Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Зимната олимпиада в Пекин е под сянката на Covid-19 и призивите за бойкот

0 коментара

Започна обратното броене: след точно една година Пекин ще е домакин на Зимните олимпийски игри 2022. Обаче макар и подготовката да върви с добро темпо, Олимпиадата остава застрашена от коронавируса и призиви за бойкот.

Спортното събитие трябва да започне на 4 февруари 2022 г., само шест месеца след Летните олимпийски игри 2020 в Токио, които бяха отложени с една година заради епидемията и чието провеждане остава несигурно.

Както обикновено, Китай не закъснява с подготовката си: всички спортни обекти за състезанията (някои от тях наследени от Летните олимпийски игри 2008 в Пекин, с което китайската столица става първата, която организира и зимна, и лятна олимпиада) вече са построени според държавните медии.

Притесненията са вече главно от политическо естество.

Близо 180 чуждестранни асоциации вчера призоваха правителствата от цял свят да бойкотират Олимпиада 2022 в името на правата на човека. Пекин определи тази инициатива като "безотговорна и политическа".

В Сената на САЩ беше внесена проекторезолюция да се поиска от Международния олимпийски комитет (МОК) да отнеме организирането на това спортно събитие от Китай заради "явните му нарушения на човешки права".

Обаче нито коронавируса, нито тези призиви към бойкот засега не са охладили ентусиазма на азиатския гигант и по-специално на президента му Си Цзинпин.

"Наша отговорност е не само да успеем с организацията на големия празник, какъвто са Зимните олимпийски игри, а и да ги направим специални, необикновени и уникални", заяви той миналия месец при посещение на олимпийски обекти.

"Различни сценарии"

Година преди тези Зимни олимпийски игри, които са първите организирани от Китай, събитието се отбелязва без специални церемонии в китайската столица в обстановка на ограничен нов пик на епидемията в Пекин и околностите му последните седмици.

Тази дискретност е в контраст с август 2007 г.: 12 месеца преди Олимпиада 2008 около 10 000 души се събраха на площад "Тянанмън" на зрелищна церемония с фойерверки.

Китай на практика е изкоренил коронавируса на своя земя, но голяма част от света остава засегната от пандемията.

МОК съобщи в изявление, че проучва "различни потенциални сценарии, с които бихме могли да се сблъскаме догодина в Пекин".

Работна група с членове на МОК, Световната здравна организация и китайски официални лица "следи отблизо световната санитарна ситуация", подчерта МОК.

"Заради епидемията вероятно ще има много по-малко зрители от чужбина и обстановката няма да е толкова добра", предрича 32-годишният застраховател Боб Тян, когото срещнахме на една от улиците на Пекин.

"Това обаче не трябва да спира провеждането и отразяването на състезанията. Не смятам, че Зимните олимпийски игри ще бъдат отложени", добави той.

Днес обаче коронавирусът изглежда като дребна пречка за Китай в сравнение с настоятелните призиви за бойкот от страна на политически сдружения или правозащитни организации, които бяха надигнали глас и няколко месеца преди Олимпиада 2008.

Тибетци и уйгури

По онова време тези инициативи бяха мотивирани най-вече от тибетската кауза, но сега са съсредоточени върху отношението към уйгурите.

Според изследвания на американски или австралийски институти най-малко 1 милион души от това мюсюлманско малцинство са въдворени в лагери в северозападния Синцзянски регион, а някои от тях са подложени на принудителен труд или насилствена стерилизация.

Китай категорично отрича последните две обвинения и твърди, че тези лагери са "центрове за професионална квалификация", целящи да отдалечат населението от религиозния екстремизъм след редица атентати, които казва, че са извършени от уйгури.

Като цяло положението с правата на човека експоненциално се е влошило от 2008 г., заяви Софи Ричардсън, директорка на китайския отдел на Хюман райтс уоч.

През октомври британският външен министър Доминик Рааб не изключи възможността за бойкот на Олимпиада 2022.

МОК съобщи на АФП, че е обсъдил тези безпокойства с Пекин.

Международната организация обаче отхвърли идеята за бойкот, тъй като според нея подобни призиви в миналото "не са довели до нищо, а само са навредили на спортистите".

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.