Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Зоран Заев: Аман, брате Каракачанов, не може да обичаш толкова Македония*

31 коментара
Зоран Заев, сн. БГНЕС

В обширното интервю, което премиерът на Северна Македония Зоран Заев даде специално за Дойче Веле, става дума предимно за отношенията с България. Показателно е, впрочем, че Заев се старае да произнася "България" и "българи", вместо "Бугария" и "бугари".

Пред Борис Георгиевски македонският премиер апелира за приятелство, обич и разбирателство между двата съседни народа, пише българската редакция на Дойче веле.

"Най-добрият ни приятел, този, когото наричаме брат, ни блокира"

"Ние сме добри приятели, братски народи. И двете страни искат да видят всички Балкани заедно в ЕС, с отворени граници между нас и България, през които гражданите да пътуват свободно, да си сътрудничат и да изграждат приятелство", казва македонският премиер. Заев обаче посочва, че проблемът, довел до блокирането на преговорите за членство на страната му в ЕС, вероятно се корени в "опитите на българската страна да определя историята". Министър-председателят на Северна Македония смята още, че историческите въпроси трябва да бъдат решавани от историци, а не от политици.

"Имаме прекрасен договор", казва той за Договора за добросъседство, подписан между България и Република Македония през 2017 година. Историята ни "обединява, това е нещо общо от миналото и чрез него градим мостове, сътрудничество и още по-голямо братство". Но съществува и рискът "тази обща история, ако я направим по-македонска или по-българска, да бъде ябълка на раздора и да създава конфликти".

Заев не е изгубил надежда, че конфликтните въпроси ще бъдат решени: "Вероятно никога няма да е късно, но ако ги решим час по-скоро, ще е по-добре". Макар да не скрива разочарованието си, че "най-добрият ни приятел, този, когото наричаме брат, ни блокира", той казва, че разговорите продължават и все още до края на годината може да бъде постигнат консенсус.

"Македонският народ никога не би блокирал българския народ"

"Определено нямаме никакви претенции - нито териториални, нито малцинствени", допълва македонският премиер. "Искрено искам нашите приятелски, братски хора да ни признаят като македонци, а езика ни - като македонски", споделя той и продължава: "Признаването на моята история е моето право на самоопределение. Както аз, така и македонският народ признаваме българското право на самоопределение: че има български народ и език с цяла история, която е свещена за него, както нашата история е свещена за нас. И чрез това можем да градим приятелство". Според Заев, "българските граждани не харесват това, което се случва днес. Македонският народ никога не би блокирал българския народ, а ако го направи, политиците ще бъдат наказани на изборите. Българският народ също никога не би наложил блокада. Сега обаче всичко зависи от политиците".

Зоран Заев смята, че "наш интерес е България да бъде стабилна и да има власт и парламент, които народът поддържа". В тази връзка той изразява предположението, че за Борисов и българските власти също ще е добре да се явят на следващите избори "с решен проблем": "Моят приятел и брат Бойко Борисов е европеец и той го е доказал, не е нужно да го казвам. Той го доказа няколко пъти, особено за нас в Северна Македония и Западните Балкани. И вярвам, че ще продължи в този дух. Според мен, българският народ ще възнагради човек, който намери решение, а не човек, който създава проблеми."

Но дали изворът на напрежение всъщност не е Каракачанов? - пита журналистът Борис Георгиевски. В отговор премиерът на Северна Македония казва, че, според него, българският народ е против блокадата срещу македонския народ по пътя му към ЕС. И все пак в правителството има и коалиционни партньори, припомня той и добавя по адрес на българския вицепремиер Красимир Каракачанов: "Често го слушам моя добър приятел Каракачанов. И твърдя, че той иска Македония, но понякога я иска по неправилен начин. И съм му го казвал. Дето има една приказка: "Аман, брате, чак пък толкова да искаш!".

Заев още веднъж повтаря, че Северна Македония няма към България нито териториални, нито малцинствени претенции. А по отношение на общата история македонският премиер казва: "Тя съществува и е реалност. От тази обща история са възникнали българите и македонците, българският и македонският език". На тази основа трябва да се гради приятелство и братство, да се търси обичта, която отваря път към бъдещето, а не към раздори, смята Заев. "Аз съм убеден, че и Каракачанов, който е председател на дясноориентирана партия, не желае конфликт със съседите, не желае да разделя македонци и българи, а иска да гради приятелство", казва премиерът на Северна Македония.

"Дано накрая разумът надделее и от двете страни на границата"

По-нататък в интервюто Заев накратко споменава болезнената тема за паметниците и мемориалните плочи и обобщава: "Заедно с целия мой народ аз работя за укрепване на приятелството и братството на двата народа. Но нещо, което е изгубено от десетилетия, няма как да се постигне за две години. Трябва допълнително време и това зависи от нас".

А на въпроса за причините, поради които двете партии ВМРО действат като спаринг-партньори от двете страни на границата, Зоран Заев отговаря така: "Първо, това са десни и националистически ориентирани партии. И за съжаление, когато се стигне до такива чувствителни въпроси, този национализъм става радикален". Според него, ВМРО-ДПМНЕ се интересува единствено от спечелването на повече гласове за победа на следващите избори. Но любовта към родината и към народа не е спринт на 100 метра, образно се изразява Заев и обяснява: "Политиците имат отговорност да мислят за бъдещето на своята страна и на своя народ". Заев знае, че като дясна партия, ориентирана към национализъм, българската ВМРО на Каракачанов има своите приоритети. Но все пак изразява личната си надежда, че в крайна сметка разумът ще надделее и от двете страни на границата, а проевропейските сили ще успеят да се наложат.

*Заглавието е на Меdiapool.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

31 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dancho
    #31

    В междудържавните отношения, още повече в такъв момент, да се говори за братство и приятелство е лукаво, лицемерно и глупаво.

  2. Мица
    #30
    Отговор на коментар #20

    Е, и аз да отбележа. Охрид и Битоля са на запад от "ятовата" граница, едва ли говорятсъвсем "книжовно". Но не е в това въпросът.....Никой езиковед не би си и помислил да каже, че македонкият произхожда от българския (за езиците). Съответно, че трънският произхожда от котелския (за диалектите). В тези случае става дума за общ произход и самостоятелно развитие след това....Още една популярна глупост. Дошъл Коминтерна и накарал македонците да говорят по „техния“ си начин. Нищо подобно, както са си

  3. Entdecken
    #29

    До 23 - не е казано че всичко което се пише трябва да се разбира от всеки за чиято посредственост не е предназначено.

  4. Entdecken
    #28

    Плвнелиев открива паметник на кирилицата в Улан Батор ако не знаеш: https://www.economic.bg/bg/a/view/pametnik-na-kirilitsata-v-mongoliya-41977

  5. Коментарът е изтрит в 11:39 на 20 ноември 2020 от автора.
    #27
  6. полк. Дрангов
    #26

    Българската (не руската) азбука е въведена от Сталин в Монголия, като славянска. Горките монголци нямат хабер, че е българска. Е да се скараме с Монголия , че не ни признават?

  7. полк. Дрангов
    #25

    За историята: Прави сме 100% , но ще загубим бъдещето заради миналото!

  8. полк. Дрангов
    #24

    Давате ли си сметка? Македония в ЕС значи няма граница с БГ, свободна размяна на хора, бизнес, култура,език - интеграция с България! Македония извън ЕС значи, в ръцете на сърбите и Русия!

  9. Отбелязвам
    #23
    Отговор на коментар #22

    Неграмотник, каква е идеята на логореята? Не се разбира.

  10. Entdecken
    #22

    DW отдавна а помиярска медия пълна с комунисти коминтерновци (доколкото бивши няма) особено българската редакция а македонската освен това са и сърбомани така че не ги взимайте на сериозно. За разлика от Свободна Европа където американците също назначаваха комунисти на дебели заплати в DW прокомунистическите и антиамерикански тенденции вече са си политика. В свободна Европа комунената там не си позволяваха да изразяват прокоминтерновски мнения.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.