкова разнебитени от бомбите, че таваните и подовете висят почти едни до други. Вратата им е направена от два ръждясали петролни варела, със забити в тях прътове, а опъната между тях жица служи за напречна греда.

"Покритият пазар някога беше оживено място, но сега много малко хора идват в този район", каза Абу Фарес, собственик на магазин в Стария град на Хомс.

Дори сред младите хора, наслаждаващи се на нощния живот в Дамаск, предизвикателството на предстоящото дълго и бавно икономическо възстановяване означава, че много от тях мислят да заминат.

"Харесвам си работата. Харесват ми баровете и нощния живот тук. Но в края на краищата бих искала да напусна Сирия. Не виждам бъдеще тук", каза 30-годишната собственичка на бар Раша.

"Когато тук се водеше война и всеки ден падаха бомби, не съм си и помисляла да замина. Но сега, да", заяви тя.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.