Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Зрението може да бъде спасено с навременна диагноза и ранно лечение

1 коментар
Зрението може да бъде спасено с навременна диагноза и ранно лечение

Влажната дегенерация на макулата, свързана с възрастта, е основна причина за слепота при хора над 50-годишна възраст, като рисковите фактори са напредването на възрастта и тютюнопушенето, съобщи доц. Марин Атанасов, председател на Българското дружество по офталмология на здравен форум, посветен на заболяванията на ретината.

Макулата е отговорна за финото централно зрение за разпознаване на лица, четене и др., а увреждането ѝ води до рязко влошаване на качеството на живот.

Диабетният макулен едем е друго заболяване на макулата, което застрашава зрението и може да доведе до загубата му. Близо 11% от диабетиците са засегнати от болестта. Същевременно половината от диабетиците не изследват зрението си.

Рисковите фактори за този едем са продължителността и видът на диабета, хипертония, дислипидемия и др.

Ретината трябва да е здрава, за да се осъществи зрителното възприятие, но тя е особено податлива на вредни въздействия и генетични заболявания, коментира офталмологът проф. Ива Петкова.

По инициатива на онлайн платформата "Портал на пациента" и "Байер България" стартира информационната кампания "Зрението е всичко. Прегледай се!", която цели да насочи общественото внимание, че заболяванията на ретината са сериозен здравен и социален проблем.

"Като всяка нервна тъкан ретината е особено податлива на вредни въздействия, на генетични заболявания, на вродени заболявания и съответно изисква изключително голяма грижа. Заболяванията на ретината най-често са разделени възрастово като наследствени заболявания и такива, които са придобити или са свързани с някои общи заболявания като диабетната ретинопатия, свързана с общото състояние диабет", каза проф. Петкова.

Доц. Атанасов се спря на диабетния макулен едем (ДME) , заболяване, което застрашава зрението и може да доведе до постоянната му загуба. ДME е форма на диабетна ретинопатия. Приблизително 11% от пациентите с диабет са заболели от ДМЕ, а разпространението се увеличава с продължителността на диабета. Тревожната статистика сочи, че до 50% от пациентите с диабет не изследват очите си или се диагностицират твърде късно.

Влажната дегенерация на макулата, свързана с възрастта(ВДМ) засяга над 30 милиона души по света и е основна причина за слепота при хора над 50-годишна възраст в индустриално развитите страни. Хората, страдащи от ВДМ, срещат трудности при ежедневни дейности като четене, шофиране, разпознаване на лица. ВДМ има две форми – суха и влажна, като и двете засягат макулата – частта от окото, отговорна за централното зрение. Влажната форма на макулата, е най-тежката форма. При около 10% до 15% от хората със суха ВДМ, състоянието прогресира до влажна ВДМ. Заболяването се характеризира с растеж на абнормни кръвоносни съдове макулата – процес, наречен ангиогенеза. Тези абнормни съдове пропускат течност и кръв, което може да доведе до образуване на подобни на мехурчета джобове под макулата. Тези мехурчета изкривяват образа, така че правите линии изглеждат изкривени, обясни проф.Петкова.

Специалистите акцентираха върху профилактиката и редовните очни прегледи, особено при хора с риск от развитие на влажна ВДМ. Ако влажната ВДМ не бъде лекувана, пропускането на кръв в окото може да доведе до образуване на белези, водещи до необратима загуба на зрение.

"Важно е да се знае, че днес вече има няколко ефективни терапии на ВДМ и ДМЕ. Ако бъдат приложени преди образуването на белези, те могат да стабилизират зрението, а в някои случаи и да постигнат обратимост на загубата на зрение", посочи. доц. Атанасов, председател на Българско дружеството по офталмология.

Съществуващото лечение обаче е скъпо, а се плаща само частично от НЗОК. Здравната каса реимбурсира 75% от стойността, а 25% са за сметка на пациента, което е около 360 лв за една инжекция. "При влажна макулна дегенерация, свързана с възрастта, лечението се започва с по една инжекция в първите три месеца, а при диабетния макулен едем с по една инжекция в първите пет месеца . Така лечението за един пенсионер се оказва разорително.", коментира проф. Петкова. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dimitardi100
    #1

    Здравето зависи от мислите, думите и делата на човек ! Ако те са наред здравето се възстановява и без инжекции, а ако не са никоя инжекция няма да го спаси !

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.