Македонският премиер Зоран Заев каза, че страната му приема българските препоръки, но за да бъдат решение спорните исторически въпроси се изисква и воля от страна на София.
"Възможно е много бързо да бъде намерено решение на откритите въпроси с България. Ние подписахме договор, с който приехме, че имаме обща история. Разбира се, че част от историята ни е отделна и в двете държави. В този дух аз вярвам, че комисията ще намери решение", каза Заев, след като българското правителство обяви, че ще подкрепи Скопие да получи дата за начало на преговори за влизане в ЕС, но ще постави ясни условия в тях.
"Комисията е експертна и е създадена, за да дефинира нещата. Нашите призиви са да бъдат направени смели крачки, основани на фактите и истината. Призоваваме да се намери решение и не е достатъчно само нашата страна да има воля, подобно нещо е необходимо и от България", добави Заев.
Договорът за добросъседство между двете страни бе подписан преди две години, след като Заев показа, че е готов на отстъпки, за да придвижи страната си към ЕС. Общата комисия, която трябва да изчисти спорните въпроси в историята, обаче забуксува.
Според Заев и този исторически момент ще бъде преодолян.
"До момента са решени четири исторически периоди за 6-7 значителни фигури, които честваме заедно от тези периоди", отчете той,
"С договора доказахме политически, че искаме сътрудничество с България и продължаваме в тази насока. Вярвам, че и тази част от историята, за която говорим сега, ще бъде преодоляна. Целта е да укрепим приятелството и добросъседството. Очакваме да бъде намерено решение. България е сред нашите най-големи поддръжници за ЕС“, заяви македонският премиер.
Той допълни, че страната му продължава да очаква подкрепа от София за ЕС.
"Вярвам, че тя ще докаже това и при получаването на дата след 15 г. кандидатстване. Няма нужда от загриженост. Приемаме тревогата и препоръките от България. Вече работим с комисиите, ще имаме заседания и ще искаме и двете държави да бъдат щастливи и удовлетворени при постигането на решение“, каза Заев
Ключови думи
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
7 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Историята е една и тя е българска. Няма място за комисии и спорове.
...не е социализмЪТ, Живко... кОминтернЪТ е ;-)
Не съм привърженик на ББ (бил съм, макар и отдавна). Някой идеи на "войводите" считам за вредни, а следователно и тях, в качеството им на участници в управлението. Но не вярвам, че нещата с Македония и не само, могат да се решат бързо. Българската империя до края на средновековието е световна сила, за времето си. Ясно е, че при възкресението на българската държава (не държавност, тя не е умирала) никоя тогавашна велика сила не би допуснала конкурент. Е, днес британците например отчитат тази си политика …
като грешка, но злото е сторено. За наследството на Българската империя е водена не една война. И не винаги с оръжие, а по-често с доктрини, пропаганда и пари. В резултат днешна България граничи от всякъде с български земи. До колкото знам разкъсването на българското наследство започва през 15 век и завършва с договора за добросъседство с Македония. Цяло чудо е, че все пак нещо е останало. Ако някой вярва, че последиците от тази над 500-годишна вакханалия над падналото могъщество на Българската империя могат да се преодолеят с едно споразумение и за няколко месеца, па макар и в отношенията с малката, но обичана от всички българи Македания то, то той е или наивник или глупак. Но да се отказваме е предатерство към кръвта на поколения българи, оставили костите си по бойните полета в защита на отечеството си хилядолетия наред. Да се поставя подобен въпрос в зависимост от дребни нещица, защото на неговия фон и членството на Македония в ЕС е дребно, е меко казано меркантилно. А според мен е предателство. Може и да греша, но аз мисля така.
Че той не спира телевизиите ни! Това да не социализма! Там си има частни кабелни оператори, които излъчват каквото решат. Така например, те излъчват сръбски канали, които им се дават съвсем безплатно. А ние предлагаме ли нашите безплатно? И ако не тогава кой е виновен? Зайко ли?? Може би и ние трябва малко да си свършим работата и да погледнем по-стратегически. Обикновено все някой друг ни е виновен.
нахално
ЗАЙО!!!, като пуснеш из македонските земи 2-3 български телевизии, и много бързо всички ще научите, че България открай време си "има воля за общата история" ;-))), хитрецо дребен...