Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Аптеки и пациенти ощетени от условията за отпускане на безплатни лекарства

6 коментара
Аптеки и пациенти ощетени от условията за отпускане на безплатни лекарства

Редът за отпускане за заплащаните от държавата медикаменти за домашно лечение на болести нарушава правилата на конкуренцията и ощетява пациентите и аптеките. Това се посочва в решение на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), взето след жалба на Българския фармацевтичен съюз срещу изискванията на наредба за условията, при които аптеките отпускат лекарствени продукти, заплащани от Националната здравно-осигурителна каса (НЗОК).

КЗК е преценила, че определеният от държавата ред за разпространение на медикаментите от позитивния лекарствен списък не стимулира достатъчно аптеките да участват в тяхното предлагане. Така те нямат интерес да предоставят тези лекарства, особено онези, които се плащат изцяло от здравната каса, и намаляват своите обекти. За малките селища това е голям проблем и така самите пациенти са потърпевши, защото не им е предоставен достъп да безплатните хапчета, а обикновено става въпрос за лечение на хронични болести. По този начин държавата не изпълнява основния си ангажимент към здравноосигурените лица, а именно да защитава здравето им.

 

Понастоящем е органичен изборът на потребителите на аптеки, от които биха могли да получат лекарства, заплащани от НЗОК, посочват от антимонополния орган. От около 4000 аптеки, едва 52% (2076 аптеки) са сключили договор със здравната каса. От тях само половината предлагат лекарствата, заплащани 100% от касата.

 

Това означава, че едва около 25% от аптеките в страната са реални участници на пазара на 100% реимбурсираните лекарства от страна на НЗОК. В 39 от 264 общини в страната, или в 15% от общините, няма нито една аптека, сключила договор с НЗОК, като в тях на практика не се предлагат 100% реимбурсирани лекарства.

 

С обявеното в понеделник решение КЗК на практика признава доводите на фармацевтичния съюз, че се нарушава пазара на лекарства заради лишаването на търговците на дребно от надценката за предлагането на безплатните лекарства. Така малките играчи на пазара са ощетени, тъй като участниците с по-голяма пазарна мощ имат финансовите възможности да компенсират липсата на надценка.

 

Като допълнителна финансова тежест за търговците на дребно при продажбата на 100% реимбурсирани лекарства КЗК определя и 45-дневният срок, в който НЗОК трябва да плати на аптеките предоставените от тях лекарства от позитивния списък. Често той се просрочва и оставя дребните търговци без достатъчен наличен финансов ресурс за изпълняват дейността си. Така по-малките аптеки предпочитат да работят само с частично покриваните от касата лекарства и пациентите от малките селища са принудени да пътуват до големите градове, за да си осигурят медикаменти и това ги натоварва допълнително.

 

От антимонополната комисия препоръчват на здравната каса и ресорното министерство да се потърси и намери балансирано решение на проблема, което да защитава едновременно правата на пациентите и правилата за конкуренция на пазара.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #6

    това следва след като здравето на народа е сведено само до "пазар"

  2. Анонимен
    #5

    допреди онзи недорасляк Станишев си имаше много лесна и обективна процедура за скъпоструващите лекарства. Аптеките реално не ги заплащаха, а НЗОК се разплащаше директно с доставчиците. Но малкия червен боклук, в услуга на Магарешки така извъртя системата, че няма как да стане вече. Една нормална аптека, ако трябва да отпусне скъпоструващите, примерно по 2-3000 опаковката и после да чака 2 месеца/минимум/ да си получи парите, директно загива заради липса на оборотни средства

  3. Анонимен
    #4

    Нека държавата си направи въпросните уродливи клонове към пощите, само че ако ги кръсти аптеки, не знам Европейската комисия как ще приеме подобен позорен акт. Разбирам, че на някои монополни играчи в сектора им е удобно аптеката да не получава полагащата и се надценка, за да няма конкуренция в нормален вид, но медиите е редно най-после да отразят, а и КЗК е взела отношение. Анонимен от 15:38, не ти ли е неудобно да смяташ за нормално пощата да разпределя лекарства. Ако беше нормално, отдавна в цивилизованите държави щеше да е така. Но не е. Я иди да ти платят сега хонорарче за гадостите, които пишеш.

  4. Анонимен
    #3

    Да се премахне монопола на НЗОК - всеки сам да си избира здравен фонд (един от критериите, които пациентите ще използват - дали фондът работи с близката аптека). НЗОК да се конкурира наравно с останалите, да се закрие или да се приватизира.

  5. Анонимен
    #2

    Нека държавата си направи клонове от аптеки на мястото на пощите и да предоставя услугата! Да видим тогава за какво ще ревете?

  6. emma
    #1

    Малките играчи на пазара от 3 години са затрити,остават само монополисти и олигарси.И новото подобие на министър да не се прави на много честна.Четохме какви благинки консумира официалният й съпруг.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.