Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България прави значителен скок в класацията за конкурентоспособност

Страната се представя най- добре по макроикономическата стабилност, най-зле по ефективност на институциите

17 коментара
България прави значителен скок в класацията за конкурентоспособност

България подобрява значително позициите си за конкурентоспособност – страната се придвижва от 74-то до 62-ро място в годишната класация за конкурентоспособност на Световния икономически форум (WEF), която обхваща 144 страни. Подобен скок страната не е правила през целия период на участие в това престижно издание.

България вече не е на последно място по конкурентоспособност сред страните от ЕС - през тази година тя изпреварва Словакия, която е на 71-во място и е много преди Румъния, която е 78-ма. Гърция е на 96-та позиция. България е само на две позиции след Унгария. Най-доброто предишно класиране на България е било през 2010 г., когато тя заема 71-во място сред 139 държави.

От общо 12 индикатора, по които докладът определя конкурентоспособността, България се представя най-добре по макроикономическата стабилност. В тази сфера страната прави сериозен скок като се изкачва от 46-то до 31-во място и оценка 5.42 по седемстепенната скала. Това е свързано с добрите показатели за управлението на държавния дълг; ниския бюджетен дефицит (-2.1%); нивото на националните спестявания (25% от БВП), сравнително ниската инфлация (3.4%) и др.

 

Сравнително добра е оценката и за ефективността на труда - 5.34, която поставя страната на 49-то място в света, а също и здравеопазването и задължителното образование -5.92 точки и 52-ро място.

По ефективност на институциите обаче България е извън стотицата (оценка 3.39 и 108-мо място). Съдебната ни система е класирана на 122-ро, бизнес-регулациите ни поставят на 109-то място.

 

На по-задни места страната се класира по иновации и по бизнес развитие - 3.62 и 97-мо място; по ефективност на пазарите - 4.17 и 83-то място; на финансовия сектор - 3.97 и  80-то. 

 

Негативни са резултатите за активността на бизнеса при закупуването на съвременни технологии, слабата роля на чуждите инвестиции за навлизане на модерни технологии в българската икономика.

Доброто ни класиране се дължи най-вече на показателите за управлението на държавния дълг, бюджетният дефицит, националните спестявания и сравнително ниската инфлация, коментира пред БНР Анелия Дамянова от Центъра за икономическо развитие, партньор на икономическия форум у нас.

 

Други фактори, които оказва влияние върху добрите позиции на България, са инфраструктура, добра гъвкавост на пазара на труда, свобода на работодателите при наемане и уволняване на работници, сравнително високия процент на участие на жените в работната сила.

 

Слабостите на страната Дамянова обобщи: "Трите И-та - институции, инфраструктура, иновации - ефективността, бързината и безпристрастността на съдебната система. Като безспорна бариера и безспорно затруднение се посочва корупцията. Също така и наличието на престъпност, което допълнително затруднява действията на българския бизнес. Бих казала - образование, образование, образование!"

 

Най-конкурентоспособна в световен мащаб остава икономиката на Швейцария, следвана от Сингапур. Финландия е трета в общото класиране, измествайки от тази позиция Швеция, която вече е четвърта. Следват я Холандия (която миналата година е била седма) и Германия, която запазва шестото място. САЩ слизат от пето на седмо място, Великобритания се качва от десето на осмо. Хонг Конг и Япония са последните две в първата десетка на най-конкурентоспособните страни.

 

Франция излиза от групата на първите 20 страни, изпадайки на 21-во място.

 

България е включена в класацията за конкурентоспособност на Световния икономически форум през 1999 година.

 

"Швейцария заслужи първото място заради иновациите, постиженията на училищната си система, увеличените разходи за изследвания и развойна дейност, солидното сътрудничество с университетския свят и частния сектор", се казва в прессъобщението на форума.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #17

    Този текст е толкова манипулативен, колкото и това управление. Първо - макроикономическите показатели по никакъв начин не влияят върху доходите на населението и неговата бедност. Второ - ако се подобряват макроикономическите показатели това не означава че живеем по-добре. Трето - настрадин Ходжя тамън научил магарето да не яде и то умряло. Това ни чака - повярвайте....

  2. Анонимен
    #16

    До 14. Как в БГ да има бум на нови работни места и на оборота като навсякъде около нас и по света има свиване на потреблението и ограничения?

  3. Анонимен
    #15

    Подобрена конкуретноспособност върху голите ни задници. Подобни статии само вдигат самочувствието на Дянков и го амбицират да ни умори всички.

  4. Анонимен
    #14

    Стегната бюджетна дисциплина - това е разковничето на финансовата стабилност на България. Похвалата има покритие. Но, на каква ЦЕНА? И, кой я плаща тази цена?
    Българската конкурентноспособност се дължи единствено на изключително ниската цена на работната сила. Т.е. средният български труженик, с мизерните си доходи е гарант за това "позитивно явление" в икономиката на България.

    Горчива истина, обаче си остава факта, че икономиката ни не можа и не може да осъществи значителен ръст, интензивно оживление

  5. Анонимен
    #13

    Я кажете къде е Люксембург! Ние тях гоним!

  6. Анонимен
    #12

    Тези които само плюят явно искат да дойде покровителят на Станишко, султан Доган-разпределителя за да ги задоволи.

  7. Анонимен
    #11

    БОС. Не знам не разбирам от икономика, нито от финансии. Но наблюдаваки живота около мен отдавна съм стигнала до извода че данните като тези "ниския бюджетен дефицит (-2.1%); нивото на националните спестявания (25% от БВП), сравнително ниската инфлация (3.4%) и др." говорят добре от гледна точка на статистиката на отчитане на макроикон. стабилност, но говорят още за бедност.А за разлика от богатството, което може лесно да се срине, бедността показва ВИНАГИ по голяма степен на стабилност. Не е нужно да си голям умник за да стигнеш до този извод. Състоянието на българина го доказва на практика.

  8. Анонимен
    #10

    важното е чужденците да са доволни

  9. Анонимен
    #9

    aa? затов ли няма пройзводство и инвеститорите отидоха в Румъния

  10. Анонимен
    #8

    за България, като за нейните граждани - само те чакат да станеш зависим и уязвим, за да ти сложат пръста.... ако забременееш, ще бъде цяло чудо, да родиш и да останеш жива, за пари и положение не говорим......

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.