Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Животът в океаните е в смъртна опасност

14 коментара
Животът в океаните е в смъртна опасност

Следващото поколение може да загуби възможността да плува край кораловите рифове или да яде някои видове риба, тъй като световните океани преминават във фаза на изчезване на животински видове заради човешки дейности като прекомерен риболов и климатични промени. За това предупреждение на учените пише във вторник британският вестник "Дейли Телеграф".

Екип от водещи океанолози, събрани по-рано тази година в Оксфорд от Международната програма за състоянието на океаните и Международния съюз за опазване на природата е стигнал до извода, че моретата дегенерират много по-бързо от всички очаквания заради натрупващия се ефект на няколко отделни фактора, вариращи от затопляне на климата и окисляване на морската вода до повсеместно химическо замърсяване и прекомерен риболов.

Струпването на тези фактори сега заплашва морската среда с катастрофа, безпрецедентна в човешката история, се казва в доклада на учените.

Шокиращото предположение на работната група е, че потенциалното изчезване на видовете - от големи риби до малки корали - е пряко сравнимо с петте големи масови изчезвания в геологичния период, по време на които са измрели повечето животински видове в света.

Прекомерният риболов и замърсяването поставят рибите, акулите и китовете в крайна опасност и изчезването им е неизбежно, пише британският "Гардиън", като се позовава на резултатите от изследването.

Преминаването на торове от почвата в океаните създава огромни мъртви зони, където аноксията (липсата на кислород) и хипоксията (ниски нива на кислород) означават, че рибите и други морски видове не могат да оцелеят там.

Хипоксията, аноксията, затоплянето и окисляването са фактори, които присъстват във всяко масово изчезване на видове в океаните в историята на Земята, смятат учените. Преди 55 милиона години повече от половината от някои дълбоководни животни са изчезнали , когато атмосферни промени са създали подобни условия.

Вредните последици за човечеството ще се усетят още в рамките на нашия живот, но още по-лошо – в живота на нашите деца и поколенията след тях, казва доктор Алекс Роджърс, директор Международната програма за състоянието на океаните, и добавя, че ситуацията е много сериозна и изисква решителни действия на всички нива.

Специалистите призовават за поредица от спешни мерки за намаляване на въглеродните емисии, регулиране на риболова, създаване на защитени морски зони и спиране на замърсяването.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. нашо момче
    #14
  2. ,
    #13
  3. N
    #12
  4. 0000
    #11
  5. Дядо
    #10
  6. емигрант
    #9
  7. Native Balkanian
    #8
  8. Мужик
    #7
  9. boomadafaka
    #6
  10. Мен
    #5

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.