Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МВнР реши да предложи разкриването на още изборни секции зад граница

СДС обвини ГЕРБ, че не е осигурил средства за организирането на вота

37 коментара
МВнР реши да предложи разкриването на още изборни секции зад граница

Граждански натиск принуди външното министерство в сряда да обяви, че ще предложи на Централната избирателна комисия да разкрие допълнителни секции в Германия и Франция.

Живеещи в чужбина българи, участващи в инициативата "Искаме да гласуваме" протестираха заради отказа на МВнР да образува избирателни секции за президентските избори в българските почетни консулства в германските градове Хамбург, Дармщадт и Магдебург, като го обвинява в "грубо неспазване на официално обявен документ с ранг на договор".

По-късно протестът им бе подкрепен и от СДС, който обвини правителството, че не е осигурило необходимите средства за организирането на вота.

Заради своя грешка МВнР предлага на ЦИК да наруши Изборния кодекс

Първоначално от външно не видяха проблем в казуса с организирането на вота в Германия, като обясниха, че по-малкият брой секции се дължи на рекордно ниския интерес към изборите от българите в Германия.

Във вторник министерството обясни решението да не предложи разкриването на секции с обстоятелството, че почетните консули не са със статут на консулски представителства на България. Затова на тези места е било необходимо да бъдат подадени не 20, а най-малко 100 заявления за гласуване.

От инициативата обаче заявиха, че на специално заделената за информация от българското посолство в Германия интернет-страница, намираща се на собствения сайт на МВнР, в продължение на много време е стояла информация, противоречаща на сегашните аргументи на министерството.

На въпросната страница посолството в Германия в продължение на седмици уверява българските граждани там, че секции ще бъдат образувани в общо 6 града в Германия, включително във въпросните 3 града, при събирането на 20 заявления по чл. 44 на Изборния кодекс.

В Хамбург 63-ма българи са заявили предварително, че искат там да има място за гласуване, в Дармщат - 34 души, а в Магдебург – 28.

По-късно в сряда обаче от външното министерство съобщиха, че ще предложат на ЦИК да разкрие секции в седалищата на почетните консули в Хамбург, Дармщадт и Магдебург, както и в Марсилия, Франция. Евентуално положително решение на ЦИК обаче би се оказало в нарушение на Изборния кодекс, като така дефакто външното министерство прехвърля отговорността към изборната администрация.

"МВнР е безспорно отговорно за координация и указания към посолствата, както и за това да проверява и коригира своевременно техни грешки. В случая МВнР трябва да поеме отговорността за информацията, публикувана от посолството на Република България в Германия, и да спази обещаното от посолството до българските граждани в тази страна - да образува избирателни секции във въпросните 3 града заради изпълнение на условията за това", се казва в протеста на инициативата "Искаме да гласуваме".

В документа се изразява и учудване, "че такава важна информация като въпросния отказ продължава да липсва на сайта на МВнР - както на страницата за Германия, така и където и да било другаде - много часове след като е една от водещите новини в българските медии".

"Очакваме от Вас да вземете необходимите мерки министерството да спазва обещанията си, да осъществява необходимия контрол над коректността на съобщенията и действията на посолствата, както и да публикува незабавно своите официални позиции на интернет-сайта си", се казва в заключение на протеста.

СДС обвини ГЕРБ, че опорочава изборите зад граница

По-късно в сряда от СДС се обявиха срещу липсата на информационна кампания за условията за предварителна заявка за гласуване сред българите зад граница.

Според сините на Министерството на външните работи не са осигурени нито необходимият финансов ресурс, нито материали за разясняване на промените в Избирателния кодекс, които пряко засягат правото на глас за българите в чужбина.

От външно министерство съобщиха по-рано, че финансовият министър Симеон Дянков не е удовлетворил финансовите разчети за провеждането на президентските избори зад граница през есента. Дянков отпуснал едва 500 000 лева на министерството. За сравнение – за отразяването на изборите от държавните медии БНТ, БНР и БТА са осигурени 860 хил. лв.

СДС протестира и срещу намалените срокове за подаване на заявления. От партията смятат, че намалените срокове за определяне на избирателните секции и за подаване списъци с членове на СИК зад граница от политическите партии, също е проблем.

"Чрез различни способи и юридически трикове, ЦИК лиши хиляди български граждани по света от възможността да изразят своята воля и упражнят своето конституционно право, смятат от СДС. Според тях изборите зад граница са опорочени. Виновни за тази ситуация са мнозинството на ГЕРБ в ЦИК и правителството, което не е обезпечило нужния на МВнР ресурс", посочват в декларация от СДС.

Изборите зад граница минават вече традиционно с големи неразбории, като последният пример е с парламентарните избори през 2009-та. След тях посланиците в САЩ и Турция Лъчезар Петков и Бранимир Младенов бяха принудени да напуснат постовете си. Впоследствие Петков бе реабилитиран от външния министър Николай Младенов и назначен за шеф на кризисния щаб към МвнР.

По-рано тази седмица срещу неуредиците около вота зад граница протестираха и временните обществени съвети на българите по света, които обявиха, че в редица големи държави възможностите за упражняване на конституционното право на глас на българските граждани са сериозно ограничени.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

37 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #37

    Работил съм в посолство, и то голямо - САЩ, не като дипломат. Нямам нищо общо с ДС, БКП или която и да било партия. На всички тук искам да кажа, че претенциите на българите зад граница нямат край. За да се отвори изборна секция в определено населено място имаше изискване през 2009 г. да им поне 50-на заявки за гласуване - с имейли, факсове и т.н. Знаете каква държава е САЩ - цял континент. Заявките започваха да валят последния или предпоследен ден преди изборния. За да се открие секция, трябва да

  2. Анонимен
    #36

    Аз съм в чуждбина и не се интересувам живо от политика. Само знам от лични наблюдения, че БСП са параноични и жалки хора, които единствено могат плюят по конкуренцията и да не предлагат нищо градивно. И имайки предвид застаряващото население в България, се опасявам, че имат добри шансове. Според мен обаче единствения подходящ кандидат президент на Чалгария е Светльо Витков (по съображения, че няма нито един истински чалгаджия в листите). Remember remember the fifth of November...

  3. Анонимен
    #35

    Браво! Нека повече българи зад граница упражнят правото си на глас! Защото те могат реално да преценят като наблюдатели дали одобряват или не управлението и да направят сравнение не само с политиката ни сега, но миналите правителства и да направят съпоставка с начина на управление в страната, в която живеят!

  4. Анонимен
    #34

    Ha Ha, MVR-to na Cw Cw bilo i hacker!! nld.mvr.bg, but we can't confirm that your connection is secure. Normally, when you try to connect securely, sites will present trusted identification to prove that you are going to the right place. However, this site's identity can't be verified. What Should I Do? If you usually connect to this site without problems, this error could mean that someone is trying to impersonate the site, and you shouldn't continue.

  5. Анонимен
    #33

    М-пул тръгва по казионен път при гаджето на Стани-шеф .... Вече му липсва острота!

  6. Анонимен
    #32

    Съвсем правилно. всеки трябва да гласува

  7. Анонимен
    #31

    Нормално е да искат да упражнят своето право на глас и тази възможност трябва да им се предостави.

  8. Анонимен
    #30

    Какво са ревнали пък тези в чужбина за гласуване!

  9. Анонимен
    #29

    На подписалия се по-доли като "Ламбо" ще му кажа, че е хиляда пъти по-добре да ти е компетентен турчин премиер, отколкото пожарникар. Барабар с вътрешния му министър-физкултурник. Тия двамцата си ги носете на ръце, ама там, "зад граница", please.

  10. Анонимен
    #28

    Абе тия там "зад граница" като толко им се гласува - да дойдат в България да гласуват. "Протестирали" хората, дето не плащат данъци в България, а с чии пари се разкриват секции в чужбина? С парите на българските данъкоплатци, дето си живеят в България, а не "зад граница". Така че тия "зад граница" да го ду.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.