Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Журналистите могат да влизат в бежанските центрове, за да снимат и пишат

Съдът в Страсбург се произнесе с важно решение за свободата на изразяване

3 коментара
Бежански център в Швеция.

Достъпът на журналисти в центровете за настаняване на мигранти с цел описание на материалните условия в тях е съществена част от свободата на медиите и трябва да бъде гарантиран.

Това следва от решение на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) в Страсбург от 8 октомври. Произнасянето е по делото "Суровец срещу Унгария (жалба № 15428/16)".

Според решението Унгария е нарушила правото на свобода на изразяване по чл. 10 от Европейската конвенция за правата на човека заради отказ на унгарските власти да представят достъп на журналист до центъра за настаняване на мигранти в Дебрецен.

Жалбоподателят Ийеш Суровец е журналист, който работи за интернет сайта abcug.hu. През септември 2015 г. той подава молба до имиграционните власти да му предоставят достъп до центъра с цел да напише статия за условията на търсещите убежище. В молбата си той уточнява, че ще провежда интервюта и ще прави снимки, но само на тези лица, които изразят предварително писмено съгласие да бъдат снимани. Искането му е отхвърлено по причини, свързани с личния живот и сигурността на лицата, търсещи убежище. Суровец обжалва решението, но административният съд обявява жалбата му за недопустима, тъй като отказът не е индивидуален административен акт съгласно съответното вътрешно законодателство и поради това не подлежи на съдебен контрол.

ЕСПЧ приема, че осигуряването на възможността на журналистите да извършват изследователска работа е съществена част от правото на свобода на медиите. Създаването на пречки пред техния достъп до информация би могло да ги обезкуражи или дори да им попречи да предоставят точна и достоверна информация на обществеността и с това да играят своята жизненоважна роля на "куче пазач".

Съдът констатира, че намесата в ограничаване на неговото право на свобода на изразяване е била законосъобразна, но не е била необходима в едно демократично общество, тъй като мотивите за ограничението не са били достатъчни. Що се отнася до необходимостта от защита на личния живот на лицата, търсещи убежище, имиграционните власти очевидно не са обърнали внимание на аргумента на жалбоподателя, че той ще ги снима само с предварително и, ако е необходимо, писмено съгласие. Съдът също така отбелязва, че докладването за условията на живот в центъра, макар и по необходимост да засяга личния живот на търсещите убежище, не е насочено към търсене на сензации, а към публично обсъждане на въпроси от обществен интерес. Нито местните власти, нито правителството са посочили как точно безопасността на търсещите убежище лица може да бъде застрашена на практика, особено ако разследването се провежда само с тяхно съгласие.

Съдът не се съгласява с унгарското правителство, че жалбоподателят може също толкова успешно да прави снимки и да провежда интервюта извън центъра и да използва информация, публикувана от международни организации и/или НПО. Тези алтернативи по никакъв начин не могат да заменят живия диалог лице в лице и придобитите от първа ръка впечатления за условията на живот.

Според ЕСПЧ националният съдебен орган не е извършил балансиране на различните интереси, които могат да бъдат засегнати, като е приел, че решението за отказ на достъп не подлежи на съдебен контрол.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. edin.drug
    #3

    Сега ще лъсне как пазачите изнудват въдворените там, как малтретират дори децата, как дори социалните работници дерибействат и в каква мизерия живеят хората.

  2. edin.drug
    #2

    Правилно! Сега ще стане ясно какви са условията в откритите и закритите лагери. Защото досега имиграционната служба (тук) шантажираше правозащитните организации и благотворителните институции, че ако издадат какво се случва там - ще им вземат пропуските и ще им прекъснат достъпа. А понеже за бежанците и мигрантите в България се грижат ЕДИНСТВЕНО неправителствените организации, независимо какви евросубсидии получава страната ни - това би означавало хората там да останат без елементарна помощ, децата без образование и всички без здравна грижа.

  3. т€еритория на Мики Маус
    #1

    Когато любимото на Сорос и брюкселмалцинство убива и изнасилва стари хора за 1.8 лв, върналистите мълчат. Гузно. Не ги е грижа. не го отразяват. Не са на място,макар никой да не ги сприа. Имаме си достатънчо проблеми заради насадената ни от вън прокелта деморкация. 50 % от бъларите мръзнат, но, забележете, 1 пришълец струв ана бедна майка БНългарияколкото3-ма пенсьонери. Той е -недоволен-той, пришълецът чупи. Журналситите това няма да го отразят, Щото са кучета на каишка при работодателите си!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.