Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Незаменимият" чиновник може да вземе до 80% над заплатата, но за сметка на колега

Смесвайки държавна и местна власт, ГЕРБ определи колко ще вземат общинарите

42 коментара
"Незаменимият" чиновник може да вземе до 80% над заплатата, но за сметка на колега

Новият начин на възнаграждение на чиновниците, предложен като промяна в Закона за държавния служител, скара депутатите в сряда по време на обсъжданията на промяната в пленарната зала на второ четене.

Промяната в заплащането бе предложена от финансовия министър Симеон Дянков с основната цел да се сложели еднакви критерии за образуването на работната заплата във всички държавни структури и да се намали субективността при оценяването им.

Според гласуваните текстове заплатата на държавния служител ще се състои от постоянна и променлива част, като последната ще зависи от показаните качества на служителя след атестация, извършвана на всеки три месеца от директния ръководител.

Във фонд работна заплата 70% от парите ще са за постоянната съставка от възнаграждението, а до 30% - за променливото.

Премахва се окончателно и клас "прослужено време" и се вкарва в основната заплата, е записано още в промените.

Според вкаран между първо и второ четене текст, за "особени заслуги" даден служител може да получи и до 80% върху възнаграждението си за година. Тези пари също ще се вземат от 30-те процента от фонда за променливата част на възнагражденията и не могат да са повече от 5% от нея.

Именно текстът за 80-те процента над заплатата за "особено ценни служители" възмути опозицията, която предположи, че така ще се създава "партийна аристокрация", по думите на зам.-председателя на ДПС Христо Бисеров.

Янаки Стоилов намери противоречие между 80-те процента върху заплатата и 30-те процента от фонд "Работна заплата" за променливото възнаграждение. Според Стоилов това ще означава, че ако един служител вземе този висок процент добавка, тя ще е за сметка на друг или други служители.

От опозицията недоумяваха как текстът за заплащането на особено ценните служители се е появил изведнъж по предложение на депутата от ГЕРБ Светослав Тончев. Но още когато бе представяна идеята за новото заплащане, министър Симеон Дянков обясни, че ще има опция особено ценни служители да получават двойна заплата от предлаганата за съответната позиция. Сега се оказа, че двойното заплащане е редуцирано до заплата плюс 80% върху нея.

Отпадането на класа за прослужено време също предизвика очакваната негативна реакция в пленарната зала.

Зам.-председателят на "Атака" Павел Шопов заяви от парламентарната трибуна, че се цели "намаляване на заплатите на държавните служители".

"Касае се до въвеждането на възможности за произвол от страна на преките ръководители на държавните служители, които по правило се назначават и са хора на властта”, заяви още той.

"С промените ще се подсилят вътрешните вражди и съперничества. Обявяваме се категорично против този удар по отношение на работниците и служителите, който ще доведе до неблагоприятни последици”, подчерта Павел Шопов.

Заместник-министърът ма финансите Владислав Горанов изтъкна, че основното достойнство на всички предложени изменения е, че сега в над 50 отделни закона се въвеждат различни форми на допълнителни плащания на служителите в администрацията, като по този начин се натоварва бизнесът чрез определянето на такси и други плащания към държавни учреждения с единствената цел да се създадат схеми за бонуси, чиито принципи и разпределението им не могат да се видят в нито един закон. Това е целта да се регламентира единното заплащане на служителите.

Парламентът прие още общинските съветници да получават до 30% от средната заплата в общинската администрация, а председателят на общинския съвет - до 90 процента от заплатата на кмета на общината. Това стана с одобрението на текст от Закона за държавния служител, с който се правят поправки в Закона за местното самоуправление.

Срещу това положение се обяви опозицията с аргумента, че тези текстове не са съгласувани със сдружението на общините, нямало ги е в първоначалния вариант на проекта и на практика представляват удар върху местната власт.

С гласуването на тези текстове на практика Народното събрание смеси две отделни по конституция власти – държавната и местната, смятат от опозицията.

Сега съветниците взимат до 60% от средната заплата в общината, а председателите на общински съвети получаваха възнаграждение, не по-голямо от това на кмета.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

42 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #42

    Поредното безумие на непознаващия българските условия Дянков. Машиналното пренасяне на чужд опит в България, без да има за това предпоставки и условия е повече от вредно. Този човек /Дянков/ нанася повече поразии на ГЕРБ, отколкото цялата опозиция взета заедно. Заслужава опозицията да му плаща заплата за добре свършена в тяхна полза работа. Това момче не разбра ли, че щом се отклони от финансовите си задължения, дори за които е спорно дали ги прилага добре за нашите условия, сътворява гаф след гаф и то с дълготрайни негативни последици.

  2. Анонимен
    #41

    Съкратете държавния апарат! Страната ни е задушена, смазана, обезкървена от държавата! В буквалния смисъл на думата. Хрантутенето на поне 300 000 излишни чиновници е историческо престъпление срещу българския народ! Нито една нормална частна фирма /изключвам известните монополисти-лешояди и банките, които играят с държавата и се причисляват към паразитните структури/ не би си позволила и не може да си позволи да храни излишни хора. Именно тези малки и средни фирми и обикновените хора са най-потърпевши от това престъпление!

  3. Анонимен
    #40

    Това само охранител на Тодор Живков може да го "възроди"! Нашите хора да вземат 10 заплати отгоре, а будалите да се блъскат да си доработят 30-те процента - ако щат и след работа!

  4. Анонимен
    #39

    Не мога да разбера какви бонуси ще се дават за това, че изпълняват служебните си задължения? А на тези дето не си ги изпълняват ще им удържат ли? За това се дава заплатата, за да работиш, ако НЕ работиш добре те уволняват. Като работиш добре, ще си с по-висока заплата, като не работиш, ще те уволнят и ще дойде друг. Какви бонуси, какви пет лева? Това е начин да възнаградят послушниците.

  5. Анонимен
    #38

    Много популярно е напоследък да се жалваме, как братята гърци си давали и 13-та, че и 14-та заплата, а ние,едва ли не, им ги плащаме. Е, тук, по-горе става дума за раздаване на 20-та, 21-ва, че и 22-ра заплата и със сигурност ние ще им ги плащаме. Ако не навсякъде, то поне в администрацията докато ББ е на власт със сигурност ще стигнем европейските доходи!

  6. Анонимен
    #37

    Държавните чиновници (с малки изключения) са некадърни, неграмотни, алчни и завистливи лапачи и беше крайно време да се въведе ред в заплащането на "труда" им. На който не му оттърва- да върви да си търси работа в частния сектор, където се заработват истинските пари на нацията (държавата само преразпределя заработеното в частния сектор). Има една малка подробност обаче, че в частния сектор никой не плаща на тунеядци и лешпери. Не може средната заплата в държавния (публичния) сектор да е по-висока от средната заплата в частния сектор.

  7. Анонимен
    #36

    Няма да е лошо от тия пари за заплати по отговорни ведомства излязат и парите дето държавата дава като обезщетения в Страсбург, хехе.

  8. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #35
  9. Анонимен
    #34

    По този начин субективният фактор става основен и всеки ръководител на държавно учреждение ще си разиграва коня и ще дава пари на приближените още по-свободно от сега, а неудобните нему ще им реже заплатите. Българинът трябва напълно да свикне да е преклонена главица пред началника. ПЪЛНО БЕЗОБРАЗИЕ, но как иначе некадърните, но свои ще просперират.

  10. Анонимен
    #33

    Новият ешелон на ГЕРБ/БКП се формира в момента от Куневица-свиркаджийката.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.