Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Злоупотребата с понятието "либерална демокрация"

5 коментара
Злоупотребата с понятието "либерална демокрация"

Злоупотребата с понятието "либерална демокрация" за идеологически и политически цели може да нанесе сериозни поражения върху правата на гражданите, живеещи в условия на демокрация и да "разтовари" управляващите от определени отговорности в ущърб на гражданите. Орбан се "отказа" от либералната демокрация, а мен често ме питат - във ФБ и другаде - защо да не се ориентираме към "консервативна демокрация".

Понятията "либерална демокрация" и "представителна демокрация" са синоними. В епохата на ранното Просвещение е имало призиви за възстановяване на античната - пряката демокрация, при която всички зрели мъже с гласуване са решавали управленски въпроси - в Атинския полис например.

Но става очевидно, че това не може да се приложи в управлението на нововъзникващите европейски нации. Затова се изгражда моделът на представителното управление. Гражданите по своя воля отчуждават част от естествените си права в полза на една ограничена държава, която да поставя границите между моята свобода и вашата свобода. Това се случва чрез избора на граждански представители в законодателното тяло (което излъчва и контролира изпълнителната власт).

Представителната демокрация е либерална (в широкия смисъл на думата), защото:

1. Учредява власт, пряко производна от гражданската воля;

2. Гарантира правата и имунитетите на малцинството, а не само на управляващото мнозинство;

3. Властта на държавата е ограничена и се самоограничава - тя не може да се разпростира извън създаване и охраняване на границите между индивидуалната свобода на гражданите;

4. Правата на гражданите се охраняват и респектират от държавата;

5. Всички идеи и стремежи на гражданите могат да получат политически и институционален израз в държавното управление, стига да не са пряко насочени срещу тези права, имунитети и отговорности на гражданите и държавата, за които стана дума по-горе.

От всичко казано дотук става ясно, че либералната демокрация не е демокрацията на либералите, а политическа система, охраняваща свободата на гражданите - за разлика от други политически системи, които са демократични, но не гарантират гражданските права.

Вземете Иран - там системата е демократична, но е ограничена до рамката на ислямската дефиниция за държавата като "Божия власт", гарантирана от върховния аятолах и репресивната армия на гвардейците на ислямската революция. Гражданите избират президент и депутати сред селектиран от върховния лидер списък. И най-важно - гражданите нямат права извън тези, които ислямският режим допуска.

Либералната - представителната демокрация е цивилизования формат на национално политическо устройство, в който могат да се реализират всички основни политически възгледи и програми - либерални, социалистически, консервативни и дори маргинални - гранични поради стремежите си да ограничат или отменят представителното управление. Това е причината в демократичните представителни системи да наблюдаваме партии като комунистическите, производните от нацистка - фашистка идеология, както и спектър от ексцентрични популисти в различни направления. Една силна система на представителна - либерална демокрация е в състояние да ги интегрира и да ги ограничи до конституционно определените норми на представително демократично управление.

Мнозина сред тези, които пледират за "отмяна" на либералната - представителната демокрация ще се изненадат ако разберат за какво точно пледират. Други са много добре запознати със собствените си претенции - те биха желали да вземат властта и да прекратят възможността други да я оспорват. Трети пък подкрепят ентусиазирано либералната демокрация, но също нямат ясна представа за какво конкретно става дума.

Има доста постмодерни левичари, които си въобразяват, че обществото и държавата са задължени да удовлетворят техните ексцентрични претенции под претекст, че това били "нови свободи", които всички трябва да приемем и уважаваме.

Не, либералната - представителната демокрация е нещо просто и ограничено в пълномощията си. Ограниченията на властта са граници на свободата на гражданите. Слободията на гражданите трудно може да се гарантира от когото и да било. Затова слободията и диктатурата са две сестри, вървящи една след друга, а често - и ръка за ръка.

*Текстът е от профила на Огнян Минчев във "Фейсбук". Заглавието е на редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. edin.drug
    #5

    Да речем, че "слободията" върви заедно с "либералната (представителната) демокрация" - защото тя очевидно не вирее в диктатурите и нелибералните демокрации от ирански тип. Какво да направим тогава за да се справим със "слободията"? Имаме два пътя: Да изтърпим "слободията" (като страничен ефект) заради "либералната демокрация" или да я премахнем заедно с последната, което се гарантира от преминаването в нелиберална демокрация или диктатура. Мисля, че за всеки разумен човек отговорът е ясен.

  2. edin.drug
    #4

    Бих искал да чуя примера на Огнян Минчев за "слободията", която върви ръка за ръка с диктатурата. Нещо не мога да се сетя за държава с подобен проблем. Виж с диктатури настоящето ни е богато. Освен, че е богато, то е и "бременно" с диктатури. Подмяната и профанизацията на понятия като "либерална демокрация" и "консерватизъм" показва това.

  3. Анасонлийски
    #3
    Отговор на коментар #2

    То за това и камарилата около банкянският Вожд бленува да се направи Кобургско-Правешка демокрация по ирански модел.

  4. безпартийна
    #2

    Може би, за да не дразним "консерваторите" да е по-добре да наричаме либералната демокрация просто представителна. Но май не е така. Не става въпрос за либерали, като политическа идеология. Става дума за свободата и правата. Става дума за това да имаш свободата да избираш пътя си, без с това да пречиш на свободата и правата на другите. Затова се основава държава, управлявана от избрано представителство на народа, което да формулира и съблюдава спазването на закони, гарантиращи тази свобода, както

  5. обикновен
    #1

    Мъдър и точен текст. За този, който мисли, когато чете...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.