Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Зимната прогноза на ЕК за България: Забавяне на растежа

0 коментара
Зимната прогноза на ЕК за България: Забавяне на растежа

България ще забави постигнатия през 2019 г. икономически растеж от 3.7 процента и през настоящата година той ще е 2.9 процента, но догодина ще отбележи малко по-голяма увеличение от 3.1 на сто. Това сочи публикуваната в четвъртък зимна икономическа прогноза на Европейската комисия за 2020 г. за страните членки и еврозоната.

Основният двигател на растежа на българския брутен вътрешен продукт ще остане вътрешното потребление – особено през първата половина на година, но неговото влияние ще отслабва. Брюксел все пак допуска частното потребление да се окаже по-високо от прогнозираното, заради възстановяването на доверието на потребителите. Еврокомисията не очаква инвестициите в страната, които имат "маргинален принос за растежа на БВП", да компенсират забавеното потребление през 2020 г. Възможно е през 2021 г. вложенията в икономиката да отбележат ръст, който обаче ще се дължи на очаквания по-голям ръст на износа.

В анализа за България се посочва още, че  износът е по-нестабилен, а вносът стагнира.

След инфлация от 2.5% през миналата година, заради поскъпналите горива и чумата по свинете, повишила цените на месото, през 2020 г. се очаква инфлацията у нас да е на ниво около 2.3%. Прогнозите за тенденциите при цените на петрола сочат към инфлация от 1.9% през 2021 г.

Според прогнозата нарастването на брутния вътрешен продукт (БВП) на еврозоната ще бъде стабилно — 1.2 % през 2020 г. и 2021 г. За ЕС като цяло се очаква леко понижаване на растежа през 2020 г. и 2021 г. — до 1.4 % спрямо 1.5 % през миналата година.

"Въпреки неблагоприятните обстоятелства европейската икономика остава стабилна — продължаваме да създаваме работни места, а заплатите растат. Трябва обаче да сме наясно с потенциалните рискове — по-нестабилна геополитическа обстановка, съчетана с несигурност в областта на търговията", коментира Валдис Домбровскис, изпълнителен заместник-председател по икономическите въпроси, цитиран в съобщението на ЕК.

Според него държавите членки трябва да се възползват от моментното затишие, за да извършат структурни реформи и да засилят растежа и производителността.

"Свидетели сме на обнадеждаващи промени, свързани с намаляването на напрежението в областта на търговията и избягването на Брекзит без споразумение. Въпреки това сме изправени пред значителна политическа несигурност, която хвърля сянка върху производството. Що се отнася до коронавируса, все още е твърде рано да се направи оценка на мащабите на неговото отрицателно въздействие върху икономиката", допълва Паоло Джентилони, европейски комисар по въпросите на икономиката.

Прогнозата на ЕК е европейската икономика да удържи най-дългия период на растеж от въвеждането на еврото през 1999 г. насам. За това ще помогне вътрешното потребление, ръстът на заплатите и продължаващото създаване на работни места.

Очаква се в редица страни от ЕС значително да нараснат публичните инвестиции, по-специално в областта на транспорта и цифровата инфраструктура, но това няма да е достатъчно за голям ръст.

Прогнозата за инфлацията в еврозоната е повишена до 1.3 % през 2020 г. и 1.4 % през 2021 г. — увеличение с 0,1 процентни пункта за двете години спрямо есенната икономическа прогноза от 2019 г. Това се дължи на наличието на известни признаци, че по-високите заплати може да започнат да се отразяват на основните цени, а също така и на леко завишени прогнози за цените на петрола.

Прогнозата за инфлацията в ЕС през 2020 г. също бе повишена с 0.1 % — до 1.5 %. За догодина остава непроменена на равнище от 1.6 %.

Първата фаза на търговското споразумение между САЩ и Китай допринесе за известно намаляване на рисковете от влошаване, но високата степен на несигурност във връзка с
търговската политика на САЩ остава пречка за по-широкомащабно възстановяване на бизнес нагласите. Социалното напрежение в Латинска Америка крие риск от подкопаване на
икономическото възстановяване на региона. Засиленото геополитическо напрежение в Близкия изток доведе до повишаване на риска от конфликт в региона, отбелязва се в зимната прогноза.

Въпреки че в момента има яснота относно търговските отношения между ЕС и Обединеното кралство по време на преходния период, продължава да съществува значителна несигурност относно бъдещото партньорство с Обединеното кралство.

Като се има предвид, че бъдещите отношения между ЕС и Обединеното кралство все още не са ясни, прогнозите за 2021 г. се основават на чисто техническо допускане за запазване на
статуквото в техните търговски отношения. Това се прави единствено за целите на прогнозирането и не е израз на очаквания или предвиждания във връзка с резултатите от преговорите между ЕС и Обединеното кралство за техните бъдещи отношения, подчертават от Брюксел.

Епидемията от коронавирус 2019-nCoV с всички нейни последици за общественото здраве, икономическата активност и търговията, особено в Китай, е още един риск от влошаване. Базовото допускане е, че тази епидемия ще достигне своя връх през първото тримесечие със сравнително ограничено въздействие в световен мащаб. Колкото по-дълго трае епидемията обаче, толкова по-голяма е вероятността от верижни ефекти върху икономическите нагласи и глобалните условия за финансиране, отбелязва се в икономическия анализ.

 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.