Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Жотев е против държавна гаранция за проекта "Марица- Изток 1"",N

0 коментара

Вицепремиерът Петър Жотев заяви по време на парламентарния контрол, че той не е съгласен да се даде държавна гаранция по проекта за изграждане на заместващи мощности в ТЕЦ "Марица- Изток 1". Инвеститор в този проект е американската AES, а общата стойност на проекта е 989 млн. евро. Вицепремиерът декларира, че ако искане за държавна гаранция бъде одобрено от колегите му от кабинета, той ще си подаде оставката.

Проектът предвижда да бъдат изградени два блока от по 335 MW в ТЕЦ "Марица- Изток 1". Договорите за финансиране трябва да бъдат подписани до средата на тази година, а пускът на първи блок трябва да се осъществи до 31 май 2004 година. Цялата заместваща мощност трябва да заработи до 28 февруари 2005 година.

Депутатът от демократичната левица Румен Овчаров обвини правителството, че договорените с американската компания условия по договора са неизгодни.
Според него AES е предложила 4, 69 цента на квтч., като в края на 15-годишния срок на договора тази цена трябва да се повиши и да достигне 5, 1 цента. Това означавало, че НЕК ще губи ежегодно $130 милиона, а цената на тока ще се увеличи с 1 цент на квтч.

Жотев отказа да потвърди или отрече договорените цени, защото това щяло да повлияе на преговорите за проекта, още повече, че в момента се водели преговорите и за друг проект в енергетиката, този за "Горна Арда". Вицепремиерът смята, че изграждането на нови блокове в "Марица Изток 1" е полезен и изгоден за страната проект.

Правенето на инвестиции в енергетиката винаги е съпроводено с повишаване на цената на електричеството, заради необходимостта от възвращаемост на вложените средства. Проблемът обикновено се състои в това доколко цената ще бъде конкурентноспособна, когато се сравнява с тази, произвеждана от АЕЦ "Козлодуй", от ВЕЦ или другите топлоелектрически централи.

По договора за "Марица Изток 1" НЕК се задължава да изкупува електричеството на предварително договорената цена, което носи със себе си риск да се наложи, поради пазарни условия, електроенергията да бъде продадена на потребителите на по-ниска от покупната цена.

От друга страна, инвеститорът иска да има предварителен договор с ясни финансови ангажименти, за да може да докаже пред банките способността си да обслужва кредитите, взети за изграждане на заместващите мощности.
Засега правителството обосновава инвестициите в енергетиката с прогнозата, че страната ни ще има възможност да изнася електричество в съседните страни - Сърбия, Македония, Гърция и Турция. Според експерти обаче е трудно да се правят прогнози за развитието на енергийните пазари за повече от две години напред. Затова неприятното за българската страна в проекта за ТЕЦ "Марица- Изток 1" се поема изцяло от НЕК.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.