Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Още 1.5 млрд. лв. за заплати на силовия сектор, ако служителите сами си поемат осигуровките

Дянков решен да приложи мярката с актуализация на бюджета догодина

26 коментара

Финансовият министър Симеон Дянков потвърди, че вероятно от средата на следващата година държавните служители и работещите в армията и в полицията ще плащат лично осигуровките си, които в момента се поемат от държавата. Това ще доведе до намаляване на дефицита в НОИ с около 1.5 млрд.лв. на годишна база.

 

Около половината от дефицита в НОИ е от служителите в силовите институции и ако те започнат сами да плащат личните си осигурителни вноски, техните заплати трябва да се увеличат някъде с около 1.5 милиарда лева, коментира вицепремиерът след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) в петък, което синдикатите бойкотираха и присъстваха само работодателските организации.

 

"Когато това се случи, ще се види какви са истинските разходи за сигурността и отбраната. Това няма как да стане от 1 януари. Трябва да се направи анализ, който още не е готов напълно. Ще правим анализ в продължение на месец и днес вече имаме първоначален. Това може да стане евентуално от средата на годината, с промени в съответните бюджети – не само на НОИ, но и на държавния бюджет, защото трябва да се увеличат приходите и разходите на министерството. Това е доста голяма промяна, и ако не стане 2012 г., няма да стане след това. Сега е моментът за сериозни реформи”, каза Дянков.

 

Отново от средата на следващата година или от септември 2012 година се обмисля и прехвърлянето на трудовите ТЕЛК към НОИ, за да се затегне контролът върху инвалидните пенсии и други социални придобивки, произтичащите от инвалидизацията.

 

“До следващия петък на обед всички, които са били на днешната тристранка и всички, които би трябвало да са в тристранката, имат време да дадат писмени предложения с допълнителен анализ, който се изисква от НОИ, от финансово министерство и от социалното министерство. След около 10 дни пак ще се събере тристранният съвет и конкретно ще се говори по всички по-важни предложения“, каза Дянков.

 

Няма решение по предложенията на синдикатите и бизнеса за осигуровките

 

Обсъдена е била и поисканата от синдикатите мярка за криминализиране на укриването на осигуровки като вече има предварителни текстове как това да влезе в парламента. "Трябва много внимателно да се опише дефиницията какво означава укриване, за да не ударим фирми, които са си осчетоводили осигуровките, но просто за 1-2 месеца нямат възможност да ги платят. Това е съвсем различно от това някоя фирма да укрива осигуровки”, посочи Дянков.

 

В процес на обсъждане е и предложението на работодателите наказателната лихва за забавени осигурителни вноски да се намали от сегашните 20% на 10%, за да са подобри събираемостта. По нея Дянков иска допълнителни разчети.

 

Таван на пенсиите до 1500 лв. облагодетелства само 700 пенсионери

 

Обсъждано е и повишаване на тавана на пенсиите. Според разчети на НОИ ако таванът на пенсиите у нас се вдигне от 700 на 1500 лева, това ще повиши доходите на 700 пенсионери.

 

20 000 пенсионери пък ще имат по-високи доходи, ако максималната пенсия нарасне със 150 лв., до 850 лева. “Много бързо промяната на тавана определя и каква малка част от българските пенсионери могат да спечелят от това. Изглежда като смислена реформа. Следващата сряда ще имаме пълния анализ. Още не сме говорили точно по тази реформа кога и как. Трябва ни анализ, за да видим колко допълнително пари трябва да се плащат в НОИ”, посочи Дянков.

 

Проблеми с плащането на всички заплати по банков път

 

Въпросът за плащането на всички заплати по банков път също е обсъден от тристранния съвет. Дянков припомни, че миналата година това предложение влезе в парламента, но не беше одобрено. “Не беше одобрено, защото излизат две теми. Едната тема е - какво става в малките населени места и затова на следващата тристранка, ще поканя представители на Асоциацията на търговските банки, за да ни кажат те как виждат този проблем. Другата тема е свързана с таксите. Няма как, особено за по-ниските заплати, ако го направим по банков път, банките да събират такси и от това. За тях това ще бъде изгодно и очакваме от тях отстъпки – първите 5 или 10 транзакции да са безплатни, има различни формати”, коментира Дянков.

 

Синдикатите не дойдоха на тристранката

 

Петъчната тристранка се проведе в отсъствието на синдикатите, които не се явиха. От КНСБ обявиха, че се оттеглят от тристранния съвет, заради "потъпкването на постигнатото след тежки преговори Национално споразумение и пренебрегването на предлаганите от КНСБ мерки за реформа и стабилизиране на пенсионната система".

 

От КНСБ посочват още, че са изпратили на министър-председателя Бойко Борисов, на министър Тотю Младенов и на социалните партньори пакета с предложения за стабилизиране на приходите в осигурителната система и подобряване на контрола по разходите.

 

Според Симеон Дянков отсъствието на синдикатите от срещата на НСТС не значи, че тя е нелегитимна и решенията, взети на нея, ще влязат в сила.

 

Синдикатите напуснаха социалния диалог още преди 10 дни заради решението на кабинета за повишение на пенсионната възраст от догодина, което е в разрез с постигнатото споразумение от декември 2010 г., според което повишението на възрастта трябваше да започне през 2021 г.

 

Последното предложение на ГЕРБ е възрастта за пенсиониране да започне да се покачва плавно с по 4 месеца на година още от 2012-та. Това означава, че догодина повече от 10 000 души няма да се пенсионират.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

26 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #26

    Абе хора спрете с тази ненавист към държавните служители. Защо смятате, че получават милиони без да работят? Всички виждат какво преживяват полицаите при всеки футболен мач, всички видяхме близките на загиналите в мисиите... Смятате ли, че тези хора не са заслужили заплатите си, които в повечето случаи са ок.700-800 лв.? Нагнетява се обществена омраза срещу тези хора.

  2. Анонимен
    #25

    darjava-ubiitza na naroda si e Balgaria

  3. Анонимен
    #24

    zashto kato drugite da ne si plashtat sami osigurovkite, a triabva nepravilno pak da im vdigat zaplatiti-da im palniat gushite,kradat ot nashite pensii mizerni-mislia samo te da hamkat-alchni ta alchni

  4. Анонимен
    #23

    До №22: Не знам каква информация имаш, но баща ми отказа да стане военен, защото като работник в завод получаваше около 2,5 до 3 пъти по-висока заплата. Единственото предимство на военните беше възможността да си решат жилищния въпрос по-бързо от останалите и до 20 заплати в края на службата. И не виждам нищо ненормално бивши военни да заемат ръководни позиции в обществото. Това е широко разпространено в западна Европа и зад океана. Основно в армията с това са се занимавали и този опит трябва да се използва. А ако си мислиш че е много лесно да управляваш хора с различни характери и ценностни системи и да ги накараш да заработят в екип за изпълнение на определена задача, това е друг въпрос.

  5. Анонимен
    #22

    До№21: №1 е абсолютно прав. До 1989г. най-добре в България бяха военните и милиционерите. Не само, че взимаха големи заплати, но имаха и безброй социални и морални привилегии. Дори след изключително ранното си пенсиониране те без проблем намираха работа и то на ръководни места. Ако написаното е от човек, който е живял преди 1989г. недоумявам, как той може да казва на черното бяло.

  6. Анонимен
    #21

    До №1 - написали сте една голяма глупост-нито им бяха най високи заплатите, нито пък труда им беше неквалифициран. Един стругар през 1987г. си докарваше около 580-600лв. месечно, докато един сержант получаваше около 340лв.Злоупотребяваха с положението си, но не всички, това е друга тема. Преди да пишете, малко премисляйте.

  7. Анонимен
    #20

    Емма, малко сте прибързали, като младата булка от снимката...В МО и МВР лимити има и още как. В изброените от вас институции пари са влагани с милиони - и в БДЖ, и в БАН, и в болниците - с милиони в продължение на години.Вместо с 4 месеца като при другите, в силовите ведомства стажа скача с 2 години, на ДАНС обезщетенията са намалени наполовина, все пак е някаква стъпка-отнякъде трябва да се почне, предстоят още съкращения и т.нат., просто е нужно малко търпение. Колкото до отношението ви към Дянков като представител на другия пол-не коментирам, вие сте се произнесли. /Хаяско/

  8. Анонимен
    #19

    Дянков е лъжец и манипулатор. Преди дни Аньо Ангелов каза че осигуровките са част от бюджета на МО във фонд заплати и се превеждат директно към НОИ.

  9. Анонимен
    #18

    Дянков е първият, който огласи истината в цифри за осигуровките на военни ... и така дава възможност за истинска пенсионна реформа. Сега вече топката не е в неговото поле.

  10. Анонимен
    #17

    Шапкарите от 9 септември 1944г. до наши дни не са помирисвали барут, но винаги са били и са най-облагодетелстваната каста в България.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.